Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Peníze za Telecom bude vláda mít po Novém roce...

aktualizováno 
... tvrdí nový ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský; finská firma Elisa Communications prodá svoji divizi instalačních jednotek americké společnosti Flextronics; Slováci přišli o možnost mít vbrzku třetího mobilního operátora, když firmě Profinet.sk odebral tamní regulátor licenci, za kterou firma nebyla schopna zaplatit dohodnutou půl miliardu slovenských korun.
PRAHA - Sumu zhruba 56 miliard korun za prodej majority v Českém Telecomu by mohl FNM od konsorcia Deutsche Bank a TDC na svůj účet získat po Novém roce. Ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský však nevyloučil, že z prodeje sejde, pokud konsorcium nedodrží vládou požadované podmínky, tedy cenu a termín uzavření dohody do 31. října. "Potom by Telecom prodán nebyl, ale já věřím, že to dobře dopadne," uvedl.

Podle ministra však ve smlouvě zřejmě nebudou podmínky omezující možnosti nového vlastníka při nakládání s majetkem Telecomu. Minulá vláda přitom požadovala, aby kupec nemohl majetek Telecomu po přechodné období prodávat. To se mělo týkat i 51procentního podílu v mobilním operátoru Eurotel.

Výnos z prodeje Telecomu bude zřejmě použit na posílení rozpočtů fondů dopravní infrastruktury a bydlení. "Není možné říci, že na ty peníze čekáme, abychom řešili povodňové škody. Pokud přijdou, tak to bude dobré, ale není to kritérium, aby se třeba partner pokusil vyjednávat o nižší ceně," uvedl.

O prodeji Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC rozhodla vláda na začátku srpna. Konsorcium má 51 procent získat za 1,82 miliardy EUR a zároveň zřejmě koupí 33,5 procenta, které vlastní firmy KPN a Swisscom sdružené v konsorciu TelSource. Vítězné konsorcium nyní v Telecomu provádí hloubkovou kontrolu.

HELSINKY - Finská telekomunikační společnost Elisa Communications uzavřel již dříve oznámený kontrakt, na jehož základě prodá za 37,2 milionu eur jednu ze svých divizí americké společnosti Flextronics. Divize se zaměřuje na výrobu instalačních jednotek.

Flextronics je smluvním výrobcem elektrotechnických zařízení se sídlem v Singapuru a v současné době působí i v Česku. Výrobu v brněnském závodě však postupně zruší a převede ji do Maďarska, takže o práci přijde zhruba 1000 lidí. Společnost se totiž snaží celosvětově snižovat náklady tím, že bude propouštět.

Prodej divize Elisa Instalia, který byl oznámen už v červnu, přinese finské společnosti zisk asi 32 milionů eur. "Prodej naší instalační divize nemusí nutně snížit konsolidované tržby, neboť Instalia generuje část tržeb u firmy Elisa Networks," píše se ve sdělení finské společnosti.

Flextronics vyrábí širokou škálu elektrotechnických zařízení, mobilními telefony počínaje, přes počítače, kalkulačky a tiskárny a herními konzolami Xbox konče. Konzoly Xbox pro firmu Microsoft se zatím vyrábějí v Maďarsku, firma však výrobu postupně přesune do Číny, kde jsou nižší náklady na práci.

BRATISLAVA - Slovensko v nejbližší době nebude mít třetího mobilního operátora. Společnost Profinet.sk totiž ani navzdory upozornění neuhradila do pondělní půlnoci první splátku 500 milionů slovenských korun za licenci na zřízení a provozování sítí GSM a UMTS, a proto o licenci přijde. Včera to uvedl mluvčí Telekomunikačního úřadu (TÚ) SR Roman Vavro.

"Nezaplacení první splátky úhrady je porušením podmínek licence hrubým způsobem, a proto úřad vydá rozhodnutí, kterým odejme společnosti Profinet.sk licenci," uvedl Vavro. Rozhodnutí již úřad připravuje a vydá v nejbližší době, doplnil.

Stanovisko společnosti Profinet.sk, která v současnosti poskytuje služby internetového providera, se ČTK zatím nepodařilo získat. Podle Vavra však firma bude moci po ztrátě licence podat do patnácti dnů opravný prostředek - rozklad, o kterém rozhodne předseda TÚ SR.

První splátku měla firma původně zaplatit již v polovině srpna a další jednu miliardu korun nejpozději počátkem prosince. Profinet.sk podle dřívějších vyjádření svých představitelů jednal s blíže nejmenovaným investorem o financování celého projektu. Původně chtěla společnost poskytovat služby mobilního operátora již o letošních Vánocích a během tří let hodlala získat až 800 000 klientů.

Licenci UMTS kromě společnosti Profinet.sk získali také dva slovenští mobilní operátoři: Orange a EuroTel a první splátky již uhradili. Oba operátoři měli ke konci pololetí dohromady 2,59 milionu klientů. Mobilní telefon tak používá zhruba polovina Slováků.

Začátek provozu sítě UMTS na Slovensku se předpokládá ve druhé polovině roku 2004. UMTS je systém nové generace, který na rozdíl od současného standardu GSM umožňuje vysokorychlostní přenosy dat a obrazu.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

EU chce dál bojovat za jednotnou nabíječku. Snaží se o to téměř deset let

Nabíječky mobilních telefonů

Dobrovolnou dohodu o sjednocení nabíječek podepsali hlavní mobilní výrobci už v roce 2009. A to včetně Applu, který...

Najděte svého slavného dvojníka z 18. století. Google vyhledá staré obrazy

Google Art Selfie

Stačí se vyfotit, nahrát fotku do aplikace Art Selfie a Google najde tvář, která se vám nejvíce podobá. Vtipná...

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Najdete na iDNES.cz