Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Přenositelnost čísla může stát miliardy...

aktualizováno 
... tvrdí Lidové noviny o diskutované telekomunikační službě; švýcarský Swisscom se stále chce zbavit svého podílu v Českém Telecomu; akcionáři silně nesolventního polského Elektrimu odmítli britskou nabídku na převzetí; Městská část Praha 7 rozesílá zprávy o lokálním dění přes SMS.
PRAHA - Od ledna příštího roku má být zavedena nová služba přenositelnosti čísla. To znamená, že zákazníci si budou moci ponechat svá dosavadní čísla i tehdy, když změní poskytovatele připojení nebo se přestěhují na jinou adresu. Náklady na zavedení této služby se odhadují na miliardykorun, i když u jednotlivých operátorů se budou lišit, mapsaly sobotní Lidové noviny.

Český Telecom, který má nejvíce zákazníků, odhaduje náklady na několik miliard. Jeden z hlavních konkurentů Telecomu, firma GTS, počítá, že náklady se budou pohybovat kolem desítek milionů korun, informuje list.

Zkušenosti ze západní Evropy však naznačují, že o přenositelnost čísla by nemusel být zas tak velký zájem. "Podle našich informací si v Evropské unii své číslo přenáší tak pět procent zákazníků, kteří mění operátora," řekl listu Vlastimil Sršeň z tiskového odboru Českého Telecomu. Marketingový ředitel GTS David Duroň se naopak domnívá, že služba bude hojně využívána právě firemní klientelou, která bude chtít ušetřit třeba i na nových vizitkách.

V současnosti pokud chce některá firma přejít na jiného operátora, musí změnit všechna telefonní čísla. To pro firmu znamená také výměnu všech vizitek, hlaviček u firemních dopisů, propagačních materiálů a dokonce i zanesení nových čísel do Zlatých stránek, podotýkají LN.

PRAHA - Švýcarský telekomunikační operátor Swisscom i nadále počítá s tím, že prodá většinu nebo celý svůj podíl, který přes konsorcium TelSource drží v Českém Telecomu. "Swisscom chce zredukovat svůj podíl v Telecomu a zároveň pomoci k úspěchu privatizace," uvedla mluvčí Pia Rogersová.

Firma přitom podporuje konsorcium CVC Capital Partners a Spectrum Equity Partners, které jako jednoho ze dvou uchazečů vyzvala vláda k předložení nových nabídek na získání majority v Telecomu. "Swisscom souhlasil s podporou konsorcia CVC/Spectrum jako telekomunikační operátor a na běžné obchodní bázi přispěje službami a zkušenostmi k pokračování pozitivního vývoje v Telecomu," uvedla Rogersová.

Vláda ve středu rozhodla, že bude dále o prodeji Telecomu jednat se dvěma konsorcii ze tří uchazečů. Do 26. dubna mají své nabídky zvýšit CVC/Spectrum a skupina Deutsche Telecomu, Blackstone a TDC. Nabídky kolem 60 miliard Kč za 51procentní podíl státu vládu neuspokojily kvůli pouze desetiprocentní prémii nad tržní cenu akcií.

Jak v pátek uvedl premiér Miloš Zeman, při předkládání nových nabídek jde především o zvýšení ceny. "Jinak jsme aplikovali při tomto postupu známou zásadu televizní soutěže Nejslabší, máte padáka, takže z těch tří uchazečů nejslabší vypadl a dva zůstali a postoupili do druhého kola," dodal.

Ze hry o Telecom vypadlo konsorcium Apax Partners, Doughty Hanson a Warburg Pincus, které se nedohodlo na společné nabídce s řeckým operátorem OTE.

VARŠAVA - Polský konglomerát Elektrim odmítl nabídku na převzetí svých telekomunikačních aktiv konsorciem britských fondů Elliot Advisors a Centaurus Alpha Master Fund za 450 milionů eur. Oznámilo to v pátek konsorcium, které chtělo koupit 49procentní podíl ve společnosti Elektrim Telekomunikacja.

Hlavní akcionáři společnosti Elektrim, tedy polský finanční ústav BRE Bank a francouzský mediální gigant Vivendi Universal, v uplynulých dnech spolupracovali s cílem převzít kontrolu nad polskou firmou a umožnit prodej telekomunikačních aktiv skupině vedené BRE Bank.

Firma Elektrim Telekomunikacja je zajímavá proto, že vlastní asi 51 procent akcií firmy Polska Telefonia Cyfrowa, jež je největším mobilním operátorem ve střední Evropě. Zbylé akcie vlastní Deutsche Telekom.

Společnost Elektrim koncem minulého roku nesplatila emisi konvertibilních obligací v hodnotě 440 milionů eur a její osud je od té doby kvůli hrozícímu bankrotu nejistý, napsala agentura Reuters. Firma Elektrim byla kdysi mezi investory na varšavské burze velmi oblíbena, zaplatila však za sérii agresivních akvizicí, prováděných bývalým vedením. Tato expanze nechala společnost v hlubokých dluzích a donutila ji narychlo prodávat části majetku.

PRAHA - Radnice Prahy 7 nabízí zasílání zpráv o dění v městské části na mobilní telefony. Zavedením nové bezplatné služby chce pravidelně co nejširšímu okruhu lidí poskytovat aktuální a podstatné informace z jednání zastupitelstva, rady či operativních porad vedení radnice, řekl v pátek novinářům starosta Prahy 7 Tomáš Dub.

Moderní elektronickou službu, která lidem zprostředkuje čerstvé informace o dění na radnici i v městské části, zavádí Praha 7 v hlavním městě jako první. Žádná jiná městská část ji dosud neinzerovala. Krátké zprávy na e-mailové adresy mobilních telefonů budou odesílány přihlášeným zájemcům již v následujících dnech. Radnice předpokládá, že službu přivítají především mladí lidé.

Zájemci o novou službu se mohou zaregistrovat na internetových stránkách Prahy 7 nebo v informačních centrech městské části. Případně mohou odeslat na číslo 0604 477 777 textovou zprávu začínající písmeny ZAP, za nimiž uvedou svou GSM adresu.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Najdete na iDNES.cz