Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Qwest nekrachuje, ale...

aktualizováno 
... musí splácet dluhy emisí akcií a dluhopisů; další americká firma Sprint prohloubila ztrátu na 1,24 miliardy dolarů; britský operátor mm02 propustí pětinu zaměstnanců; americká Ciena loni prodělala více, než se očekávalo.
DENVER, Colorado - Qwest Communications, čtvrtý největší americký telefonní operátor, bude prodávat akcie a dluhopisy za 1,25 miliardy dolarů, aby vylepšil své účetnictví. Firma ohlásila americkému burzovnímu regulátorovi, že hodlá prodat zhruba 2,5 miliardy v aktivech. Předpokládá se však, že v nejbližší budoucnosti vydá cenné papíry na pouhou polovinu zmíněné částky. Přesné datum vydání dluhopisů a akcií dosud firma neoznámila.

Narozdíl od mnoha konkurenčních poskytovatelů dálkového telekomunikačního spojení Qwest dnes profituje z dobrého manažerského rozhodnutí v polovině devadesátých let. Vedení firmy se i v tehdejší optimistické atmosféře rozhodlo nakoupit podíly v etablovaných místních operátorech. Po prasknutí tzv. "technologické bubliny", kdy poptávka po dálkovém spojení prudce klesla prakticky na nulu, tato strategie firmu drží při životě. I Qwest sice za loňský rok zaznamenal šestiprocentní propad zisku, ale mnoho jeho konkurentů - mezi nimi Global Crossing a Level 3 - mezitím zkrachovalo.

Qwest ohlásil za čtvrté čtvrtletí loňského fiskálního roku čistou ztrátu 516 milionů dolarů, když jeho obrat za dané období klesl o 14 procent na 2,4 miliardy. Firma v současnosti splácí 20,2 miliardy dlouhodobého dluhu. "Prodejem cenných papírů chceme dluh snížit o 1,5 až dvě miliardy," řekl výkonný šéf a předseda představenstva Qwestu Joseph Nacchio.

FILADELFIE, Pensylvánie - Americká telekomunikační společnost Sprint, která je třetím největším provozovatelem dálkového spojení v USA, prohloubila ve čtvrtém čtvrtletí uplynulého roku čistou konsolidovanou ztrátu na 1,24 miliardy dolarů. Ve srovnatelném období roku 2000 byla přitom ztráta firmy výrazně nižší a činila 415 milionů dolarů. Provozní příjmy se meziročně zvedly o sedm procent na 6,66 miliardy dolarů.

Důvodem vyšší ztráty byly především poplatky 1,8 miliardy dolarů spojené se snižováním počtu pracovních míst. Společnost nemá ani příliš pozitivní výhled na letošní rok. Očekává totiž, že zisk bude na dolním konci původních prognóz.

Klíčová divize dálkových hovorů a datových služeb FON vykázala ztrátu 906 milionů dolarů, což představuje 1,02 dolaru na akcii, zatímco ve srovnatelném období roku 2000 činil její zisk 97 milionů dolarů a na akcii připadlo 11 centů. Bez zohlednění jednorázových položek činil zisk divize FON 27 centů na akcii proti srovnatelným 41 centům na akcii. Příjmy této divize dosáhly 4,01 miliardy dolarů a meziročně se snížily z 4,39 miliardy USD.

Představitelé společnosti odhadují, že zisk divize FON připadající na jednu akcii v letošním roce dosáhne 1,40 dolaru. V prosinci však přitom předpokládali, že se zisk bude pohybovat v rozpětí 1,40 až 1,50 dolaru na jednu akcii.

Podle analytiků je pravděpodobné, že Sprint letos přistoupí k další redukci počtu pracovních míst. Loni přitom firma propustila 6000 zaměstnanců, což představuje sedm procent celkového počtu, uvedla agentura Reuters.

LONDÝN - Britský operátor mobilních telefonů mm02 Plc letos sníží stav svých zaměstnanců v Německu a Británii o 1900 osob, tedy o pětinu. Firma se tak dle svého včerejšího vyjádření přizpůsobuje výraznému poklesu prodeje mobilů ve světě. Propouštění je součástí restrukturalizace, která by měla mm02 ušetřit ročně 70 milionů liber (100 milionů dolarů). Změny firmu přijdou na 110 milionů liber, které jako jednorázové náklady zaúčtuje v tomto roce.

Firma mm02 je pátým největším mobilním operátorem v Evropě. Ve třetím čtvrtletí získala 453 000 nových uživatelů, akcie firmy během ranního obchodování v Londýně klesly o 0,7 procenta. V Británii sníží mm02 počet pracovních míst o 1400 na 6100, v Německu o 500 na 3400. Zprávě o propouštění v mm02 předcházela obdobná varování rivalů Vodafone a One 2 One z konce minulého roku.

Opatření představuje první větší samostatný krok, který mm02 dělá od svého osamostatnění. Loni v listopadu se mm02 oddělila od provozovatele pevných linek BT Group Plc. V Británii provozuje mm02 síť BT Cellnet, v Německu má podíl ve VIAG Interkom, napsala agentura Reuters.

LINTHICUM (USA) - Americká společnost Ciena vykáže za první čtvrtletí tohoto finančního roku, které skončilo v lednu, vyšší ztrátu, než se původně očekávalo, kvůli nižším výdajům hlavních zákazníků. Oznámila to firma a dodala, že propustí 12 procent pracovní síly, tedy zhruba 400 zaměstnanců.

Ztráta bez zahrnutí mimořádných položek by se podle společnosti měla v prvním čtvrtletí pohybovat od 19 do 22 centů na akcii při tržbách 160 milionů dolarů. Analytici přitom podle průzkumu firmy Thomson Financial/First Call odhadovali ztrátu na šest až 18 centů na akcii a tržby na 227,14 milionů dolarů.

Výrobci zařízení z optických vláken, k nimž Ciena patří, prošli loni složitým obdobím, protože telekomunikační společnosti začaly v rámci úsporných opatření omezovat výdaje. Firmy si totiž mnohdy nevědí rady s tím, jak se vypořádat s nevyužitými kapacitami sítí z optických vláken.

Ciena zaznamenala v posledním čtvrtletí předchozího finančního roku čistou ztrátu 1,8 miliardy dolarů, která byla především odrazem odpisů aktiv, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Najdete na iDNES.cz