Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Osm Čechů z deseti bude mít mobil...

aktualizováno 
... předpovídá Eurotel na konec letošního roku; americká společnost WorldCom potvrdila dohady médií a bude propouštět; RadioMobil loni zvýšil čistý zisk zhruba o polovinu, vydělal 2,5 miliardy korun.
PRAHA - Zhruba osm milionů zákazníků budou mít dohromady tři tuzemští mobilní operátoři na konci letošního roku proti necelým sedmi milionům na začátku roku. Uvedl to na setkání s novináři finanční ředitel společnosti Eurotel Robert Bowker. "Nárůst nebude tak velký jako loni. V důsledku toho očekáváme i nižší růst tržeb," dodal.

Kolik nových klientů očekává největší český mobilní operátor, Bowker neuvedl s tím, že si firma chce zachovat nejvyšší přírůstek na trhu. Eurotel loni získal 1,07 milionu klientů a zvýšil tak jejich počet na 3,28 milionu. Konkurenční RadioMobil chce letos ke svým 2,85 milionu klientů získat mezi 300 000 a 500 000 nových zákazníků.

ČR má podle studie ING Barings nejvyšší počet mobilních telefonů na 100 obyvatel ve středoevropských zemích bývalého komunistického bloku. Zatímco v tuzemsku připadalo loni na 100 lidí zhruba 68 mobilů, na Slovensku to bylo 40 telefonů, v Maďarsku asi 50 a v Polsku 26.

Podle analytika Atlantik Finanční trhy Petra Švarce byl rok 2001 posledním rokem velkého růstu počtu uživatelů. "Zkušenosti z ostatních evropských zemí naznačují, že kolem hranice 70 procent se tempo růstu mobilní penetrace výrazně zpomalí," vysvětlil. Na konci roku očekává mezi 7,8 a osmi miliony aktivních SIM karet. Pokles přírůstku klientů by měl vést ke změně chování operátorů, kteří se budou snažit zvýšit výnosy na uživatele. Eurotel i RadioMobil podle analytika letos vykáží pouze jednociferné růsty výnosů.

Eurotel loni zvýšil čistý zisk o 26 procent na 6,1 miliardy korun. Tržby vzrostly o 11 procent na 30,1 miliardy. Okolo 12 až 13 procent výnosů tvořily příjmy za nehlasové služby. Tento podíl se letos zvýší zhruba na 15 procent. Firma měla podle tržeb 53procentní podíl na trhu, RadioMobil měl 37 procent na Český Mobil deset procent. Podle počtu klientů měla firma 47 procent trhu a RadioMobil 41 procent.

CLINTON (USA)- Druhý největší americký provozovatel dálkového telefonické spojení WorldCom Inc. včera potvrdil spekulace médií a oznámil, že bude propouštět. V jeho klíčové datové a internetové divizi přijde o práci 3700 osob, což jsou čtyři procenta celkového počtu zaměstnanců. Počet propuštěných tak bude o polovinu nižší, než se všeobecně očekávalo. Podle informací nejmenovaného zdroje blízkého společnosti měl WorldCom propustit až 10 000 osob. Společnost nyní zaměstnává 75 000 lidí. Divize dálkového telefonního spojení WorldCom MCI se však propouštění týkat nebude. WorldCom již v minulosti podnikl několik kroků k úspoře nákladů, které zahrnovaly i zastavení zvyšování platů.

Investiční společnost Lehman Brothers včera kvůli slábnoucí poptávce snížila hodnocení akcií společnosti. Ty na tento krok reagovaly v odpoledním obchodování poklesem o čtyři procenta a prodávaly se za 6,52 dolaru. Oslabily rovněž akcie divize MCI, a to o 2,3 procenta na 5,46 dolaru, uvedla agentura Reuters.

PRAHA - Provozovatel sítě mobilních telefonů Paegas, firma RadioMobil, loni zvýšil čistý zisk z 1,7 miliardy korun na 2,5 miliardy korun. Tržby společnosti podle mezinárodních účetních standardů vzrostly ze 17,8 miliardy Kč na 21,1 miliardy korun.

RadioMobil loni zvýšil počet zákazníků o milion na 2,85 milionu. Začátkem března firma ohlásila překročení hranice tří milionů klientů. Firma zvýšila provozní zisk o 52 procent na 4,8 miliardy korun. RadioMobil loni investoval 14,2 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 66 procent.

Firma zaznamenala podle generálního ředitele Rolanda Mahlera nárůst počtu odeslaných textových zpráv SMS na dvojnásobných 950 milionů a zvýšení počtu provolaných minut o 32 procent na 2,5 miliardy minut. Celkem 16 procent výnosů vytvořily nehlasové služby.

Výnosy by měly v letošním roce růst zhruba stejně rychle jako loni, investice však budou nižší. Většina by měla být kryta z vlastních zdrojů. Společnost ze zisku nevyplatí dividendy.

RadioMobil letos očekává mezi 300 000 a 500 000 nových zákazníků. Firma se chce zaměřit na zvýšení průměrného výnosu na zákazníka, kvalitu služeb a udržení tržního podílu nad 40 procenty. V současnosti má 41 procent, tedy o dva procentní body méně než v roce 2000.

Společnost patří do skupiny T-Mobile Deutsche Telekomu. Ta ve firmě ovládá 60,8 procenta. Zbytek vlastní České radiokomunikace. Během roku firma změní název sítě Paegas na T-Mobile.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Najdete na iDNES.cz