Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Němci, Američané i Rusové hlásí propad...

aktualizováno 
... v hospodaření svých telekomunikačních společností: německý Deutsche Telekom se po šesti letech propadl do ztráty ve výši 3,5 miliardy dolarů; americký Verizon letos propustí o 10 000 lidí více, než čekal; ruský operátor Golden Telecom prodělal 30 milionů dolarů; naopak český výrobce GSM bran 2N zvýšil tržby o třetinu na téměř 250 milionů korun.
BERLÍN - Největší německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom utrpěla v loňském roce čistou ztrátu za celou skupinu 3,5 miliardy eur, zatímco v roce 2000 vytvořila čistý zisk 5,9 miliardy eur. Firma tak zaznamenala vůbec první ztrátu od roku 1996, kdy se s jejími akciemi začalo obchodovat na veřejných trzích.

Zatímco čtvrté čtvrtletí se vyvíjelo poměrně příznivě, ztráta za celý uplynulý rok je odrazem vývoje v americké odnoži VoiceStream, která je provozovatelem sítě mobilních telefonů. Jen ve čtvrtém čtvrtletí nicméně ztráta zůstala na 2,5 miliardy eur, což je stejně jako ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku. Zisk před daní, úroky a odpisy (EBITDA) ve čtvrtém čtvrtletí činil 3,8 miliardy eur, což je meziroční nárůst o 22 procent. Pomohla hlavně telekomunikační odnož T-Mobile, která se má letos vyčlenit a s jejími akcie začít samostatně obchodovat na veřejném trhu, podotýká agentura Reuters.

Tržby ve čtvrtém čtvrtletí činily 13,3 miliardy eur a proti stejnému období roku 2000 vzrostly o 14 procent. Za celý rok se však tržby zvýšily o 18 procent na 48,3 miliardy eur. K celoroční ztrátě ale přispěla americká společnost VoiceStream, minulý týden však Deutsche Telekom v USA zaznamenal další nepříjemnost, když mu tamní regulační orgány zakázaly za 5,5 miliardy eur prodat kabelovou divizi americké firmě Liberty Media.

NEW YORK - Americká telekomunikační společnost Verizon Communications Inc. hodlá v letošním roce propustit kolem 10 000 zaměstnanců, když během minulého roku firmu opustilo 29 000 pracovníků. Informoval o tom včera list Wall Street Journal s odvoláním na generálního ředitele Ivana Seidenberga.

Největší lokální telekomunikační společnost v USA loni propustila 16 000 zaměstnanců na plný úvazek. Dalších 13 000 propuštěných byly osoby pracující na částečný úvazek nebo na smlouvu. Většina pracovníků odešla v rámci programu dobrovolného odchodu. Ke stejnému kroku hodlá Verizon přistoupit i v tomto roce.

Seidenberg v rozhovoru pro list také dodal, že ačkoliv společnost dosud nevidí žádné signály hospodářského oživení, zůstává její plán výhledu zisku pro letošek nezměněn. Podle této předpovědi Verizon počítá se ziskem 3,20 až 3,30 dolaru na akcii. Společnost by také chtěla rozšířit spektrum poskytovaných služeb, k tomu však bude moci přistoupit pouze přes akvizici jiné společnosti, napsala agentura Reuters.

Verizon Communications hospodařila v posledním čtvrtletí minulého roku se ztrátou dvě miliardy dolarů, tedy 75 centů na akcii. Ve stejném období roku 2000 přitom firma vykázala zisk 1,9 miliardy dolarů a na akcii připadlo 70 centů. Tržby společnosti vzrostly meziročně o necelé jedno procento na 17 miliard dolarů.

MOSKVA - Čistá ztráta společnosti Golden Telecom, která je provozovatelem telefonních linek a největším poskytovatelem přístupu k internetu v Rusku, se v loňském posledním čtvrtletí prohloubila kvůli snížení hodnoty některých aktiv na 29,7 milionu dolarů z 1,9 milionu v předcházejícím čtvrtletí. Uvedla to včera firma a dodala, že výsledky byly sestaveny podle amerických účetních standardů GAAP.

Zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) naopak vzrostl na 10,8 milionu dolarů ze 7,4 milionu. Tržby společnosti mírně klesly na 36,7 milionu dolarů z 37,1 milionu kvůli ukončení některých aktivit v Ukrajině, kde firma působí od roku 1996 a provozuje pevné linky a mobilní, internetové a datové služby.

Počet zákazníků společnosti s připojením na internet se na konci minulého roku zdvojnásobil na 185 628 klientů ve srovnání se závěrem roku 2000 a proti třetímu čtvrtletí stoupl o 17 procent. Prudký nárůst byl umožněn akvizicí konkurenční firmy Cityline, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Česká společnost 2N, která se zabývá výrobou telekomunikační techniky, loni zvýšila tržby o 33 procent na 249 milionů korun. Export se v loňském roce zvýšil o 367 procent na 56 milionů Kč, sdělil na včerejší tiskové konferenci výkonný ředitel Roman Pihan.

Firma se na začátku letošního roku změnila ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost 2N Telekomunikace se základním jměním 55 milionů korun. Společnost se zabývá výrobou a prodejem GSM bran, digitálních a hybridních pobočkových ústředen a komunikačních serverů. Prodej GSM bran se ztrojnásobil na 54,4 milionu Kč. Počet realizovaných ISDN přípojek vzrostl na 1218 dvoukanálových přípojek v loňském roce z 253 v roce 2000.

Společnost 2N loni hledala strategického investora, který by zajistil prostředky na expanzi firmy. Kvůli špatné situaci na telekomunikačním trhu proces hledání zastavila. 2N zaměstnává 109 pracovníků a exportuje do 30 zemí. Mezi její zákazníky patří především mobilní a alternativní telekomunikační operátoři. V ČR dodává rovněž dominantnímu Českému Telecomu.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Najdete na iDNES.cz