Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: RadioMobil se po devíti dnech propojil s GTS...

aktualizováno 
... poté, co mu to nařídil regulátor; slovenský EuroTel loni vydělal přes dvě a půl miliardy tamních korun; Japonci v prosinci kupovali o plnou třetinu méně mobilů než v roce 2000; Swisscom chce koupit svůj vlastní podíl v Českém Telecomu; americký Cox Communications prodělal v loňském čtvrtém čtvrtletí 110 milionů dolarů.

PRAHA - Společnost RadioMobil včera obnovila propojení mobilní sítě Paegas se sítí telekomunikační firmy GTS, řekl marketingový ředitel GTS David Duroň. Opětovné propojení firmě v pátek nařídil Český telekomunikační úřad. 

RadioMobil odpojil GTS od sítě 4. února. Důvodem bylo podle mluvčího Jiřího Hájka to, že GTS již v minulém roce přestala za propojovací služby platit a ani po opakovaných písemných výzvách nebyla ochotna dostát smluvním povinnostem. GTS však zdůvodnění Radiomobilu označuje za nepravdivé. Podle Duroně porušoval RadioMobil odpojením GTS od sítě telekomunikační zákon.

Spor mezi oběma firmami vznikl poté, kdy ČTÚ snížil výměrem maximální cenu propojení z původních 7,50 koruny za minutu na maximálně 3,66 koruny za minutu a GTS přestala RadioMobilu platit pohledávky. Podle Duroně má GTS dle smlouvy s RadioMobilem nárok na vrácení rozdílu z ceny propojení se zpětnou platností od 1. ledna loňského roku. Tím by vyrovnala pohledávky, které u ní má
RadioMobil. Podle Hájka platí nová propojovací cena až dnem vyhlášení a nemá zpětnou platnost. Obě firmy se nechaly slyšet, že zvažují další právní kroky včetně žalob.

TOKIO  - Dodávky mobilních telefonů v Japonsku se v loňském prosinci snížily již sedmý měsíc v řadě. Poptávka po mobilních telefonech v zemi klesá, protože trh je již téměř nasycen a výměna starých modelů za nové stagnuje. Dodávky se propadly meziročně o 34,2 procenta na 3,12 miliónu kusů, informovala včera Japonská asociace elektroniky a informační technologie (JEITA). V listopadu se podle údajů JEITA dodávky mobilních telefonů snížily o 24,2 procenta a v říjnu o 8 procent.

JEITA stanovuje své výsledky na základě šetření u 19 výrobců elektroniky. Ti dodávají mobilní telefony třem domácím mobilním operátorům, NTT DoCoMo Inc., KDDI Corp. a Japan Telecom Co., napsala agentura Reuters.

BRATISLAVA - Druhý nejsilnější slovenský mobilní operátor EuroTel zvýšil loni zisk před zdaněním, úroky, amortizací a odpisy (EBITDA) na 2,61 miliardy slovenských korun. V roce 2000 EuroTel vykázal EBITDA 2,12 miliardy Sk. Výnosy společnosti loni meziročně vzrostly o 33,1 procenta na osm miliard Sk. EuroTel o tom informoval v tiskové zprávě.

"V roce 2002 opět předpokládáme silný nárůst mobilní penetrace s tlakem na náklady na získávání nových zákazníků. Naší snahou ale bude další posilování podílu na celkovém počtu aktivních zákazníků," uvedl v prohlášení finanční ředitel
EuroTelu Ivan Bošňák.

Počet aktivních zákazníků EuroTelu ke konci roku 2001 meziročně vzrostl o 91 procent na 942 615. Čistý meziroční přírůstek za čtvrté čtvrtletí přitom činil 61 procent. EuroTel měl podle vlastních údajů na konci prosince 43,3procentní podíl
na celkovém počtu aktivních zákazníků.

Celkem 51 procent akcií EuroTelu vlastní Slovenské telekomunikace, které patří do skupiny Deutsche Telekom. Zbytek akcií EuroTelu drží společnost Atlantic West B.V., což je společný podnik Verizon Communications a AT&T Corporation.

Konkurenční a silnější slovenský operátor Globtel, který patří do skupiny Orange, loni zvýšil EBITDA o 36 procent na 3,7 miliardy korun. Tržby společnosti podle amerických účetních standardů GAAP vzrostly o 36 procent na 10,18 miliardy Sk.

CURYCH - Švýcarská telekomunikační společnost Swisscom, která je v rámci konsorcia TelSource partnerem Českého Telecomu, odkoupí až deset procent všech svých akcií. (Napohled nesmyslné tvrzení platí pro případ, že by konsorcium své akcie prodalo, jak již nějakou dobu plánuje.) Swisscom je jednou z mála telekomunikačních firem, které mají v současnosti dostatek finančních prostředků, zatímco řada jiných se potýká s vysokými dluhy.

Firma Swisscom, která byla privatizována v říjnu 1998, nemá s financemi problémy mimo jiné proto, že prodala část svých aktiv a investovala poměrně málo peněz do licencí na provozování služeb třetí generace UMTS. Investoři budou mít možnost získat na každou akcii Swisscom jednu prodejní opci, za každých deset prodejních opcí pak budou moci Swisscom nabídnout k odkupu jednu akcii.

Cena za akcii bude činit 580 švýcarských franků, což je asi 343 dolarů. Opce bude také možné prodat na burze, ale jen během deseti pracovních dnů od vydání. Skupina se již určitou dobu v Evropě poohlíží po strategické investici, kterou bude směrovat buď do mobilních telekomunikací nebo přenosu dat, podotýká agentura Reuters.

NEW YORK - Americký provozovatel kabelových sítí Cox Communications hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s čistou ztrátou 110,1 milionu dolarů. Firma tak zhoršila své hospodaření proti stejnému období předchozího roku, kdy její ztráta činila 71,6 milionu dolarů.

Firma však ujistila, že růst tržeb i počtu předplatitelů bude v letošním roce stejný nebo vyšší než loni. "Zatímco konkurenti firmy Cox varují před slabším růstem počtu předplatitelů, u nich se potvrzuje, že věří v pokračování růstu," podotkl k výsledkům firmy analytik společnosti Davenport & Co Drake Johnson.

Relativně příznivý výhled pro pátého největšího provozovatele kabelových sítí v USA tak přichází v době, kdy větší rivalové jako je Comcast anebo Charter Communications upozorňují na možné snížení tempa růstu, co se počtu nových předplatitelů týče. Cox v loňském roce zvýšil počet abonentů digitálních kabelových služeb o 1,15 milionu lidí a letos čeká obdobný výsledek.

Ztráta na akcii ve čtvrtém čtvrtletí činila 18 centů a dále se tak prohloubila z předchozích 12 centů ve čtvrtém čtvrtletí 2000. Celkové tržby přitom vzrostly o 14 procent na 1,08 miliardy dolarů. Společnost se sídlem v Atlantě však zaúčtovala mimořádné náklady 155,7 milionu dolarů na přesun klientů firmy ExciteAtHome do svých vlastních sítí, píše agentura Reuters.

 

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.Najdete na iDNES.cz