Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Pirelli, Olivetti & Telecom Italia aneb Kocourkov po italsku

aktualizováno 
Minulý týden jsme byli svědky toho, co ekonomové nazývají „italskými poměry“ a čemu Češi neméně výstižně říkají Kocourkov. Výrobce pneumatik Pirelli a rodina Benettonů se před časem dohodly na koupi akcií firmy Olivetti, která vlastní Telecom Italia. Ale když cena akcií spadla, řekli si u Pirelliů a Benettonů, že je pro ně obchod příliš drahý a že by bylo výhodné se dohodnout jinak. Zvláštní? Možná, ale prošlo jim to.
Představte si, že si za sto tisíc koupíte ojeté, ale pořád slušné auto, do kterého budete chtít ještě pěkných pár tisíc investovat; počítáte přitom s tím, že stejně pěkných pár tisíc kilometrů na něm najedete. Co se nestane, zjistíte, že vám auto nikdo nechce pojistit, poněvadž je možná v horším stavu, než jste mysleli a o vás je známo, že sám nejste zrovna excelentní řidič; navíc ve světě jako z udělání zrovna podraží benzín. Co uděláte? Třeba vás napadne prostě zajít za člověkem, který vám vůz prodal, a pokusíte se z něj vydyndat nazpátek, řekněme, třicet tisíc. A když budete mít to štěstí, že se vám to stane v Itálii, budete mít solidní šanci na úspěch.

Zhruba takový kousek se totiž minulý týden povedl firmě Pirelli, rodině Benettonů a dvěma italským bankám. (S jediným rozdílem – šlo o dvě miliatrdy eur, tedy asi sedmdesát miliard korun.) Výrobce pneumatik Pirelli a jeho spojenci se před zhruba šesti týdny dohodli na odkoupení třiadvacetiprocentního podílu ve společnosti Olivetti od společnosti Bell. Olivetti přitom vlastní Telecom Italia, čtvrtý největší telekomunikační kolos evropského kontinentu.

Čtvrtina ceny už je moc málo

Dohodnutá cena byla 4,17 EUR za jednu akcii Olivetti, což dávalo výslednou sumu sedmi miliard eur. Již tato cena nebyla vůbec nízká – o téměř polovinu totiž přesahovala tehdejší cenu, za kterou bylo možno akcie Olivetti koupit na burze.

Další vývoj pak Pirelli & spol. mnoho radosti nepřinesl. Investoři nedůvěřovali schopnostem výrobců pneumatik vést telekomunikační společnost a navíc rozplést finanční gordický uzel, který bývalého italského státního monopolního operátora svazuje. Od srpnového prodeje tak cena akcií Olivetti klesla o polovinu.

Míra trpělivosti šéfů Pirelli se naplnila ve středu, kdy se cena akcií dostala pod čtvrtinu nákupní ceny. Obrátili se proto na prodávajícího, společnost Bell, se žádostí o nové ujednání. Jako důvod uvedli „změněný mezinárodní kontext“, kvůli němuž je nutno „společně přehodnotit“ podmínky transakce.

Nejspíše z obavy, že by Pirelli & spol. mohli nakonec z obchodu ještě pět minut po dvanácté vycouvat, Bell na návrh kývl. Nové podmínky sice neznamenají de iure nižší prodejní cenu akcií; Bell však prostřednictvím finančních ústavů, které kontroluje (ano, italské poměry) zařídí emisi šestiletých dluhopisů v celkové hodnotě okolo miliardy eur splatných při fixní úrokové sazbě 1,5 procenta ročně. Olivetti, v jejíž akcie budou investoři moci dluhopisy konvertovat, tak bude moci financovat část svého obrovského dluhu ve výši 17 miliard eur. Celkem by se tak mělo v pokladně Olivetti objevit na dvě miliardy eur.

Pirelliům, potažmo Olivetti, potažmo Telecomu Italia, se taková dohoda mimořádně hodí do krámu. V současném obchodním klimatu, které telekomunikačním společnostem příliš nepřeje, totiž není velký zájem ani o nové emise akcií telekomů, ani o jejich dluhopisy - tedy o dvě standardní metody, jimiž si pomáhají společnosti, které mají momentálně hluboko do kapsy.

Bitva je vyhraná, válka ještě zdaleka ne

Dohoda navíc může alespoň částečně uspokojit akcionáře, jimž kromě propadu cen nejistota panující ohledně budoucnosti Telecomu Italia. Za šest týdnů totiž lidé z Pirelli nepředložili ani náznak nového strategického plánu, jímž by bývalého monopolního operátora oživili. Po pátečním schválení prodeje antimonopolním úřadem Evropské unie se zveřejnění takového plánu očekává každým dnem.

Analytici se domnívají, že budoucnost Telecomu Italia, závisí právě na kvalitě strategického plánu. „Všechno se bude odvíjet od toho, s čím přijde nové vedení,“ řekl Peter Wirtz, analytik německé společnosti WestLB Panmure. Pokud by plán nebyl dostatečně „inovativní a agresivní“, hrozilo by reálné nebezpečí, že se společnost nebude schopna s obrovským dluhem a narůstající konkurencí vyrovnat.

Pirelli & spol. tak šikovnou dohodou s Bellem vyhráli bitvu; vítězství ve válce ale v kapse ještě zdaleka nemají.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Extrémně zpomalená videa i emoji. Galaxy S9 osloví i kreativní uživatele

Matura Jan: Online #6857

Veletrh MWC v Barceloně začíná v pondělí, ale někteří výrobci představují své novinky už o víkendu. Velmi zajímavou...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...Najdete na iDNES.cz