Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Nokia předčila očekávání...

aktualizováno 
... tržních analytiků, když za třetí letošní čtvrtletí vydělala na akcii 0,18 eurocentů při hrubém zisku 1,245 miliardy eur; mobilní operátoři vyhlašují pohotovost kvůli pražskému summitu NATO; Český Telecom nabízí zasílání podrobného vyúčtování přes internet.

HELSINKY - Nezdaněný zisk největšího světového výrobce mobilních telefonů Nokia ve třetím čtvrtletí
meziročně vzrostl na 1,245 miliardy eur z 1,068 miliardy díky poptávce po nových typech mobilních přístrojů. Oznámila to včera firma a dodala, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává zisk zhruba na úrovni stejného období loňského roku.

Zisk na akcii dosáhl 0,18 eura, a překonal tak firemní prognózu, která počítala se ziskem 0,15 až 0,17 eura. Ve čtvrtém čtvrtletí společnost očekává zisk na akcii 0,23 až 0,25 eura ve srovnání s 0,24 eura ve srovnatelném loňském období, napsala agentura Reuters.

Výsledky společnosti nezahrnují odpisy nehmotného majetku a mimořádné položky. Tržby vzrostly na 7,224 miliardy eur z předchozích 7,050 miliardy. Firma předpokládá, že se její příjmy ve čtvrtém čtvrtletí díky mobilním přístrojům s barevným displejem zvýší na 8,9 až 9,2 miliardy eur z 8,79 miliardy ve stejném loňském období.

Příjmy divize pro mobilní telefony, která je hlavním tahounem zisku i tržeb, vzrostly ve třetím čtvrtletí o sedm procent na 5,63 miliardy eur. Provozní marže divize dosáhla 22,2 procenta a patří tak k nejvyšším v tomto odvětví. Společnost Nokia si uchovala vysoké marže především díky novým typům mobilních telefonů.

Americká společnost Motorola, která je druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě, začátkem týdne oznámila, že vykázala ve třetím čtvrtletí poprvé po šesti předchozích ztrátách zisk, ale dodala, že tržby nedosáhly očekávání kvůli nízké poptávce. Motorola rovněž snížila výhled hospodaření pro letošní poslední čtvrtletí a celý příští rok. Další významný konkurent, švédský Ericsson, zveřejní hospodářské výsledky dnes.

PRAHA - Tuzemští mobilní operátoři chystají kvůli listopadovému summitu NATO v Praze lokální posílení sítí.
Neobávají se však přetížení, protože řada obyvatel Prahy chce město opustit. Firmy zároveň připravují bezpečnostní opatření proti případným útokům či pouličním nepokojům. Uvedli to zástupci operátorů.

Eurotel, RadioMobil i Český Mobil se chystají posílit kapacitu základnových stanic především v okolí Kongresového
centra, hotelů a v centru města, kde lze očekávat zvýšenou koncentraci lidí. Jsou také připraveni optimalizovat provoz podle aktuální situace. V pohotovosti budou i mobilní základnové stanice. "Stále sledujeme informace o přípravách akce, tak abychom byli v případě potřeby schopni navýšit kapacitu sítě i v dalších lokalitách," uvedl mluvčí Českého Mobilu Igor Přerovský.

Jednotlivá rozhraní sítě Eurotelu budou podle mluvčího Jana Kučmáše trvale pod dohledem a bude-li nastávat přetížení některých směrů, tak bude firma reagovat a posilovat či směrovat provoz jinam. "Při roamingu by problémy být neměly, máme do většiny destinací tři a více cest přes různé operátory," dodal. 

Podle mluvčího RadioMobilu Jiřího Hájka firma připravuje opatření k zajištění bezpečnosti budov, obchodů i zaměstnanců. "Z bezpečnostních důvodů nemůžeme být více konkrétnější," uvedl. Eurotel mimo jiné stanovil doporučené objezdové trasy pro zaměstnance a provedl bezpečnostní školení. Značkové prodejny firma zabezpečí podle vymezených zón a zároveň je vybaví zdravotnickým materiálem a hasícími prostředky.

Operátoři při přípravách vycházejí ze zkušeností z výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky před dvěma lety i z nedávných povodní. Český Telecom, který bude pro summit zajišťovat telekomunikační služby, považuje kapacitu své sítě za dostatečnou a žádné posílení nechystá. Během akce společnost zpřísní
bezpečnostní opatření například zvýšenou ostrahou objektů.

PRAHA - Český Telecom začal tento týden nabízet možnost získat detailní výpis z telefonního účtu na
internetu i pro domácnosti. Dosud si na webu svůj účet mohli prohlížet pouze firemní zákazníci, uvedl včera mluvčí
Telecomu Vladan Crha.

Uživatelé běžných cenových programů, jako je například Home Standard, za zaslání detailního měsíčního vyúčtování s přehledem volaných čísel a času zaplatí 50 korun. Pokud budou chtít účet dostávat i v klasické papírové podobě, zaplatí až 75 korun měsíčně.

Elektronickou formou mohou zákazníci dostávat i běžné vyúčtování bez rozpisu jednotlivých hovorů, které jim dosud
chodilo poštou. V případě, že nebudou požadovat zasílání papírového účtu, nezaplatí za zaslání mailu s účtem nic. Při
souběžném zasílání papírové faktury je to vyjde na 25 Kč měsíčně. Službu pod názvem e-účet si mohou zájemci objednat prostřednictvím internetu, a to v menu Aplikace na webových stránkách www.telecom.cz.

Telecom měl podle pověření k poskytování telekomunikačních služeb nabídnout detailní výpisy z účtů již v roce 1998 a za neplnění úkolu byl kritizován Českým telekomunikačním úřadem. Firma možnost získat tištěný detailní výpis zavedla až v roce 2000.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz