Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Satelitní telefony dostaly novou šanci shůry

aktualizováno 
Prodej a satelitních telefonů za poslední tři týdny několikanásobně stoupl. Mezi těmi, kdo na oživení trhu vydělávají, jsou paradoxně i bratři Usámy bin Ládina, pachatele teroristických útoků, které se o razantní zvýšení poptávky - zejména ve Spojených státech - postaraly.

Poté, co čtyři letadla řízená teroristickými únosci 11. září otřásla Spojenými státy, se Američané zabývají především myšlenkami na vojenskou odvetu. Zároveň se strachují o osud svého hospodářství, které již před útoky vykazovalo známky přicházející recese. Jen několika oblastem trhu se daří; jednou z nich je prodej kapesních satelitních telefonů. Společnosti Iridium Satellite a Globalstar, které se donedávna zdánlivě beznadějně potýkaly s nepřízní zákazníků, tak dnes doslova děkují za pomoc shůry.

"Jsme zavaleni objednávkami," říká D. D'Ambrosio, výkonný viceprezident výrobce satelitních telefonů, společnosti Iridium Satellite LLC. Ta minulý rok koupila síť šestašedesáti satelitů od firmy Iridium, krachující odnože amerického telekomunikačního obra Motoroly. Novému Iridiu se však až do útoků nevedlo o mnoho lépe než jeho předchůdci.

Globalstar: Prodáváme čtyřikrát více telefonů

D'Ambrosio neposkytl veřejnosti žádná konkrétní čísla, ale firma Globalstar, konkurent Iridia, je sdílnější. Podle mluvčího společnosti Maka Jefferyho dnes Globalstar prodává tenefony čtyřikrát rychleji než před útoky. Tato skutečnost spolu s vyšší používaností přístrojů dává Globalstaru novou naději na přežití. O tom, že Globalstar (dceřiná společnost britského Vodafonu) takovou injekci potřeboval jako sůl, svědčí fakt, že ještě v srpnu jeho vedení oznámilo plán na propuštění poloviny zaměstnanců jako poslední záchranu před bankrotem.

"Upřímně řečeno, každá provolaná minuta naši finanční pozici vylepšuje," řekl Jeffery. Těch minut nebude málo. Kromě soukromých objednávek totiž dostává firma zakázky od bohatých a mocných zákazníků, jako jsou nejrůznější rozsáhlé společnosti na východním pobřeží USA (kde měly hlavně v prvních dnech po útocích celulární sítě velké problémy), televizní stanice, Secret Service (bezpečnostní služba, jejíž hlavním úkolem je střežit nejvyšší ústavní činitele USA včetně prezidenta) a FBI.

"Zajišťujeme spojení tam, kde není vůbec nic," řekl Jeffery. "A vyšetřování útoků na World Trade Center a Pentagon zavádí mnoho lidí do zapadlých končin, kde spojení nutně potřebují."

Armáda neplatí nic navíc

Vedení Iridium Satellite si sice vloni pochvalovalo, že jejich firma za 25 milionů dolarů koupila síť, jejíž výstavba přišla na pět miliard, ale až do útoků nebyly její výsledky nijak valné. Nízkou cenu za satelitní síť získala nová firma poté, co její předchůdce v roce 1999 ohlásil bankrot a hrozil, že nechá družice spadnout zpět na Zemi. Skupina bývalých telekomunikačních manažerů a další investoři tehdy na poslední chvíli nabídli dceři Motoroly "pár drobných" - a uspěli.

Nakonec se noví šéfové satelitní sítě zachránili tím, že v roce 2000 podepsali smlouvu s Úřadem pro armádní informační systémy. Ten jim poskytl 72 milionů dolarů výměnou za 20 000 telefonních přístrojů a dva roky bezplatného provozu. Právě kvůli této klauzuli smlouvy dnes firma nezíská ze zvýšeného provozu svých telefonů ze strany armády zdaleka tolik, kolik by mohla jinak očekávat.

Bin Ládinovi bratři vydělávají

Oběma satelitním operátorům však rostoucí poptávka výrazně pomohla (první přesné údaje budou známy zhruba za čtyři až pět měsíců). Pikantní na celé záležitosti je skutečnost, že majetkovou účast v Iridiu Satellite má i saúdskoarabská společnost Saudi Binladin Group. Jak název napovídá, majiteli tohoto podnikatelského kolosu - druhého největšího v arabském světě - jsou příbuzní Usámy bin Ládina, kterému jsou teroristické útoky na New York a Washington všeobecně připisovány. Mocná rodina bin Ládinů Usámu v roce 1994 kvůli jeho teroristickým aktivitám vydědila. Dnes z jeho důsledků paradoxně profituje.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Najdete na iDNES.cz