TELeKONOM: Ráj levného hovorného...

...nabízí (netěšte se) Rakousko s 18 centy, tedy zhruba 5,50 Kč průměrné ceny volání za minutu; České radiokomunikace loni vydělaly 809 milionů korun čistého zisku (oproti 14,7 miliardy v roce 2000); Contactel loni vydělal přes 519 milionů korun; švédský Ericsson získal kontrakt na výstavbu sítě UMTS pro španělskou Telefóniku za 400 milionů eur; internetové připojení pro UPC bude poskytovaẗBCE Teleglobe.

VÍDEŇ - Osmimilionové Rakousko se stalo doslova rájem pro uživatele mobilních telefonů - čtyři místní operátoři totiž nabízejí jasně nejnižší ceny hovorného v
Evropské unii. Svůj "handy" zde užívá až 82 procent obyvatel a tak si Rakušané díky značný ziskům telekomunikačních společností budou moci již letos vychutnat nejnovější technologie UMTS a MMS.

Několikaletá cenová válka sítí A1, max.mobil., tele.ring a ONE přinesla své ovoce a obyvatelé alpské republiky v průměru telefonují za rekordně nízkých 18 eurocentů za tříminutový hovor, čímž předstihli všechny země EU. Za Rakušany následují Nizozemci, kteří za stejný čas průměrně protelefonují 32 eurocentů a Francouzi 34 eurocentů. Nejdražší služby mobilních operátorů jsou podle týdeníku News ve Španělsku, kde tříminutový hovor vyjde až na 68 eurocentů. Rakousko předstihlo v cenách také USA, kde se v průměru za tři minuty protelefonuje 59 eurocentů.

V Rakousku mobilní telefon užívá až 81,8 procenta obyvatel a "mobilnější" jsou v EU pouze Italové, z nichž telefon sítě GSM vlastní až 89,7 procenta obyvatel. Někdejší průkopníky v mobilní komunikaci - skandinávské země - tak již alpská republika překonala. Až za ní totiž následuje Švédsko s 79,9 procenty uživatelů mobilů. Nejméně mobilů v průměru na obyvatele vlastní Francouzi, když zákazníky místních operátorů je jen 63,5 procenta z nich.

Lídrem na rakouském trhu je společnost Mobilkom, která provozuje síť A1 a vládne 42,8procentním podílem na trhu. Následuje T-Mobil s 32,8procentním podílem a sítí max.mobil. a ONE, který používá 20,3 procenta Rakušanů. Nejmladší operátor tele.ring. se zatím musí spokojit se 4,1procentním podílem.

Mobily v Rakousku používají všechny věkové kategorie, nejvíce ale lidé ve věku mezi 25 až 39 lety (36 procent z celkového počtu). Početnými vlastníky telefonů jsou ale také lidé do 24 let (18 procent) i důchodci (13 procent); zbývajících 33 procent uživatelů tvoří obyvatelé ve věku mezi 40 a 59 lety. 

Rakušané, kteří platí svým operátorům milionové částky, se ale již těší na nové revoluční technologie, které zavítají do alpské republiky letos. Síť A1 bude totiž již od června nabízet následovníka krátkých textových zpráv SMS - zprávy MMS, což
uživatelům umožní posílat přímo z přístroje na přístroj kromě textu také obrázky, animace i hudbu. Lídr trhu A1 také plánuje na podzim umožnit ve své síti provoz mobilů nové generace UMTS. Další společnosti jej budou následovat již za několik měsíců.

PRAHA - Akciové společnosti České radiokomunikace (Čra) klesl za loňský rok konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů (IAS) na 809 milionů korun ze 14,7 miliardy v roce 2000. Včera to uvedla mluvčí společnosti Dagmar Francková. Hospodářský výsledek za rok 2000 ovlivnila platba kompenzace za opci na zvýšení jmění ve společnosti RadioMobil od konsorcia CMobil.

Hrubý provozní zisk (EBITDA) loni vzrostl na 851 milionů z 760 milionů o rok dřív. Čistý zisk na akcii klesl meziročně na 26 z 478,19 koruny. Celkové konsolidované výnosy vzrostly o 3,6 procenta na 2,657 miliardy korun. Celkové konsolidované provozní náklady se zvýšily o 11,6 procenta na 3,183 miliardy korun.

Konsolidované výnosy z telekomunikačních služeb vzrostly o 13,6 procenta na 1,25 miliardy korun. U samotných Českých radiokomunikací vzrostly výnosy z telekomunikačních služeb o 14,2 procenta na 1,212 miliardy korun. Výnosy za datové služby vzrostly ze 422 na 445 milionů korun.

Konsolidované náklady vzrostly zejména vlivem konsolidace nákladů dceřiné společnosti Contactel. Čra minulý týden oznámily, že opravná položka 1,27 miliardy korun za investice do Contactelu snížila hrubý zisk firmy na polovičních 1,22 miliardy Kč.

Firma v loňském roce také zvýšila investice do rozvoje telekomunikační sítě o 8,6 procenta na 1,44 miliardy korun. V letošním roce lze podle firmy očekávat mírný pokles tržeb, který bude mít návaznost na nižší provozní výnosy. Provozní
výnosy také ovlivní restrukturalizace firmy započatá po její privatizaci.

České radiokomunikace ovládá dánsko-německé konsorcium Bivideon, tvořené společnostmi Tele Danmark a Deutsche Bank. Celkem 51,19 procenta akcií za 6,8 miliardy korun získalo konsorcium od státu loni na podzim a s bývalým 20,8procentním podílem Tele Danmark ovládá 72 procent firmy. V mobilním
operátorovi a.s. RadioMobil drží 39,2 procenta akcií, v telefonním operátorovi Contactel má 50 procent akcií.

PRAHA - Telekomunikační operátor Contactel loni vykázal tržby 519,8 milionu korun, když o rok dříve to bylo 213 milionů korun. Výnosy za poskytování internetových služeb vzrostly o více než 60 procent na 274,2 milionu korun a na
celkových výnosech se podílely 53 procenty. Vyplývá to z konsolidovaných výsledků Českých radiokomunikací, které v Contactelu ovládají 50 procent.

Hospodářský výsledek za loňský rok firma nezveřejnila. Za rok 2000 však měla ztrátu před zdaněním 725,2 milionu korun. Za hlasové služby loni Contactel utržil 158,9 milionu a za datové služby 76,7 milionu korun. Výnosy za datové služby
vzrostly o 134 procent a výnosy za hlasové služby se zvýšily dokonce 13,5krát.

Contactel loni uzavřel propojovací dohodu s Českým Telecomem a začal nabízet hlasové služby podnikovým zákazníkům. Contactel byl založen v roce 1999 jako společný podnik Českých radiokomunikací a TDC. Nabízí datové, internetové a hlasové telekomunikační služby.

STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Telefon AB LM Ericsson bude hlavním dodavatelem španělské mobilní společnosti Telefónica při vytváření mobilní sítě třetí generace ve Španělsku a v Německu. Hodnota tříletého
kontraktu činí 400 milionů eur, uvedla švédská společnost ve včerejším prohlášení.

Dohoda potvrdila postavení švédské společnosti, která je největším světovým výrobcem mobilních sítí, jako hlavního dodavatele pro Telefónica Group. Ericsson také získá přední pozici jako dodavatel bezdrátových sítí ve Španělsku a v Německu.

Ve Španělsku vytvoří více než 700 základních stanic, napsala agentura Reuters.    Švédská společnost zaznamenala loni vůbec první celoroční ztrátu ve své historii. Ta před zdaněním činila 21,1 miliardy švédských korun, tedy asi dvě miliardy dolarů. Tržby firmy za celý rok klesly o pět procent na 210,8 miliardy SEK.
   
PRAHA - Novým poskytovatelem vysokorychlostního internetového připojení společnosti UPC se stala firma BCE Teleglobe, poskytovatel mezinárodních telefonních služeb a připojení k internetu v České republice. Vyplývá to ze
včerejší tiskové zprávy BCE Teleglobe.

Páteřní síť BCE Teleglobe umožní připojení o rychlosti 100 megabitů za sekundu. Firma UPC od kontraktu předpokládá zvýšení spolehlivosti a kvality přenosu dat a pokrytí vzrůstající poptávky po internetové službě Mistrál.

Společnost UPC ČR je předním poskytovatelem kabelové televize a internetového připojení v ČR a je propojená se společnostmi Kabel Net a Dattelkabel. Kabelovou televizi firma UPC poskytuje asi 370 tisícům zákazníků v 84 městech. V Liberci též nabízí telefonní služby.

Společnost BCE Teleglobe vlastní telekomunikační síť, která propojuje Severní Ameriku s více než 240 zeměmi a teritorii. Je třetím největším vlastníkem optických kabelových systémů, největším světovým poskytovatelem mezikontinentálního přístupu k internetu a přístupu k internetu přes satelitní spoje. Majitelem firmy je společnost Bell Canada Enterprises (BCE).