Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: O Telecom se asi uchází dánská TDC...

aktualizováno 
...ale její vedení to zatím nechce nijak komentovat; čeští mobilní operátoři loni utržili 56 miliard korun, tedy o téměř 20 procent více než v roce 2000; nizozemská telekomunikační společnost UPC loni prodělala relativně málo: 162 miliony dolarů; tendr na operátora hlasových a datových služeb by měl jihlavskému kraji ušetřit statisíce korun.

KODAŇ/PRAHA - Dánská telekomunikační společnost TDC se zatím odmítá vyjádřit k informacím, podle nichž se bude ucházet o privatizaci státního podílu v Českém Telecomu. "Ke spekulacím se nevyjadřujeme, podnikatelskými příležitostmi v České republice se ale neustále zabýváme," řekl agentuře Reuters mluvčí TDC Kim Schaumann.

Informaci o vstupu TDC do soutěže o většinový podíl v Českém Telecomu přinesl včera deník Mladá fronta Dnes, který se odvolával na dva zdroje blízké jednání o prodeji. Podle těchto informací TDC spojila síly s německým finančním ústavem Deutsche Bank, protože předchozí partner banky, německá společnost Deutsche Telekom, již zájem o privatizaci ztratil.

Právě konsorcium společností TDC a Deutsche Bank už loni získalo většinový podíl v Českých radiokomunikacích, což znamená, že šance na úspěch tentokrát nemusejí být v případě privatizace Českého Telecomu příliš vysoké. Proti snaze dánské společnosti a Deutsche Bank by totiž mohl zakročit antimonopolní úřad.

Podle mluvčí Fondu národního majetku Jany Víškové podali závaznou nabídku na koupi majoritního podílu v Českém Telecomu tři zájemci, původně se však o koupi majority v Telecomu zajímalo osm potenciálních kupců. Jména uchazečů oficiálně nejsou známa, vláda by o prodeji měla jednat 10. dubna. Za 51,1 procenta akcií telekomu vláda požaduje minimálně 80 miliard korun, zatímco odborníci současnou cenu odhadují na 60 až 65 miliard korun.

PRAHA - Tuzemští mobilní operátoři loni dohromady zvýšili tržby o 19 procent přibližně na 56 miliard korun. Počet zákazníků Eurotelu, RadioMobilu a Českého Mobilu se přitom zvýšil o 60 procent na 6,95 milionu klientů. Vyplývá to ze sdělení všech tří firem.

Zatímco společnosti Eurotel a RadioMobil v loňském roce vykázaly růst zisku, nejmladší Český Mobil se zatím stále potýkal se ztrátou, i když se mu jí podařilo snížit zhruba na 1,5 miliardy z 3,9 miliardy korun. Eurotelu se loni zvýšil profit o 26,4 procenta na 6,1 miliardy korun, RadioMobilu vzrostl o 48 procent na 2,5 miliardy korun.

Tržby vzrostly nejvíce Českému Mobilu, a to na 4,8 miliardy z 815 milionů Kč. RadioMobil zvýšil tržby o 19 procent na 21,1 miliardy Kč a Eurotelu rostly výnosy o 6,2 procenta na 30,1 miliardy korun.

Eurotel loni zvýšil počet klientů na 3,238 milionu z 2,171 milionu lidí. Druhý v pořadí RadioMobil, který provozuje síť Paegas, loni získal 985 000 zákazníků a na konci roku měl 2,85 milionu klientů. Český Mobil měl v prosinci 2001 celkem 858 400 klientů, tedy o 184 procent více než na začátku roku.

Podle analytika Wood&Company Jana Slabého se letošní růst tržeb mobilních firem výrazně zpomalí a bude se pohybovat v řádu jednotek procent. "Důvody pro zpomalení jsou zejména pokles v růstu počtu zákazníků a naplno se projeví snížení propojovacích poplatků z pevné na mobilní síť," vysvětlil. Zisky firem by si i v letošním roce měly zachovat vyšší dynamiku růstu než tržby.

AMSTERDAM - Provozní ztráta nizozemské společnosti United Pan-Europe Communications (UPC), která je podle počtu zákazníků největším kabelovým operátorem v Evropě, klesla podle neauditovaných údajů na 162 milionů eur z předchozích 363 milionů. Oznámila to včera firma a dodala, že její tržby stouply na 1,379 miliardy eur z jedné miliardy v roce 2000.

Provozní ztráta tak byla nižší, než očekávali analytici, kteří ji podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 185 až 195 milionů eur. Auditované výsledky zveřejní společnost během dvou týdnů. Hluboce zadlužená firma se v současnosti snaží přeměnit 7,5 miliardy eur v dluhopisech a preferenčních akciích na majetkové podíly. Tento krok by sice snížil hodnotu podílů současných akcionářů o zhruba 90 procent, umožnil by však také obnovení životaschopnosti společnosti, napsala agentura Reuters.

Společnost je se zhruba 370 000 zákazníky největším poskytovatelem kabelové televize rovněž v ČR. Do skupiny UPC ČR patří firmy Kabel Net a Dattelkabel.

JIHLAVA - Statisícové částky ročně by měl ušetřit krajský úřad Vysočina, který si jako jediný z krajů vybral operátory hlasových a datových služeb. Zakázka formou výzvy více zájemcům byla vypsána pro nové sídlo kraje, ústředna by měla být zapojena do 10. dubna. "Hlasové služby bude kraji zabezpečovat Aliatel a.s. Praha a datové M-soft spol. s r.o. Jihlava," řekl po jednání rady kraje hejtman František Dohnal.

Členové výběrové komise zjistili, že v nabízených technických podmínkách byly mezi jednotlivými firmami minimální rozdíly, proto se nakonec hlavním kritériem stala cena poskytovaných služeb. "U hlasových operátorů byl rozdíl asi 400 000 korun a bezkonkurenčně nejdražší služby nabídl Český Telecom," uvedl hejtman.

Také v datových službách musela rozhodnout cena. Rozdíl za poskytování služeb byl tentokrát 1,1 milionu korun. Telecom skončil tentokrát na druhém místě, dodal. Úspora, alespoň v kalkulovaných nákladech, vypadá podle něj zajímavě, skutečnost bude vyhodnocena po roce provozu.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
PrahaNajdete na iDNES.cz