Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Polský gigant Elektrim je před krachem…

aktualizováno 
… a nemá peníze na odkup dluhopisů; vlastník Oskara posílil nákupem dalších akcií vlastní pozici; polská vláda odkládá provatizaci operátora TPSA; nizozemský operátor KPN, který se snaží splácet dluhy, se úspěšně zbavil podílu v indonéském operátorovi.
VARŠAVA - Polský energetický a telekomunikační konglomerát Elektrim se dostal na pokraj finančního kolapsu. Firma včera přiznala, že možná nebude mít dostatek peněz na odkoupení svých dluhopisů, protože prodejní opci na tyto obligace se chystají uplatnit téměř všichni jejich držitelé.

Firmu o vrácení peněz z obligací, které mohli investoři rovněž směnit na akcie Elektrimu, požádali vlastníci dluhopisů v hodnotě 438,9 milionu eur z celkového vydaného objemu 440 milionů eur. Včetně úroků tak bude muset Elektrim zaplatit 488 milionů eur.

Elektrim nyní intenzivně jedná s bankami a strategickými partnery včetně francouzské skupiny Vivendi Universal o refinancování svého krátkodobého dluhu. "Nedá se však zaručit, že do 17. prosince bude dosaženo nějaké dohody," uvedla firma s odkazem na datum, kdy je obligace splatná. Akcie Elektrimu v reakci na toto sdělení spadly až o 35 procent a obchodování na varšavské burze končily ztrátou 22 procent.

Bankrot Elektrimu by znamenal konec jedné z kdysi nejpopulárnějších emisí varšavské burzy. Firma existovala již za komunistické éry a její aktivity se rozprostíraly v řadě odvětví. V posledních třech letech se společnost zaměřila především na telekomunikace a energetiku.

Finanční zdraví firmy však negativně ovlivnila právě expanze v telekomunikacích a v internetovém sektoru. Elektrim mimo jiné ovládl provozovatele sítě mobilních telefonů Polska Telefonia Cyfrowa, který je ve východní Evropě jednou z nejvýznamnějších firem v oboru.

Analytici a vlastníci obligací podle agentury Reuters doufají, že Elektrim nakonec přece jen najde finanční možnosti, nebo na poslední chvíli dokončí prodej části majetku. Na konci dne přišla příznivá zpráva, podle níž Elektrim dostal téměř 280 milionů eur od francouzského partnera Vivendi za předchozí prodej telekomunikačních aktiv. Elektrim se ještě snaží za 100 milionů eur prodat výrobce kabelů Elektrim Kable, to však asi do termínu nestihne.

Elektrim nyní zvažuje další možnosti, například prodej další části svých akcií do rukou Vivendi. Možné je podle pozorovatelů také postavit proti sobě držitele obligací návrhem snížené hodnoty výkupu nebo jinými technickými opatřeními.

Mluvčí Elektrimu hrozbu bankrotu odmítla. "Chceme vlastníky obligací vyplatit. Potřebujeme jen více času na plnou výplatu," řekla mluvčí Ewa Bojarová. Prozatímní výkonný šéf firmy Waldemar Siwak řekl, že firma má asi 50 procent potřebné sumy.

MONTREAL - Kanadská telekomunikační společnost Telesystem International Wireless (TIW) vykoupí zbylých 54,5 procenta akcií nizozemské společnosti ClearWave N.V., která vlastní část akcií majitele Českého Mobilu. Včera oznámený krok je součástí plánu rekapitalizace TIW.

ClearWave vlastní 24 procent akcií TIW Czech, která má podíl 94,1 procenta v Českém Mobilu, provozovateli sítě mobilních telefonů Oskar. ClearWave rovněž kontroluje síť mobilních telefonů v Rumunsku.

V rámci plánu rekapitalizace TIW získá asi 90 milionů dolarů prodejem svých akcií soukromému investorovi. Součástí rekapitalizace je i emise opčních listů pro akcionáře TIW a nabídka převést všechny podíly v dceřiných firmách TIW do akcií TIW, uvedla agentura Reuters.

Nejmladší ze tří tuzemských operátorů Český Mobil začal své služby komerčně nabízet loni v březnu. Koncem letošního září měl 680 000 uživatelů.

VARŠAVA - Polská vláda včera oznámila, že odložila prodej podílu v dominantním polském telekomunikačním operátorovi TPSA na konec příštího roku. Ministerstvo státního pokladu, které vlastní 22,6 procenta akcií TPSA, již dříve žádalo o odklad kvůli nepříznivým podmínkám na světových akciových trzích a nízké tržní hodnotě společnosti.

Polská vláda letos prodala skupině vedené francouzskou společností France Télécom 12,5 procenta akcií TPSA za 3,5 miliardy zlotých (825 milionů USD). Konsorcium, jehož členem je vedle France Télécom i polský konglomerát Kulczyk Holding, zvýšilo touto transakcí svůj podíl na 47,5 procenta a zajistilo si do konce roku 2002 opci na koupi dalších 2,5 procenta plus jedné akcie, tedy získání většinového podílu.

Čistý zisk společnosti TPSA klesl za prvních devět měsíců tohoto roku meziročně o 9,3 procenta na 1,18 miliardy zlotých (286,4 milionu USD), zatímco její tržby stouply o 7,8 procenta na 11,61 miliardy zlotých. Akcie společnosti oslabily při včerejším obchodování na varšavské burze o dvě procenta na 15,05 zlotého (3,71 dolaru) a tržní hodnota firmy tak klesla na zhruba 5,2 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

AMSTERDAM - Nizozemská společnost KPN Telecom NV dokončila prodej podílu v indonéské firmě Telkomsel za 601 milion dolarů. Oznámila to včera firma a dodala, že kupcem se stala společnost Singapore Telecom Mobile.

Firma KPN v současnosti prodává některá aktiva a snižuje počet zaměstnanců, aby se mohla lépe vypořádat se splácením dluhu, který vznikl kvůli vlně akvizic a koupi nákladných licencí na provozování mobilní sítě třetí generace. Na konci třetího čtvrtletí činil její dluh 22,3 miliardy eur.

Firma se rozhodla získat prostředky ke splácení svého dluhu rovněž prostřednictvím emise akcií a minulý týden oznámila, že se jí podařilo upsat veškeré nové akcie v celkové hodnotě pěti miliard eur. Emisní cena nových akcií byla stanovena na 4,90 eura za kus.

KPN Telecom zaznamenala ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu 231 milionů eur, když ve stejném období loni vytvořila čistý zisk 1,95 miliardy eur. Provozní tržby vzrostly na 3,12 miliardy z předchozích 2,75 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Společnost KPN je v rámci konsorcia TelSource spolu se švýcarským Swisscomem strategickým partnerem Českého Telecomu. V připravované privatizaci Telecomu však chtějí KPN i TelSource své podíly v českém operátorovi prodat.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Je noční můra ZTE u konce? USA dočasně odvolávají platnost embarga

ZTE dosáhlo dohody s americkou administrativou

Americká vládnoucí garnitura odblokovala v dubnu uvalené embargo na čínskou společnost ZTE. Tento krok však zatím...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Najdete na iDNES.cz