Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Po RadioMobilu spouští MMS i Eurotel...

aktualizováno 
... finanční ředitel zkrachovalé americké firmy WorldCom Scott Sullivan půjde před soud kvůli zpronevěře; Český Telecom očekává v Praze výpadky služeb kvůli opravě těšnovského telekomunikačního uzlu; řecký operátor CosmoTE si v prvním pololetí vylepšil čistý zisk o téměř čtvrtinu; ruský operátor Mobile Telesystems zvýšil meziročně čistý zisk ze 35 na 66 milionů dolarů.

PRAHA - Mobilní operátoři Eurotel a RadioMobil se předhánějí, kdo dříve začne komerčně zákazníkům nabízet multimediální služby MMS, tedy posílání fotek, obrázků a zvuků prostřednictvím mobilního telefonu. Radiomobil službu podle sdělení na tiskové konferenci nabízí od včerejška, Eurotel ji zavede zítra. Firma její spuštění chystala již na neděli, ale
kvůli povodním zvolila pětidenní odklad. Český Mobil MMS chystá nejdříve na přelomu roku.

Posílání multimediálních zpráv by podle marketingového ředitele RadioMobilu Jiřího Dvorjančanského mělo postupně vytěsňovat krátké textové zprávy a přinést zvýšení výnosů firmy. Rozšíření služby závisí zejména na dostupnosti levných telefonů v ceně pod 10 000 korun. Ty by měly být k dispozici v posledním čtvrtletí letošního či prvním čtvrtletí příštího roku.

RadioMobil očekává, že do konce letošního roku prodá mezi 10 000 a 30 000 telefonů. V příštím roce pak chce tuto sumu až čtyřnásobně zvýšit. Eurotel podle mluvčího Jana Kučmáše počítá letos s prodejem desítek tisíc kusů. Ten by podle něj mohla zvýšit nabídka telefonů na splátky. Levnější telefony Eurotel čeká v posledním letošním čtvrtletí. 

Obě společnosti zatím nabízejí posílání MMS pouze v rámci svých sítí, protože dosud neuzavřely dodatek k propojovací dohodě. Zatímco Eurotel nabízí služby MMS pouze klientům, se kterými má podepsánu smlouvu, RadioMobil ji poskytuje všem zákazníkům včetně uživatelů předplacených karet.

Cena za jednu odeslanou MMS zprávu se u obou operátorů pohybuje okolo deseti korun. Příjem zpráv je zdarma. Firmy do budoucna chystají cenové balíčky, kde se budou tarify odvíjet od objemu přenesených dat.

Eurotel již ohlásil, že při zahájení poskytování MMS služeb nabídne zhruba 50 různých aplikací, od zpravodajství ČTK a iDnes po posílání pohlednic a vtipů. RadioMobil zpravodajství a další aplikace teprve připravuje.

V současnosti posílání MMS umožňují na českém trhu telefony Nokia 7650 a Sony Ericsson T68i. Eurotel přístroje nabízí za dotovanou cenu 20 995 Kč, respektive 14 995 korun, s běžnou aktivací pak za 24 995 Kč a 18 995 Kč. Umožní však telefony až
dva roky splácet. RadioMobil bude Nokii od září nabízet za 12 999 v dotované verzi a jinak za 17 999 Kč. Ericsson vyjde na 11 999 Kč, respektive 13 999 korun. K Ericssonu je však nutné u obou operátorů dokoupit kameru.

NEW YORK - Velká porota včera ave Spojených státech obvinila z defraudace bývalého finančního ředitele firmy WorldCom Scotta Sullivana. Porota se mu snaží prokázat, že právě on měl podíl na zpronevěře asi 7,68 miliardy dolarů, kvůli které WorldCom nakonec zbankrotoval. 

Sullivana 1. srpna obvinili z nezákonného jednání federální vyšetřovatelé a nejnovější obvinění, které vznesla velká porota, tak dává šanci, že bude se Sullivanem zahájen soudní proces.

Porota v sedmibodovém obvinění klade bývalému manažerovi firmy za vinu mimo jiné konspirativní jednání. Sullivan se podle velké poroty dopustil podvodu na akciovém trhu tím, že podával zavádějící informace Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Vedle  Sullivana však porota obvinila také bývalého ředitele účetního oddělení Buforda Yatese, píše agentura Reuters.

Firma WorldCom na konci června překvapivě oznámila, že bude muset přepracovat  četnictví za pět čtvrtletí, protože některé výdaje zaúčtovala jako kapitálové investice a místo vykázaného zisku měla ztrátu. Celková částka, o kterou firma nadhodnotila
příjmy, činila asi 3,85 miliardy dolarů.

O nový rozruch se WorldCom postaral začátkem srpna, kdy uvedl, že odepíše 50,6 miliardy dolarů, většinou nehmotná aktiva a další nehmotné investice. To je částka, která se blíží hodnotě hrubého domácího produktu České republiky a Maďarska.

PRAHA - Český Telecom kvůli opravám zatopeného telekomunikačního uzlu na Těšnově očekává od čtvrtka do pondělí krátkodobá až 12hodinová kapacitní omezení či přerušení některých nezálohovaných služeb. Možné výpadky se dotknou především firem, které používají optická vedení Telecomu, uvedl mluvčí Vladan Crha. Jde zejména o nezálohované
pronájmy okruhů a nezálohovaná připojení pobočkových ústředen.

Technici firmy budou ode dneška 8:00 do pondělí 23:00 hodin přepojovat celkem 848 optických vláken, která zajišťují služby pro řádově tisíce zákazníků v centru Prahy. Těšnovský uzel je po záplavách z větší části stále mimo provoz.

Přesun vysokokapacitních optických kabelů z provizorního na standardní řešení vytvoří podmínky pro následné postupné obnovení služeb pro všechny zákazníky, kteří jsou k těšnovské ústředně připojeni. U již fungujících služeb to bude znamenat zvýšení jejich kvality, kterou u náhradního dočasného řešení nebylo možné garantovat.

Převážný objem prací bude Telecom provádět o víkendu, aby byl dopad na zákazníky co nejmenší. Technici budou na přepojování pracovat v trojsměnném provozu 24 hodin denně. 

Pro všechny zákazníky, kteří se chtějí informovat na postup oprav a předběžné termíny zprovoznění jejich telefonní stanice, je k dispozici celorepubliková bezplatná linka 0800 123 456. Volat také mohou ohlašovnu poruch na čísle 13129. Podnikoví klienti využívající některé ze zmiňovaných datových služeb se mohou od čtvrtka 8:00 hodin obracet na speciální linku s číslem 0800 101 108.

ATÉNY - Čistý zisk největšího řeckého mobilního operátora CosmOTE vzrostl v prvním pololetí meziročně o 22 procent na 99,8 milionu eur díky zvýšení počtu řeckých zákazníků a pokračujícímu rozvoji aktivit v Albánii. Oznámila to včera firma a dodala, že její tržby stouply o 28 procent na 556,3 milionu eur.

Zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) se zvýšil o 27 procent na 237,4 milionu eur. Společnost již v červenci oznámila, že počet jejích klientů na konci června dosáhl 3,21 milionu a podíl na řeckém trhu 37,6 procenta. Ve druhém čtvrtletí získala firma 136 539 zákazníků, tedy 45 procent z celkového počtu nových uživatelů mobilních telefonů v Řecku.

MOSKVA - Čistý zisk největšího ruského mobilního operátora Mobile TeleSystems se ve druhém čtvrtletí zvýšil na 66,8 milionu dolarů z 43,86 milionu v předchozím čtvrtletí i z 35,04 milionu ve stejném období loňského roku. Oznámila to včera firma s tím, že nárůst byl umožněn větším využíváním mobilních telefonů a novými akvizicemi.

Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali v průměru na 54,01 milionu dolarů. Společnost dále uvedla, že počet jejích zákazníků dosáhl pěti milionů a dodala, že se tak podle počtu uživatelů stala největším mobilním operátorem ve východní Evropě.

Tržby společnosti činily 316,3 milionu dolarů ve srovnání s 247,60 milionu v prvním čtvrtletí a s 205,89 milionu ve srovnatelném loňském období. Tržby zahrnovaly rovněž příjmy 24,4 milionu dolarů firem BM-Telekom a Kuban GSM, který byly během druhého čtvrtletí konsolidovány.

Průměrný příjem na jednoho uživatele se ve sledovaném období snížil na 25 dolarů z 26,7 dolaru v prvním čtvrtletí, zatímco průměrná délka hovorů na uživatele stoupla na 167 minut z předchozích 142 minut, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...Najdete na iDNES.cz