Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Osm Čechů z deseti bude mít mobil...

aktualizováno 
... předpovídá Eurotel na konec letošního roku; americká společnost WorldCom potvrdila dohady médií a bude propouštět; RadioMobil loni zvýšil čistý zisk zhruba o polovinu, vydělal 2,5 miliardy korun.
PRAHA - Zhruba osm milionů zákazníků budou mít dohromady tři tuzemští mobilní operátoři na konci letošního roku proti necelým sedmi milionům na začátku roku. Uvedl to na setkání s novináři finanční ředitel společnosti Eurotel Robert Bowker. "Nárůst nebude tak velký jako loni. V důsledku toho očekáváme i nižší růst tržeb," dodal.

Kolik nových klientů očekává největší český mobilní operátor, Bowker neuvedl s tím, že si firma chce zachovat nejvyšší přírůstek na trhu. Eurotel loni získal 1,07 milionu klientů a zvýšil tak jejich počet na 3,28 milionu. Konkurenční RadioMobil chce letos ke svým 2,85 milionu klientů získat mezi 300 000 a 500 000 nových zákazníků.

ČR má podle studie ING Barings nejvyšší počet mobilních telefonů na 100 obyvatel ve středoevropských zemích bývalého komunistického bloku. Zatímco v tuzemsku připadalo loni na 100 lidí zhruba 68 mobilů, na Slovensku to bylo 40 telefonů, v Maďarsku asi 50 a v Polsku 26.

Podle analytika Atlantik Finanční trhy Petra Švarce byl rok 2001 posledním rokem velkého růstu počtu uživatelů. "Zkušenosti z ostatních evropských zemí naznačují, že kolem hranice 70 procent se tempo růstu mobilní penetrace výrazně zpomalí," vysvětlil. Na konci roku očekává mezi 7,8 a osmi miliony aktivních SIM karet. Pokles přírůstku klientů by měl vést ke změně chování operátorů, kteří se budou snažit zvýšit výnosy na uživatele. Eurotel i RadioMobil podle analytika letos vykáží pouze jednociferné růsty výnosů.

Eurotel loni zvýšil čistý zisk o 26 procent na 6,1 miliardy korun. Tržby vzrostly o 11 procent na 30,1 miliardy. Okolo 12 až 13 procent výnosů tvořily příjmy za nehlasové služby. Tento podíl se letos zvýší zhruba na 15 procent. Firma měla podle tržeb 53procentní podíl na trhu, RadioMobil měl 37 procent na Český Mobil deset procent. Podle počtu klientů měla firma 47 procent trhu a RadioMobil 41 procent.

CLINTON (USA)- Druhý největší americký provozovatel dálkového telefonické spojení WorldCom Inc. včera potvrdil spekulace médií a oznámil, že bude propouštět. V jeho klíčové datové a internetové divizi přijde o práci 3700 osob, což jsou čtyři procenta celkového počtu zaměstnanců. Počet propuštěných tak bude o polovinu nižší, než se všeobecně očekávalo. Podle informací nejmenovaného zdroje blízkého společnosti měl WorldCom propustit až 10 000 osob. Společnost nyní zaměstnává 75 000 lidí. Divize dálkového telefonního spojení WorldCom MCI se však propouštění týkat nebude. WorldCom již v minulosti podnikl několik kroků k úspoře nákladů, které zahrnovaly i zastavení zvyšování platů.

Investiční společnost Lehman Brothers včera kvůli slábnoucí poptávce snížila hodnocení akcií společnosti. Ty na tento krok reagovaly v odpoledním obchodování poklesem o čtyři procenta a prodávaly se za 6,52 dolaru. Oslabily rovněž akcie divize MCI, a to o 2,3 procenta na 5,46 dolaru, uvedla agentura Reuters.

PRAHA - Provozovatel sítě mobilních telefonů Paegas, firma RadioMobil, loni zvýšil čistý zisk z 1,7 miliardy korun na 2,5 miliardy korun. Tržby společnosti podle mezinárodních účetních standardů vzrostly ze 17,8 miliardy Kč na 21,1 miliardy korun.

RadioMobil loni zvýšil počet zákazníků o milion na 2,85 milionu. Začátkem března firma ohlásila překročení hranice tří milionů klientů. Firma zvýšila provozní zisk o 52 procent na 4,8 miliardy korun. RadioMobil loni investoval 14,2 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 66 procent.

Firma zaznamenala podle generálního ředitele Rolanda Mahlera nárůst počtu odeslaných textových zpráv SMS na dvojnásobných 950 milionů a zvýšení počtu provolaných minut o 32 procent na 2,5 miliardy minut. Celkem 16 procent výnosů vytvořily nehlasové služby.

Výnosy by měly v letošním roce růst zhruba stejně rychle jako loni, investice však budou nižší. Většina by měla být kryta z vlastních zdrojů. Společnost ze zisku nevyplatí dividendy.

RadioMobil letos očekává mezi 300 000 a 500 000 nových zákazníků. Firma se chce zaměřit na zvýšení průměrného výnosu na zákazníka, kvalitu služeb a udržení tržního podílu nad 40 procenty. V současnosti má 41 procent, tedy o dva procentní body méně než v roce 2000.

Společnost patří do skupiny T-Mobile Deutsche Telekomu. Ta ve firmě ovládá 60,8 procenta. Zbytek vlastní České radiokomunikace. Během roku firma změní název sítě Paegas na T-Mobile.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...Najdete na iDNES.cz