TELeKONOM: RadioMobil ještě dva roky nevyplatí dividendy...

... téměř 60 Maďarů se sta má mobilní telefon; švédská Telia skončila za druhé čtvrtletí překvapivě ve ztrátě; British Telecom zvýšil zisk o 61 procent; France Télécomu stouply tržby o desetinu.
PRAHA - Mobilní operátor RadioMobil nebude ještě nejméně dva roky vyplácet akcionářům dividendy. Vlastníci firmy, kterými jsou s 60,8 procenta konsorcium CMobil ovládané Deutsche Telekomem a České radiokomunikace se zbylým podílem, uzavřeli dohodu, podle které by si měli na dividendách v budoucnu rozdělovat 85 procent čistého ročního zisku. Radiokomunikace to oznámily v tiskové zprávě.

Podle dohody RadioMobil vyplatí vlastníkům dividendu pouze v případě, že čistá finanční aktiva a rozdělitelné rezervy budou na dostatečné úrovni k jejímu pokrytí. Dividendová politika se ale rovněž může vzhledem k budoucím obchodním podmínkám změnit, doplnila mluvčí Českých radiokomunikací Dagmar Francková.

Akcionáři podle mluvčí rovněž vyřešili záležitosti vztahující se k nahrazení značky Paegas značkou T-Mobile. Změna se nelíbila Českým radiokomunikacím, protože značka T-Mobile vlastněná Deutsche Telekomem by v případě prodeje podílu Českých radiokomunikací třetí straně neměla žádnou cenu.

České radiokomunikace ovládá konsorcium TDC a Deutsche Bank Bivideon, které drží zhruba 72procentní podíl. RadioMobil má přes tři miliony zákazníků.

BUDAPEŠŤ - Pokrytí mobilními telefony, tzv. penetrace, dosáhlo v Maďarsku v červnu 57,6 procenta. To znamená, že ze 100 obyvatel mělo mobilní telefon téměř 58 lidí. Je to další růst jak z květnových 56 procent, tak proti červnu minulého roku, kdy penetrace činila 37,9 procenta.

Podle zveřejněných údajů maďarského telekomunikačního úřadu HiF činil počet aktivních uživatelů mobilních telefonů na konci června 5,86 miliónu ve srovnání s 3,87 miliónu před rokem. Vedoucí pozici na trhu má stále Westel, který patří společnosti Matáv. Tržní podíl Westel ale klesl z loňských 52,67 na 50,68 procenta.

Na druhém místě se drží Pannon GSM ze skupiny Telenor, i tomu ale klesl tržní podíl, konkrétně ze 40,15 na 38,51 procenta. Růst tržního podílu si naproti tomu uchovává maďarská odnož britského obra Vodafone. Její podíl na trhu se zvýšil na 10,81 z loňských 7,19 procenta, podotýká agentura Reuters.

STOCKHOLM - Švédská telekomunikační společnost Telia AB sice měla ve druhém čtvrtletí větší očištěný zisk, než se čekalo, ale kvůli nákladům na restrukturalizaci a nepříznivému vývoji aktivit v zahraničí skončila se ztrátou před zdaněním 78 milionů švédských korun (8,12 milionu USD). Ve stejném období loni měl největší severský operátor zisk 909 miliónů SEK. Uvádí to firma v včerejším prohlášení.

Ve ztrátě se odráží restrukturalizační náklady 482 miliónů SEK. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zisk před zdaněním 637 miliónů SEK. Očištěný zisk, tedy zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací, stoupl na 3,59 miliardy SEK, zatímco analytici počítali jen s 3,41 miliardy SEK. Tržby ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o jedno procento na 14,35 miliardy SEK.

Očištěný zisk mobilní divize stoupl o 26 procent na 1,36 miliardy SEK. K růstu firmě pomáhá obliba mobilních telefonů v severských zemích, kde míra penetrace patří mezi jednu z nejvyšších na světě. Na rozdíl od jiných evropských firem Telia nekoupila drahou licenci na provozování mobilní sítě třetí generace. Proto je její zadlužení v současnosti velmi nízké.

Telia je nyní v procesu převzetí finského protějšku, firmy Sonera. Hodnota transakce, která se má provést formou výměny akcií, činí 4,7 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

LONDÝN - Dřívější britský telekomunikační monopol BT Group Plc začal sklízet ovoce z opatření přijatých ke zlepšení výkonnosti a jeho zisk před zdaněním se v prvním čtvrtletí fiskálního roku, které odpovídá druhému čtvrtletí kalendářního roku, zvýšil o 61 procent na 322 miliónů liber (506 miliónů USD). Tržby vzrostly pouze o dvě procenta, což bylo méně, než firma čekala, uvedl včera generální ředitel Ben Verwaayen.

Společnost měla ve čtvrtletí obrat 4,587 miliardy liber. Provozní zisk se snížil o 18 procent na 570 miliónů liber. Na zisku před zdaněním se přitom výrazně podílely menší platby úroků z půjček. Na počátku minulého roku se společnost BT, stejně jako další bývalé monopolní telekomunikační firmy v Evropě, rozhodla přistoupit k masivní restrukturalizaci s cílem snížit zadlužení. Uzavřela společný podnik v USA, uvedla na burzu akcie mobilní divize, vydala nové akcie a prodala některé zahraniční jmění. Celkový dluh firmy se v současnosti pohybuje kolem 13,4 miliardy liber, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím pokles o 304 miliónů GBP.

V prvním čtvrtletí se BT rozhodla zaměřit na prodej vysoce rychlostního připojení na internet pro domácnosti a podepsala s novými uživateli kolem 300.000 nových smluv. Do příštího léta chce zvýšit počet předplatitelů na jeden milión, což znamená, že každý týden musí získat 12.000 nových klientů, napsala agentura Reuters.

PAŘÍŽ - Jedna z nejvíce zadlužených společností na světě, France Télécom, zvýšila v prvním pololetí tržby meziročně o deset procent na 22,472 miliardy eur. Na růstu se nejvíce podílely příjmy mobilní divize Orange a zahraničních divizí, informoval včera finanční ředitel Jean-Louis Vinciguerra. Výsledky jsou v souladu s odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří počítali s tržbami kolem 22,59 miliardy eur. Příjmy divize pevných linek, datových a hlasových služeb se kvůli větší konkurenci snížily proti loňskému prvnímu pololetí o 5,8 procenta na 9,4 miliardy eur. Obrat mobilní divize Orange v období leden až červen vzrostl o 12,9 procenta na 7,832 miliardy eur. Orange je podle tržní hodnoty čtvrtým největším mobilním operátorem v Evropě. Počet zákazníků mobilní divize Orange v prvním pololetí vzrostl o 2,1 miliónu na 41,4 miliónu osob. V Británii získala společnost 415 000 nových klientů a celkový počet zákazníků v zemi vzrostl na 12,8 miliónu. Ve Francii má Orange 18,2 miliónu aktivních zákazníků, když během půlroku přilákala 802 000 nových zájemců o mobilní telefonování. Akcie zadluženého telekomu v letošním roce oslabily již o 71 procent, zatímco evropský telekomunikační index klesl pouze o 44 procenta. Důvodem jsou obavy investorů z toho, že firma nebude schopná splácet dluh, který se na konci minulého roku vyšplhal na 61 miliard eur. France Télécom včera také oznámil, že prodá podíl v rozhlasové stanici Telediffusion de France (TDF) konsorciu složenému z firmy Charterhouse a francouzské státní banky CDC za 1,6 miliardy eur. Zisk z prodeje chce firma použít na snížení dluhu, napsala agentura Reuters.