Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Paegas stáhl náskok Eurotelu...

aktualizováno 
... v počtu zákazníků o 50 000, tedy o necelých pět procentních bodů; Tele2 spouští v Hradci Králové bezdrátový internet; Deutsche Telekom si brousí zuby na Ukrajinu; WorldCom propustí desetinu svých evropských zaměstnanců.
PRAHA - Mobilní operátor RadioMobil v nejbližších dnech očekává získání 2,5miliontého zákazníka ve své síti Paegas. Počet klientů firmy tak od začátku roku vzrostl téměř o 650 000 lidí.

Konkurenční Eurotel letos podle mluvčího Jana Kučmáše zvýšil počet klientů o necelých 690 000 na 2,859 milionu na konci září. Třetí tuzemský operátor Český Mobil aktuální číslo zatím nesdělil, a učiní tak v nejbližší době. V polovině roku měl provozovatel sítě Oskar 540 000 zákazníků.

Ve třetím čtvrtletí tak Eurotel získal zhruba 200 000 nových klientů, Radiomobil pak přibližně 250 000 zákazníků. Pokud by Český Mobil získal v posledních třech měsících alespoň 100 000 zákazníků, celkový počet aktivně využívaných mobilních telefonů v ČR by na konci září přesáhl šest milionů.
Na konci letošního roku odborníci v tuzemsku odhadují až 6,5 milionu mobilních telefonů.

HRADEC KRÁLOVÉ - Telekomunikační společnost Tele2 začala včera v Hradci Králové, jako šestém městě v zemi, nabízet bezdrátové připojení na internet. Tele2, která je součástí švédské skupiny Tele2, tuto službu zatím poskytovala v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Plzni a Liberci. Připravuje ji v Ostravě.

V květnu společnost oznámila, že má asi 800 zákazníků, jejichž počet chce do konce roku zvýšit na nejméně 2500. Představitelé firmy odmítli současný počet počet klientů a plnění záměru komentovat. Odmítli sdělit i podrbnosti o dosavadních investicích firmy v ČR.

Švédská telekomunikační společnost Tele2 působí ve 21 zemích Evropy, v nichž má 13 milionů zákazníků. Letos v pololetí měla tržby 1,19 miliardy eur. V ČR Tele2 působí od roku 1999 a v poskytování bezdrátových služeb konkuruje například společnostem InWay, Contactel nebo Českému Telecomu.

KYJEV - Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom zahájila rozhovory s ukrajinským monopolním operátorem o zvýšení podílu v provozovateli sítě mobilních telefonů UMC. Ta je největší mobilní firmou v zemi.

Německá společnost již v ukrajinském operátorovi vlastní 16,3 procenta akcií, což je stejný podíl, jaký mají také dánská společnost TDC a nizozemská KPN. Společnost UMC přitom byla založena v roce 1992 a u jejího zrodu stála státní monopolní společnost Ukrtelekom.

Státní telekomunikační úřad podotkl, že Deutsche Telekom již vyslovil zájem o zvýšení podílu v UMC, jestliže nizozemská a dánská společnost své podíly sníží. Fond státního majetku pak v oddělené zprávě uvedl, že Ukrtelekom do konce tohoto roku prodá 25procentní podíl v UMC.

LOS ANGELES - Poskytovatel telekomunikačních služeb WorldCom sníží počet zaměstnanců v Evropě zhruba o tisícovku, což je asi deset procent všech lidí, které firma nyní v Evropě zaměstnává. Důvodem jsou nižší kapitálové výdaje a probíhající restrukturalizace v oblasti.

Společnost se sídlem v Clintonu v americkém státě Mississippi uvedla, že WorldCom Group v současné době zaměstnává kolem 10 000 lidí v Evropě a kolem 60 000 v celém světě. Propouštění se dotkne lidí z mezinárodní datové divize, vedle ní ale do skupiny patří i divize dálkového telefonního spojení WorldCom MCI Group.

"Pramení to z nižších kapitálových výdajů, které očekáváme po dokončení našich mezinárodních sítí," vysvětlil agentuře Reuters mluvčí společnosti WorldCom Brad Burns. Firma však zefektivní i duplicitní funkce, které vykonávají její zaměstnanci v některých zemích.

Nové kolo snižování počtu zaměstnanců přichází po podobném kroku, k němuž firma sáhla již v únoru a v jehož rámci ve Spojených státech propustila kolem 6000 lidí. Firma koncem srpna uvedla, že rozpočet kapitálových výdajů na rok 2002 bude činit 5,5 miliardy USD, zatímco v letošním roce to bylo od 7,5 do 8,0 miliardy USD.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...Najdete na iDNES.cz