Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Newyorské deja vu - po letadle spadly i mobilní sítě

aktualizováno 
..., přičemž Verizon Wireless a VoiceStream si vedly lépe než AT&T Wireless; Eurotel má dalšího partnera na GSM bankovnictví - Raiffeisenbank; německý MobilCom prodělal o třetinu více než loni; akcie finského operátora Sonera se propadly o 18 procent.
NEW YORK - Obyvatelé New Yorku včera zažili nepříjemné deja vu. Zpráva o leteckém neštěstí ve čtvrti Queens na několik hodin vyvolala (dosud neopodstatněné) obavy z nové vlny teroristických útoků, paralyzovala dopravu a vyvinula mimořádný tlak na kapacitu tamních sítí mobilních telefonů.

Kdo se včera snažil dovolat do New Yorku, odpovědí mu většinou byl jen obsazený signál. Po několika hodinách naštěstí vyšlo najevo, že rozsah problémů tamních operátorů byl - stejně jako rozsah celé tragédie - nesrovnatelný s událostmi 11. září, kdy islámští teroristé navedli letadla do věží newyorského World Trade Center.

Ze všech operátorů si podle prvních informací britského listu The Financial Times nejlépe vedla společnost Verizon Wireless, která po 11. září nechala zkonstruovat 21 pojízdných vysílačů. Ty se jí včera hodily; dva z nich nechala firma umístit na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho, odkud letadlo několik desítek vteřin před pádem vzlétlo. Další dva pak zajišťovaly provoz sítě na místech, kam letoun dopadl.

Také operátor VoiceStream si vedl dobře, alespoň soudě podle toho, že jeho zákazníci - podle vyjádření firmy - nehlásili žádné mimořádné potíže. Naopak společnost AT&T Wireless, která má na svém největším trhu v New Yorku přes dva miliony klientů, byla nucena přiznat, že silná časová i místní koncentrace hovorů její síť na několik desítek minut z provozu vyřadila.

Neštěstí zároveň znovu oživilo diskusi o tom, zda operátoři mají nebo nemají pro naléhavé případy nechat vyčleněnou zvláštní linku tísňového volání. Jednání, které za New York City již povede nově zvolený starosta Michael Bloomberg, by měla být ukončena do konce tohoto roku.

PRAHA - Mobilní operátor Eurotel včera rozšířil svou službu GSM bankovnictví na bankovní dům Raiffeisenbank. Společnost je po GE Capital a eBance již třetí bankou, jejíž klienti mohou bankovní služby přes mobilní telefon u Eurotelu využívat.

Podle výkonné ředitelky divize marketingu Eurotelu Glenice Maclellan je o přístup k bankovním službám prostřednictvím mobilního telefonu značný zájem. "Za necelé dva měsíce od uvedení Eurotel GSM Banking si tuto službu zaktivovalo více než 35 000 zákazníků," uvedla.

Konkurenční RadioMobil zavedl GSM bankovnictví v polovině roku 1998 a má smlouvy se sedmi bankovními ústavy. Český Mobil nabízí spolu s Komerční bankou jen platby z mobilu za telefonní služby.

Se službou Eurotel GSM Banking mohou zákazníci bankovních ústavů prostřednictvím mobilního telefonu zjišťovat zůstatek na svém účtu nebo zadávat platební příkazy.

FRANKFURT - Německá telekomunikační společnost MobilCom zvýšila ve třetím čtvrtletí letošního roku ztrátu před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) na 6,83 milionu EUR z loňských srovnatelných 5,1 milionu EUR. Důvodem jsou nižší tržby a náklady spojené s výstavbou mobilní sítě třetí generace UMTS, informovala včera společnost.

Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků. Bez započtení nákladů na UMTS společnost skončila se ziskem 6,8 miliardy EUR. Tržby MobilCom, v němž vlastní podíl 28,5 procenta France Télécom, činily 608,8 milionu EUR a zůstaly tak v porovnání s loňským rokem téměř nezměněny. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se však snížily o deset procent. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali tržby 692,15 milionu EUR.

Během třetího čtvrtletí společnost získala 50 000 nových zákazníků mobilních služeb. Za prvních devět měsíců roku činila její ztráta 38 milionů EUR a tržby 2,01 miliardy EUR.

MobilCom je jedním ze šesti operátorů, který v loňském roce získal licenci na provozování mobilní sítě třetí generace v Německu za 8,4 miliardy EUR. V červnu Německo informovalo, že umožní všem držitelům licence sdílení částí sítě pro UMTS, což sníží náklady zadlužených společností. Držitelé licence mohou sdílet základnové stanice radiokomunikační sítě, věže a antény.

HELSINKY - Cena akcií finské telekomunikační společnosti Sonera se včera propadly o bolestných 18 procent. Investoři tak dali najevo své obavy ze záměru finského operátora vydat akcie v celkové nominální ceně jedné miliardy eur (891 milionů dolarů, 3 miliard korun) za účelem získání hotovosti. Domnívají se totiž, že na trhu vznikne příliš silná nabídka akcií firmy.

Akcionáři již v pátek schválili nominální cenu 2,7 eura za akcii, což je o více než polovinu méně než 6,2 eura, kde Sonera v pátek večer na burze končila. Vydání akcií má pro firmu být největším zdrojem nového kapitálu.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Najdete na iDNES.cz