Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Nokia a Sony spojují síly...

aktualizováno 
... aby sjednotily standardy svých výrobků a zjednodušily tak jejich vzájemnou komunikaci; šéf představenstva Českého Telecomu končí a odchází do čela eTelu; Vodafone vydělal od dubna do září téměř o polovinu více než loni - necelých sedm miliard dolarů; maďarskému Matávu utíkají tarifní zákazníci k předplaceným sadám a snižují tak zisky společnosti; zadlužená britská firma Marconi se potácí v rostoucí ztrátě.

LAS VEGAS - Největší výrobce mobilních telefonů na světě Nokia a výrobce spotřební elektroniky Sony budou spolupracovat na vytváření a zřizování otevřených standardů zaručujících univerzálnost mezi mobilními přístroji. Informoval o tom na technologickém veletrhu COMDEX v Las Vegas prezident a provozní ředitel Sony Kunitake Ando.

Obě strany se podle něho budou snažit také o to, aby mobilní přístroje byly navzájem kompatibilní s další spotřební elektronikou. Společnosti ve svém prohlášení dodaly, že se budou snažit vytvořit standardy pro stahování obsahů, uživatelské rozhraní, správu digitálních práv a služby zpráv. Výsledky jejich spolupráce by měly být přístupné také dalším výrobcům. Firmy se však zatím ještě nedohodly na časovém rozvržení plánu.

Sony má již společný podnik se švédským Ericssonem na výrobu a prodej mobilních telefonů, který je přímým konkurentem Nokie. "Ačkoliv Sony Ericsson a Nokia si konkurují na trhu mobilních telefonů, budeme spolupracovat, protože chápeme důležitost univerzálnosti pro naše zákazníky," citovala agentura Reuters prezidenta Sony. Zároveň je samozřejmě také pravda, že stále drsnější tržní podmínky nutí spolupracovat i konkurenty (přestože žádná Sonokia po vzoru EricsSony zatím nevzniká).

PRAHA - Předseda představenstva Českého Telecomu Ivan Pilný převezme do konce listopadu funkci generálního ředitele telekomunikační společnosti eTel Česká republika. Dosavadní generální ředitel eTelu Richard Pinc přejde na pozici provozního ředitele.

Společnost eTel poskytuje telekomunikační a internetové služby pro firemní klientelu ve střední Evropě. Na místo předsedy představenstva Telecomu Pilný rezignoval minulý týden, funkci opustí 21. listopadu. Statutární orgán Telecomu povede do zvolení nového předsedy první místopředseda Bessel Kok. Ve firmě eTel se Pilný zaměří na zlepšování služeb spojených s poskytováním přístupu na internet a uvádění nové řady datových produktů v České republice.

Pilný, který dříve působil jako generální ředitel české pobočky softwarové firmy Microsoft, přišel do Telecomu v červnu 2000, kdy jej valná hromada zvolila členem a později předsedou představenstva. V Microsoftu ČR působil od jeho založení v roce 1992 do konce roku 1997. Poté se angažoval ve Sdružení pro informační společnost, kde zastával funkci prezidenta.

eTel nabízí v ČR služby od roku 1997. Firma loni koupila stoprocentní podíl v provozovateli pražské metropolitní sítě Globix. Do eTel Group vložili loni na podzim čtyři investoři 50 milionů dolarů.

LONDÝN - Druhý největší mobilní operátor na světě Vodafone Group Plc. zvýšil v prvním pololetí fiskálního roku, které skončilo v září, zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) z mobilních operací o 46 procent na 4,778 miliardy liber (6,9 miliardy USD). Zisk zahrnuje také podíly společnosti v divizích a společných podnicích. Informoval o tom včera výkonný ředitel společnosti Christopher Gent a dodal, že počet nových zákazníků vzrostl o 15 procent.

Výsledky jsou příznivější než odhady analytiků, kteří počítali se ziskem 4,6 až 4,72 miliardy liber. Výsledek nezahrnuje mimořádné náklady 4,5 miliardy a amortizaci goodwillu ve výši 6,697 miliardy liber. Příjmy společnosti za šest měsíců vzrostly o 33 procent na 13,49 miliardy liber, zatímco analytici očekávali příjmy v rozmezí 14,18 až 14,58 miliardy. Vodafone přes své plně i částečně vlastněné divize působí v 28 zemích světa. Počet nových zákazníků společnosti od března vzrostl o 15 procent na 95,6 milionu. To jej v počtu zákazníků řadí ve světovém měřítku na druhé místo za čínského operátora China Mobile s více než 100 miliony.

BUDAPEŠŤ - Maďarská telekomunikační společnost Matáv Rt. snížila za prvních devět měsíců letošního roku čistý zisk na 54,467 miliardy HUF (194,1 milionu USD) z loňských srovnatelných 62,281 miliardy HUF. Důvodem je růst provozních nákladů, informovalo včera vedení společnosti. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zisk kolem 55,95 miliardy HUF. Celkové tržby společnosti, kterou kontroluje německý Deutsche Telekom, se zvýšily o 23,4 procenta na 403,751 miliardy HUF. Celkové provozní náklady pak vzrostly o 31,3 procenta na 302,08 miliardy HUF. Údaje jsou uváděny podle mezinárodních účetních standardů.

Matáv dodal, že výkon mobilního segmentu zůstal silný. Příjmy z mobilních telekomunikačních služeb se zvýšily o 29 procent na 102 miliardy HUF a zvýšil se i počet předplatitelů. "Růst příjmů pochází z růstu počtu předplatitelů, který částečně vyvážil snížení tarifů," informovala společnost. Až 63 procent všech klientů mobilní divize Westel, které měla společnost na konci září, používá předplacené sady. Měsíční příjem na zákazníka se právě proto snížil na 7031 forintů z loňských 9431 forintů.

LONDÝN - Zadlužený britský výrobce telekomunikačního vybavení Marconi hospodařil v prvním pololetí se ztrátou před zdaněním 5,12 miliardy liber (7,4 miliardy dolarů). Provozní ztráta firmy činila 222 milionů liber, zatímco za první polovinu minulého roku vykázala na provozní úrovni zisk 320 milionů liber. Příjmy společnosti se meziročně snížily o 19 procent na 2,6 miliardy liber.

V současné době jedná Marconi s bankami o splátkách úvěru 7,5 miliardy eura. Její představitelé uvedli, že firma je na cestě ke snížení svého zadlužení. Dodali, že s ohledem na zhoršení světové ekonomiky, které nastalo po zářijových teroristických útocích v USA, firma zřejmě nesplní prognózu tržeb a provozního zisku na tento rok. Zhoršení finanční situace firmy souvisí také s tím, že telekomunikační operátoři, kteří jsou jejími klienty, snižují výdaje. Sami totiž bojují s vysokými výdaji za licence na provoz nových sítí mobilních telefonů, uvedla agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz