Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Polský gigant Elektrim je před krachem…

aktualizováno 
… a nemá peníze na odkup dluhopisů; vlastník Oskara posílil nákupem dalších akcií vlastní pozici; polská vláda odkládá provatizaci operátora TPSA; nizozemský operátor KPN, který se snaží splácet dluhy, se úspěšně zbavil podílu v indonéském operátorovi.
VARŠAVA - Polský energetický a telekomunikační konglomerát Elektrim se dostal na pokraj finančního kolapsu. Firma včera přiznala, že možná nebude mít dostatek peněz na odkoupení svých dluhopisů, protože prodejní opci na tyto obligace se chystají uplatnit téměř všichni jejich držitelé.

Firmu o vrácení peněz z obligací, které mohli investoři rovněž směnit na akcie Elektrimu, požádali vlastníci dluhopisů v hodnotě 438,9 milionu eur z celkového vydaného objemu 440 milionů eur. Včetně úroků tak bude muset Elektrim zaplatit 488 milionů eur.

Elektrim nyní intenzivně jedná s bankami a strategickými partnery včetně francouzské skupiny Vivendi Universal o refinancování svého krátkodobého dluhu. "Nedá se však zaručit, že do 17. prosince bude dosaženo nějaké dohody," uvedla firma s odkazem na datum, kdy je obligace splatná. Akcie Elektrimu v reakci na toto sdělení spadly až o 35 procent a obchodování na varšavské burze končily ztrátou 22 procent.

Bankrot Elektrimu by znamenal konec jedné z kdysi nejpopulárnějších emisí varšavské burzy. Firma existovala již za komunistické éry a její aktivity se rozprostíraly v řadě odvětví. V posledních třech letech se společnost zaměřila především na telekomunikace a energetiku.

Finanční zdraví firmy však negativně ovlivnila právě expanze v telekomunikacích a v internetovém sektoru. Elektrim mimo jiné ovládl provozovatele sítě mobilních telefonů Polska Telefonia Cyfrowa, který je ve východní Evropě jednou z nejvýznamnějších firem v oboru.

Analytici a vlastníci obligací podle agentury Reuters doufají, že Elektrim nakonec přece jen najde finanční možnosti, nebo na poslední chvíli dokončí prodej části majetku. Na konci dne přišla příznivá zpráva, podle níž Elektrim dostal téměř 280 milionů eur od francouzského partnera Vivendi za předchozí prodej telekomunikačních aktiv. Elektrim se ještě snaží za 100 milionů eur prodat výrobce kabelů Elektrim Kable, to však asi do termínu nestihne.

Elektrim nyní zvažuje další možnosti, například prodej další části svých akcií do rukou Vivendi. Možné je podle pozorovatelů také postavit proti sobě držitele obligací návrhem snížené hodnoty výkupu nebo jinými technickými opatřeními.

Mluvčí Elektrimu hrozbu bankrotu odmítla. "Chceme vlastníky obligací vyplatit. Potřebujeme jen více času na plnou výplatu," řekla mluvčí Ewa Bojarová. Prozatímní výkonný šéf firmy Waldemar Siwak řekl, že firma má asi 50 procent potřebné sumy.

MONTREAL - Kanadská telekomunikační společnost Telesystem International Wireless (TIW) vykoupí zbylých 54,5 procenta akcií nizozemské společnosti ClearWave N.V., která vlastní část akcií majitele Českého Mobilu. Včera oznámený krok je součástí plánu rekapitalizace TIW.

ClearWave vlastní 24 procent akcií TIW Czech, která má podíl 94,1 procenta v Českém Mobilu, provozovateli sítě mobilních telefonů Oskar. ClearWave rovněž kontroluje síť mobilních telefonů v Rumunsku.

V rámci plánu rekapitalizace TIW získá asi 90 milionů dolarů prodejem svých akcií soukromému investorovi. Součástí rekapitalizace je i emise opčních listů pro akcionáře TIW a nabídka převést všechny podíly v dceřiných firmách TIW do akcií TIW, uvedla agentura Reuters.

Nejmladší ze tří tuzemských operátorů Český Mobil začal své služby komerčně nabízet loni v březnu. Koncem letošního září měl 680 000 uživatelů.

VARŠAVA - Polská vláda včera oznámila, že odložila prodej podílu v dominantním polském telekomunikačním operátorovi TPSA na konec příštího roku. Ministerstvo státního pokladu, které vlastní 22,6 procenta akcií TPSA, již dříve žádalo o odklad kvůli nepříznivým podmínkám na světových akciových trzích a nízké tržní hodnotě společnosti.

Polská vláda letos prodala skupině vedené francouzskou společností France Télécom 12,5 procenta akcií TPSA za 3,5 miliardy zlotých (825 milionů USD). Konsorcium, jehož členem je vedle France Télécom i polský konglomerát Kulczyk Holding, zvýšilo touto transakcí svůj podíl na 47,5 procenta a zajistilo si do konce roku 2002 opci na koupi dalších 2,5 procenta plus jedné akcie, tedy získání většinového podílu.

Čistý zisk společnosti TPSA klesl za prvních devět měsíců tohoto roku meziročně o 9,3 procenta na 1,18 miliardy zlotých (286,4 milionu USD), zatímco její tržby stouply o 7,8 procenta na 11,61 miliardy zlotých. Akcie společnosti oslabily při včerejším obchodování na varšavské burze o dvě procenta na 15,05 zlotého (3,71 dolaru) a tržní hodnota firmy tak klesla na zhruba 5,2 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

AMSTERDAM - Nizozemská společnost KPN Telecom NV dokončila prodej podílu v indonéské firmě Telkomsel za 601 milion dolarů. Oznámila to včera firma a dodala, že kupcem se stala společnost Singapore Telecom Mobile.

Firma KPN v současnosti prodává některá aktiva a snižuje počet zaměstnanců, aby se mohla lépe vypořádat se splácením dluhu, který vznikl kvůli vlně akvizic a koupi nákladných licencí na provozování mobilní sítě třetí generace. Na konci třetího čtvrtletí činil její dluh 22,3 miliardy eur.

Firma se rozhodla získat prostředky ke splácení svého dluhu rovněž prostřednictvím emise akcií a minulý týden oznámila, že se jí podařilo upsat veškeré nové akcie v celkové hodnotě pěti miliard eur. Emisní cena nových akcií byla stanovena na 4,90 eura za kus.

KPN Telecom zaznamenala ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu 231 milionů eur, když ve stejném období loni vytvořila čistý zisk 1,95 miliardy eur. Provozní tržby vzrostly na 3,12 miliardy z předchozích 2,75 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Společnost KPN je v rámci konsorcia TelSource spolu se švýcarským Swisscomem strategickým partnerem Českého Telecomu. V připravované privatizaci Telecomu však chtějí KPN i TelSource své podíly v českém operátorovi prodat.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Najdete na iDNES.cz