TELeKONOM: Pozor na telepiráty, varuje TV Nova...

... WorldCom ohlásil největší bankrot v historii; také z amerického VoiceStreamu se stane T-Mobile; třetí největší americký lokální operátor BellSouth snížil zisk.

PRAHA - Telefonní piráti kradou podle zjištění televize Nova tisícové částky z účtů klientů Českého Telecomu. Jak Nova informovala ve včerejším zpravodajství, jde o způsob, který používá řada lidí. Pokud se pirát připojí na telekomunikačním rozvodu na telefonní linku klienta, může mu účet zvýšit až o tisíce korun. Telecom to považuje za trestný čin a hodlá se proti tomu bránit. 

Podle Novy není samotné zapojení pirátského aparátu pro trochu technicky zdatného člověka velký problém. Telekomunikační expert Nově potvrdil, že telefonní linky jsou v každém případě napadnutelné neveřejnými činiteli, kteří si mohou zatelefonovat zadarmo.

Šokující je podle televize fakt, že piráti mají univerzální telefonní klíče. Ty se dají údajně najít na internetu. Mluvčí Telecomu Dana Dvořáková netuší, jak se objevila informace na
internetu a dodala, že se celou situací bude Telecom zabývat. 

Okradeným klientům Telecom doporučuje využít reklamace. Poškozená klientka, která televizi informace poskytla, však musela pod hrozbou odpojení telefonu částku zaplatit. Technici totiž žádné vloupání neodhalili, upozornila televize. Oklamaní zákazníci tak mají podle TV Nova ještě možnost obrátit se na Český telekomunikační úřad, ministerstvo dopravy a spojů nebo přímo na soud.

FILADELFIE - Americká společnost WorldCom poté, co minulý měsíc přiznala rozsáhlé podvody v účetnictví, v neděli oznámila, že zažádá o ochranu před věřiteli na základě článku 11 amerického zákona o bankrotech. Je to největší případ vyhlášení bankrotu v americké historii.

Vedení firmy uvedlo, že soudní ochrana před věřiteli umožní restrukturalizovat činnost a snížit vzniklé ztráty. Telekomunikační gigant s 85 000 zaměstnanci, který působí v 65 zemích světa, se chce vzpamatovat do jednoho roku trvání ochrany. K tomu, aby mohl pokračovat v provozu, bude mít přístup ke dvěma miliardám dolarů v hotovosti z nesplácených úroků.

Česká pobočka firmy Worldcom zdůraznila, že žádost o soudní ochranu se netýká poboček mimo území USA a jejich fungování není nijak ohroženo. WorldCom na konci června překvapivě oznámil, že bude muset přepracovat účetnictví za posledních pět čtvrtletí, protože běžné výdaje v sumě 3,85 miliardy dolarů zaúčtoval jako kapitálové
investice a místo vykázaného zisku tak měl ve skutečnosti ztrátu. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila firmu z podvodu a klamání investorů a ze zakrytí celkové ztráty 1,22 miliardy dolarů.

Hodnota akcií WorldComu skončila minulý týden na devíti centech ve srovnání s cenou 64 dolarů v dobách největší slávy v roce 1999. Včera akcie společnosti již jen mírně klesly na zhruba osm centů za kus. Pozorovatelé nepředpokládají, že by akcionáři dostali ještě něco ze svých investic zpět. 

Krach WorldComu, jehož celková aktiva dosahovala před vyhlášením bankrotu 107 miliard dolarů, překonal dosud největší úpadek energetického koncernu Enron, který měl před  vyhlášením vankrotu na konci minulého roku aktiva 64 miliard USD. Oba tyto případy spolu s řadou dalších otřásly americkými akciovými trhy, které v posledních měsících téměř nepřetržitě klesají.

Největší dopad bude mít krach WorldComu na věřitele, tedy velké světové banky v čele s  americkými J.P. Morgan Trust, Mellon Bank, Citibank a JP Morgan Chase. Úvěry WorldComu poskytly i některé evropské banky jako německá Deutsche Bank a nizozemská ABN Amro, jejichž akcie včera prudce klesly. Oslabily i akcie amerických bank, indexy akciových trhů v USA však po krátkém počátečním poklesu začaly mírně růst.

Na burzách se odrazil případ WorldCom již v červnu, nyní však bude pozornost zaměřena na banky, přes něž by mohl mít krach dopad na americkou ekonomiku a odtud i na zbytek světa. Největší bankrot v americké historii bude mít negativní vliv na japonskou ekonomiku, řekl bez další specifikace japonský premiér Džuničiró Koizumi.

CHICAGO - Podobně jako český Paegas se na značku T-Mobile změní i VoiceStream Wireless, šestý největší mobilní operátor ve Spojených státech. Zatímco v tuzemsku značka T-Mobile již funguje, VoiceStream postupně přijde o název do konce roku. Změny firemních jmen jsou součástí strategie mateřské firmy Deutsche Telekom mít všechny dceřiné mobilní operátory ve světě pod jedním jménem. Chystanou změnu včera oznámil
VoiceStream.

Podobně se na T-Mobile změnila britská One2One či rakouský max.mobil. VoiceStream učinil první kroky ke změně značky minulý týden, kdy nové jméno svých služeb uvedl na  trh v Kalifornii a Nevadě. Tisková mluvčí Kim Thompsonová odmítla uvést, kterých trhů v USA se změna dotkne následně.

VoiceStream, který měl doposud za firemní barvy žlutou, červenou a modrou, tak postupně v jednotlivých státech USA přejde na barvy T-Mobile. Vedle reklam se změní i barvy obchodů. Firma mění s image i tiskovou mluvčí pro Spojené státy, stane se jí
herečka Catherine Zeta-Jonesová. Tu již firma vybrala za světovou tiskovou mluvčí T-Mobile. Jako mluvčí Zeta-Jonesová debutovala minulý týden v Kalifornii a Nevadě, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Řídící výbor pro privatizaci Českého Telecomu se měl včera zřejmě zabývat  novými návrhy konsorcií vedených Deutsche Bank a CVC Capital Partners na získání majority v dominantním českém telefonním operátorovi. Nabídky zájemci předložili v pátek privatizačnímu poradci J.P. Morgan.

Podle informací ČTK se zřejmě potvrdilo očekávání odborníků a ani jeden ze zájemců nesplnil požadavek vlády na zvýšení ceny o nejméně deset procent. Nabídky tak byly spíše potvrzením přetrvávajícího zájmu o Telecom.

Předchozí návrhy z dubna se pohybovaly kolem 11 eur za akcii, tedy 55 miliard korun za 51procentní státní podíl. "Vláda velmi stojí o to, privatizaci dokončit, ale jsou teď ve slepé uličce," uvedl zdroj, který je s privatizací obeznámen. 

Předchozí kabinet Miloše Zemana se s nabídkami kolem 55 miliard korun nespokojil a v červnu vyzval dva finální zájemce, aby cenu zvýšili o desetinu. Stát ve firmě prodává 51 procent spolu s 27procentním balíkem konsorcia KPN a Swisscomu TelSource.