Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Peníze za Telecom bude vláda mít po Novém roce...

aktualizováno 
... tvrdí nový ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský; finská firma Elisa Communications prodá svoji divizi instalačních jednotek americké společnosti Flextronics; Slováci přišli o možnost mít vbrzku třetího mobilního operátora, když firmě Profinet.sk odebral tamní regulátor licenci, za kterou firma nebyla schopna zaplatit dohodnutou půl miliardu slovenských korun.
PRAHA - Sumu zhruba 56 miliard korun za prodej majority v Českém Telecomu by mohl FNM od konsorcia Deutsche Bank a TDC na svůj účet získat po Novém roce. Ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský však nevyloučil, že z prodeje sejde, pokud konsorcium nedodrží vládou požadované podmínky, tedy cenu a termín uzavření dohody do 31. října. "Potom by Telecom prodán nebyl, ale já věřím, že to dobře dopadne," uvedl.

Podle ministra však ve smlouvě zřejmě nebudou podmínky omezující možnosti nového vlastníka při nakládání s majetkem Telecomu. Minulá vláda přitom požadovala, aby kupec nemohl majetek Telecomu po přechodné období prodávat. To se mělo týkat i 51procentního podílu v mobilním operátoru Eurotel.

Výnos z prodeje Telecomu bude zřejmě použit na posílení rozpočtů fondů dopravní infrastruktury a bydlení. "Není možné říci, že na ty peníze čekáme, abychom řešili povodňové škody. Pokud přijdou, tak to bude dobré, ale není to kritérium, aby se třeba partner pokusil vyjednávat o nižší ceně," uvedl.

O prodeji Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC rozhodla vláda na začátku srpna. Konsorcium má 51 procent získat za 1,82 miliardy EUR a zároveň zřejmě koupí 33,5 procenta, které vlastní firmy KPN a Swisscom sdružené v konsorciu TelSource. Vítězné konsorcium nyní v Telecomu provádí hloubkovou kontrolu.

HELSINKY - Finská telekomunikační společnost Elisa Communications uzavřel již dříve oznámený kontrakt, na jehož základě prodá za 37,2 milionu eur jednu ze svých divizí americké společnosti Flextronics. Divize se zaměřuje na výrobu instalačních jednotek.

Flextronics je smluvním výrobcem elektrotechnických zařízení se sídlem v Singapuru a v současné době působí i v Česku. Výrobu v brněnském závodě však postupně zruší a převede ji do Maďarska, takže o práci přijde zhruba 1000 lidí. Společnost se totiž snaží celosvětově snižovat náklady tím, že bude propouštět.

Prodej divize Elisa Instalia, který byl oznámen už v červnu, přinese finské společnosti zisk asi 32 milionů eur. "Prodej naší instalační divize nemusí nutně snížit konsolidované tržby, neboť Instalia generuje část tržeb u firmy Elisa Networks," píše se ve sdělení finské společnosti.

Flextronics vyrábí širokou škálu elektrotechnických zařízení, mobilními telefony počínaje, přes počítače, kalkulačky a tiskárny a herními konzolami Xbox konče. Konzoly Xbox pro firmu Microsoft se zatím vyrábějí v Maďarsku, firma však výrobu postupně přesune do Číny, kde jsou nižší náklady na práci.

BRATISLAVA - Slovensko v nejbližší době nebude mít třetího mobilního operátora. Společnost Profinet.sk totiž ani navzdory upozornění neuhradila do pondělní půlnoci první splátku 500 milionů slovenských korun za licenci na zřízení a provozování sítí GSM a UMTS, a proto o licenci přijde. Včera to uvedl mluvčí Telekomunikačního úřadu (TÚ) SR Roman Vavro.

"Nezaplacení první splátky úhrady je porušením podmínek licence hrubým způsobem, a proto úřad vydá rozhodnutí, kterým odejme společnosti Profinet.sk licenci," uvedl Vavro. Rozhodnutí již úřad připravuje a vydá v nejbližší době, doplnil.

Stanovisko společnosti Profinet.sk, která v současnosti poskytuje služby internetového providera, se ČTK zatím nepodařilo získat. Podle Vavra však firma bude moci po ztrátě licence podat do patnácti dnů opravný prostředek - rozklad, o kterém rozhodne předseda TÚ SR.

První splátku měla firma původně zaplatit již v polovině srpna a další jednu miliardu korun nejpozději počátkem prosince. Profinet.sk podle dřívějších vyjádření svých představitelů jednal s blíže nejmenovaným investorem o financování celého projektu. Původně chtěla společnost poskytovat služby mobilního operátora již o letošních Vánocích a během tří let hodlala získat až 800 000 klientů.

Licenci UMTS kromě společnosti Profinet.sk získali také dva slovenští mobilní operátoři: Orange a EuroTel a první splátky již uhradili. Oba operátoři měli ke konci pololetí dohromady 2,59 milionu klientů. Mobilní telefon tak používá zhruba polovina Slováků.

Začátek provozu sítě UMTS na Slovensku se předpokládá ve druhé polovině roku 2004. UMTS je systém nové generace, který na rozdíl od současného standardu GSM umožňuje vysokorychlostní přenosy dat a obrazu.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...Najdete na iDNES.cz