Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Šéf Českého Telecomu nahání investory...

aktualizováno 
... tvrzením, že současná cena akcií firmy je podhodnocená; Oskarův mluvčí Přerovský vstoupil do dozorčí rady Českého Mobilu; zadlužený nizozemský operátor KPN prodal nově vydané akcie za tři miliardy dolarů (z celkových pěti miliard); rakouská firma Kapsch je i přes globální krizi optimistická.

PRAHA - Současnou cenu asi 325 korun za akcii Českého Telecomu považuje generální ředitel firmy Přemysl Klíma za podhodnocenou. "Firma má růstový potenciál, ale nemohu odhadnout, jak se akcie budou vyvíjet," řekl včera Klíma na konferenci uspořádané pod trefným názvem Efektivní vztahy s investory.  Realisticky však dodal, že ceny akcií Telecomu se na historické maximum z března 2000 v dohledné době nedostanou.

"Já si myslím, že té loňské výše, kdy byly akcie přes devět set korun, Telecom v dohledné době nedosáhne," řekl.  S Klímovým názorem souhlasí i Petr Švarc, analytik společnosti Atlantik finanční trhy. Odhaduje, že Telecom se na historické maximum nevrátí dříve než za dva roky.

Kurs akcií Telecomu podle Klímy určují spíše globální než domácí vlivy. Akcie firmy tak podle něho vykazují podobný trend jako akcie ostatních telekomunikačních společností v Evropě. Pozvolný návrat důvěry v  telekomunikační trhy je podle Švarce pouze jedním z faktorů mírného růstu akcií Telecomu. "Na růstu cen akcií se projevilo, že část zahraničních investorů začala alokovat své prostředky do střední Evropy," vysvětlil. Dalším faktorem byl podle Švarce velký pokles úrokových sazeb.

Z dlouhodobého hlediska jsou akcie Telecomu podle Švarce podhodnocené a mají vysoký růstový potenciál. V delším časovém horizontu proto Atlantik doporučuje akcie Telecomu nakupovat. Z krátkodobého pohledu tří až šesti měsíců Švarc Telecom hodnotí neutrálně. Důležitým faktorem podle něj bude výsledek privatizace, která by měla být zahájena na přelomu roku.

PRAHA - Novými členy dozorčí rady společnosti Český Mobil, která provozuje síť mobilních telefonů Oskar, se stali ředitel firemní komunikace Igor Přerovský a vedoucí technického oddělení Roman Staněk. V dozorčí radě nahradí Přerovský se Staňkem dosavadní členy Darona Stewarta a Anteho Rupcice. Jmenováni byli po  dvoukolových volbách, ve kterých mohl hlasovat každý z téměř 1300 zaměstnanců firmy. Kromě nově zvolených členů působí v dozorčí radě Francois Dufresne, Mario Bertrand, Jiří Hovorka, Šárka van Wyk, Paul Beattie, James Jackson, Hana Černochová, Ladislav Chrudina, Vlasta Hudcová a Petr Švejda.

Český Mobil provozuje od loňského března síť mobilních telefonů Oskar. Od začátku letošního roku do konce třetího čtvrtletí zvýšil počet zákazníků ve své síti o 378 300 na 680 300 klientů. Prostřednictvím ClearWave N.V. patří do skupiny telekomunikační společnosti Telesystem International Wireless (TIW).

AMSTERDAM - Současní akcionáři nizozemské telekomunikační společnosti KPN Telecom upsali akcie v hodnotě tří miliard eur. KPN přitom k úpisu nabídla akcie za pět miliard eur, takže objem upsaných akcií představuje zhruba 60 procent z celku, uvedla agentura Reuters.

Akcie za 1,7 miliardy eur upsal stát, přičemž akcionáři mohli zájem o akcie předstírat do úterního večera. KPN peníze za prodej nových bezcenných papírů použije především na splátky dluhů, které osahávají asi 22,3 miliardy euro. Firma většinu z nich nahromadila v průběhu jednoho roku, kdy nakupovala licence na provazování sítí třetí generace UMTS.

Od včerejška mohou zbytek akcií upisovat také noví akcionáři, přičemž emisní cena, počet emitovaných akcií a další náležitosti mají být oznámeny v pátek. Na trhu se očekává, že emisní cena bude činit od 4,50 do pěti eur. Nyní se akcie prodávají těsně pod pěti eury.

"Je to příznivé, já myslím, že ta nabídka bude mít úspěch," řekl analytik investiční společnosti WestLB Panmure Mark Davis. Ten předpokládá, že bude nakonec upsáno až 80 procent emise, přičemž zbytek si podle něj zřejmě koupí manažeři demise, což jsou finanční ústavy ABN AMRO a Deutsche Bank.

 Společnost KPN Telecom je v rámci konsorcia TelSource spolu se švýcarským Swisscomem strategickým partnerem Českého Telecomu. V připravované privatizaci Telecomu však chtějí KPN i TelSource
své podíly v českém operátorovi prodat.  

PRAHA - Rakouská společnost Kapsch AG očekává příští rok i přes celosvětovou krizi na telekomunikačním
trhu zvýšení tržeb asi o 20 procent z letos plánovaných 5,1 na zhruba šest miliard ATS. Růst firma předpokládá především na trhu silničních a železničních komunikačních systémů. Na tiskové konferenci v Praze to včera  řekl člen představenstva a spolumajitel firmy Curry Kapsch.

Firma propustila asi 600 zaměstnanců a zbavila se některých méně zajímavých aktivit. Celkový počet pracovníků se nezměnil, protože Kapsch letos koupil firmu Schrack BusinessCom AG. Další akvizice plánuje v oblasti veřejných a privátních komunikací. Restrukturalizace spočívá v rozdělení na několik samostatných firem, které vytvoří  holdingovou strukturu. Od ledna 2002 tak bude mít Kapsch AG v zeštíhlené podobě na starosti strategii rozvoje a financování. Kapsch BusinessCom se zaměří na podnikové komunikační sítě, Kapsch TrafficCom bude nabízet  komunikační systémy pro silnice a železnice a Kapsch CarrierCom bude dodávat osifikační řešení pro  telekomunikační operátory. Kapsch Components zajistí výrobu a logistiku.

Letošní výsledky hospodaření se budou podle Kapsche lišit v jednotlivých zemích, kde firma působí. Například v Rakousku se kvůli nákladům restrukturalizace předpokládá ztráta, v ČR zisk. Tuzemská dceřiná společnost Kapsch Telecom plánuje příští rok růst tržeb z letošních zhruba 204 asi na 312 milionů korun. Zakázky čeká především od alternativních telekomunikačních operátorů, kteří budou rozšiřovat činnost v souvislosti s liberalizací trhu.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz