Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Půjdeme dolů, varuje Nokia...

aktualizováno 
... ohledně výhledu svých tržeb za druhé letošní čtvrtletí; datová síť KPNQwest bude fungovat minimálně do konce června; slovenská UPC může přijít o licenci kvůli údajnému porušování autorských práv; firma TTC zvýšila za druhé čtvrtletí zisk o čtyři procenta na 77 milionů korun.

HELSINKY - Finská společnost Nokia, která je největším světovým výrobcem mobilních telefonů, výrazně snížila odhad tržeb pro druhé čtvrtletí kvůli slabé poptávce po mobilních
telefonech a sítích. Oznámila to včera firma, ale dodala, že se jí podaří dosáhnout plánovaného zisku na akcii. 

Tržby ve druhém čtvrtletí klesnou podle nového odhadu meziročně o dvě až šest procent, zatímco předchozí prognóza počítala s nárůstem o dvě až sedm procent. Zisk na akcii by však měl stoupnout na 0,18 až 0,20 eura z 0,17 eura ve stejném období loňského roku.

V prvním čtvrtletí se přitom tržby snížily o 12 procent na 7,014 miliardy eur a zisk na akci klesl na 0,19 eura z 0,22 eura ve stejném období minulého roku. Akcie společnosti, které již v letošním roce ztratily polovinu své hodnoty, zamířily kvůli zprávě směrem dolů, následovány evropskými konkurenty, například švédským Ericssonem.

Firma Nokia se potýká s nasyceným evropským trhem, rostoucí konkurencí a nižšími výdaji operátorů na mobilní sítě. V loňském roce zaznamenal prodej mobilních telefonů poprvé v historii pokles a investiční banka Merrill Lynch očekává, že tento trend bude pokračovat také v letošním a příštím roce, napsala agentura Reuters.

AMSTERDAM - Likvidátoři nizozemské telekomunikační společnosti KPNQwest včera schválili plán, který pomůže udržet v provozu největší evropskou datovou síť, přestože
firma nemá dostatek financí. K ukončení provozu by mohlo dojít až po 1. červenci, pokud se do té doby síť neprodá, uvádí se ve včerejším prohlášení.

Likvidátoři si však zároveň vyhradili právo ukončit provoz sítě okamžitě, pokud nebudou mít dostatek financí, aby splnili všechny závazky. Úspěšnost plánu bude také záviset na tom, zda ho podpoří hlavní dodavatelé nizozemské firmy.

Správci majetku na konci minulého týdne požádali klienty KPNQwest, mezi něž patří nizozemská banka ABN AMRO a americké počítačové společnosti Dell a Hewlett-Packard, aby do pondělí 10. června zaplatili veškeré své účty, závěrečný termín pak byl
prodloužen do včerejšího poledne. Tímto krokem chtěli zajistit provoz sítě a poskytnout tak zákazníkům dostatek času, aby mohli přejít k jiným firmám, napsala agentura Reuters.

Společnost KPNQwest vyhlásila bankrot na konci května. Firma vznikla v roce 1998 jako společný podnik nizozemské KPN a Qwest Communications International. KPNQwest v Evropě provozuje 25 000 kilometrů dlouhou síť optických kabelů s připojením v 60
evropských velkoměstech a 14 metropolitních sítí. V Česku je zastoupena firmou KPNQwet/GTS, která je největším tuzemským alternativním telekomunikačním operátorem.

BRATISLAVA - Slovenská licenční rada včera zahájila správní řízení o zrušení registrace největšího kabelového operátora v zemi, společnosti UPC Slovensko, a jeho dceřiné společnosti Trnavatel. Důvodem je, že obě společnosti již dlouhodobě nemají autorská práva na díla, která šíří, ani smlouvy se zahraničními televizními stanicemi.

"V případě, že se v správním řízení prokáže, že tyto smlouvy již byly uzavřené, může být správní řízení pozastaveno. Pokud se prokáže, že nejsou uzavřené, může rada rozhodnout o zrušení registrace," řekla po zasedání rady její ředitelka Jarmila Grujbárová.

Licenční rada chce správným řízením dosáhnout, aby největší kabelový operátor splnil své povinnosti vůči nejsledovanějším zahraničním veřejnoprávním stanicím a německým komerčním televizím. Nevypořádaná autorská práva byla i jedním z důvodů, proč UPC začátkem března stáhla ze své nabídky českou soukromou stanici Nova, kterou nahradila její slovenská sestra Joj.

Podobné smlouvy již uzavřela většina slovenských kabelových operátorů. "Je tady velká skupina malých provozovatelů sdružených ve Slovenské asociaci provozovatelů kabelových rozvodů, kteří si všechny tyto povinnosti splnili," uvedla Grujbárová a dodala, že není problém získat souhlas zahraničních stanic, pokud se kabelový operátor dohodne na ceně. 

Předseda licenční rady Peter Kováč se domnívá, že jde o obchodní spor mezi UPC a zahraničními televizními stanicemi. Včerejší rozhodnutí považuje za přísné, ale  nevyhnutelné. Po odebrání registrace by kabelový operátor nemohl poskytovat své služby, vůči rozhodnutí rady se však může odvolat k nejvyššímu soudu. "Teoreticky bychom mohli (registraci odebrat) ihned po vyslechnutí účastníka řízení 16. července, pokud se prokáže, že smlouvu nechtějí, nemohou nebo odmítají podepsat," uvedl Kováč.

UPC a její dceřiné společnosti již dostaly kvůli nevypořádaným autorským právům sedm pokut po 300 000 korunách. Společnost se však odvolala k nejvyššímu soudu, který pro
formální chyby pokuty zrušil, ačkoli připustil, že kabelový operátor zákon porušil.

Společnost UPC čelí na Slovensku i dalšímu řízení ze strany protimonopolního úřadu. Důvodem je neoprávněné zvýšení cen v minulém roce. UPC kontroluje přes šest regionálních společností přibližně 80 procent kabelových rozvodů na Slovensku. Společnost ovládla slovenský trh v roce 2000 po administrativní chybě antimonopolního úřadu, který nezabránil koncentraci UPC se společností Kabel Plus Východné Slovensko.

PRAHA - Telekomunikační skupina TTC zvýšila v loňském roce čistý zisk o čtyři procenta na 73 milionů korun. Výnosy se zvýšily z 1,18 miliardy Kč na zhruba 1,4 miliardy korun, oznámila firma na včerejší tiskové konferenci. 

Dceřiná firma TTC Marconi, která po letošní restrukturalizaci převzala obchodní aktivity holdingu, zvýšila loni tržby o téměř 27 procent na 767 milionů korun. Vedle dodávek na domácí trh společnost na Slovensku zvítězila v tendru spolu s Teslou Stropkov na dodávky pro stacionární síť armády SR. V Rusku zahájila dodávky pro UralTelecom a dále spolupracovala s největším operátorem v zemi, CentrTelecomem. Na Ukrajině bude
firma dodávat přenosové systémy pro mobilního operátora KyivStar.

Mateřská firma TTC se bude od letošního roku zabývat vývojem a výrobou telekomunikačních zařízení a administrativou. Nový podnik ve skupině, TTC Telsys se zaměřuje na montáže a prodej u menších projektů a některá specifická zařízení. Do TTC Správy nemovitostí holding vyčlenil pražské nemovitosti a obslužné činnosti.

Letos se chce největší tuzemský výrobce telekomunikačních zařízení zaměřit od výroby na kompletaci a systémovou integraci a více se orientovat na nabídku služeb. S tím souvisí i loňské spuštění telehousu pod značkou TTC Teleport. Skupina sdružuje 11 firem a reprezentuje vlastní kapitál 526 milionů korun.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Najdete na iDNES.cz