TELeKONOM: Největší telekomunikační krach historie...

...v pondělí ohlásila americká firma Global Crossing; po ostudě s prodejem dvou licencí na sítě UMTS vláda s prodejem třetí licence nepospíchá; americká společnost Qwest Communications prodělala v posledním loňském čtvrtletí přes půl miliardy dolarů; Český Telecom propojí samoobsluhy Delvita technologií frame relay; skupina Fincom loni zvýšila tržby na 340 milionů korun.
PHILADELPHIA - Americká telekomunikační společnost Global Crossing si v pondělí podala žádost o soudní ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 zákona o bankrotech. Krok firmy znamená čtvrtý největší případ firemní insolvence v americké historii /a největší telekomunikační krach vůbec) s aktivy 22,4 miliardy dolarů a závazky 12,4 miliardy USD.

Pod ochranou kapitoly 11 nyní firma předloží plán reorganizace aktivit a závazků. Global Crossing oznámila, že její globální operace nebudou bankrotovým režimem dotčeny a zákazníci na službách nic nepoznají. Rovněž zaměstnanci mají být placeni bez přerušení.

Kontrolu nad firmou mají převzít dva její asijští partneři Hutchison Whampoa a Singapore Technologies Telemedia. Ti slíbili zaplatit za převzetí Global Crossing 750 milionů dolarů a podmínkou transakce je souhlas konkursního soudu s plánem reorganizace. Stále je však možné, že s konkurenční nabídkou přijdou firmy jako DT, WorldCom neb SBC, řekli analytici agentuře Reuters.

Pád Global Crossing se všeobecně očekával. Je to další telekomunikační firma, která se zhroutila pod tíhou vysokých dluhů a klesajících cen akcií. Podobné potíže mají v USA firmy jako XO Communications, Covad Communications nebo Rhythms NetConnections.

Dluh Global Crossing vznikl hlavně z budování její globální sítě, která spojuje přes 200 měst ve 27 zemích světa. Na straně příjmů však tato kdysi investičně populární firma pociťovala dopady slabé poptávky a poklesu sazeb za přenos zvuku a dat a dotkly se jí potíže s kapacitou optických sítí.

Za poslední tři roky Global Crossing uskutečnila přesuny v managementu, zrušila plány na emisi akcií a neúspěšně se ucházela o převzetí telefonní společnosti U S West. Prodala také svou internetovou firmu GlobalCenter Web za 6,53 miliardy USD v akciích společnosti Exodus Communications, získané akcie Exodus se však později staly po prudkém propadu takřka bezcennými.

V loňském posledním čtvrtletí vykázala Global Crossing ztrátu 3,4 miliardy USD. Firma omezila kapitálové výdaje, zrušila 3200 pracovních míst a přišla s plány prodeje divize pokládání podmořských kabelů Global Marine Systmes a divize obchodování IPC. Nic z toho však bankrot neodvrátilo a akcie Global Crossing, s nimiž newyorská burza v pondělí zastavila obchodování, spadly za poslední rok o 96 procent na 51 centů z vrcholu 64,25 USD z května 1999.

HRADEC KRÁLOVÉ - Vláda nemá stanoven časový horizont, do kdy by chtěla prodat třetí licenci pro mobilní sítě 3. generace UMTS. "Nespěcháme. Myslíme si, že bude dobře, když necháme uplynout nějakou dobu, aby se ukázalo, jak vlastně ta technologie uspěje na trhu," řekl včera ministr dopravy a spojů Jaromír Schling novinářům po skončení jednání vlády v Hradci Králové.

Licenci vláda podle něj prodá ve chvíli, kdy o ni bude takový zájem, aby za ni utržila nejméně tolik co za první dvě licence. Ty vláda prodala celkem za 7,4 miliardy korun. Český telekomunikační úřad podle ministra eviduje několik požadavků od zájemců o licenci. Tyto požadavky Schling označil za neujasněné s tím, že konkrétní jednání o prodeji třetí licence v tuto chvíli neprobíhají.

Dosavadní prodej licencí podle včerejšího konstatování vlády očekávanou sumu do státního rozpočtu nepřinesl. Vláda proto pověřila ministra financí, aby o dopadu prodeje na státní rozpočet informoval Poslaneckou sněmovnu. Vláda původně očekávala, že prodá čtyři licence a dostane za ně 20 miliard korun. Licence si koupily společnosti Eurotel a RadioMobil. Třetí operátor Český Mobil koupi kvůli vysoké vyvolávací ceně, která byla 3,5 miliardy Kč, odmítl. RadioMobil za licenci zaplatí celkem 3,861 miliardy Kč, Eurotel 3,535 miliardy korun. Po první miliardové platbě budou společnosti zbytek splácet deset let.

DENVER - Americká telekomunikační společnost Qwest Communications International prohloubila ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu na 516 milionů dolarů ze 116 milionů ve stejném období roku 2000. Oznámila to včera firma a dodala, že hlavním důvodem byly nečekaně nízké tržby, které klesly o šest procent na 4,70 miliardy dolarů z předchozích 5,02 miliardy.

Investiční výdaje se snížily o dvě třetiny na 752 milionů dolarů z předchozích 2,24 miliardy a za celý loňský rok tak činily 8,54 miliardy dolarů ve srovnání s 8,99 miliardy v roce 2000. V letošním roce očekává firma další pokles investic na čtyři až 4,2 miliardy dolarů.

Minulý měsíc společnost snížila prognózu svého růstu pro letošní rok kvůli nízké poptávce po hlasových a informačních službách a dodala, že propustí dalších 7000 zaměstnanců, tedy více než 11 procent své pracovní síly. Společnost očekává, že se její tržby v letošním roce budou pohybovat od 19,4 do 19,8 miliardy dolarů. Analytici přitom podle průzkumu firmy Thomson Financial/First Call odhadují tržby na 21,1 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Český Telecom podepsal kontrakt se společností Delvita o propojení supermarketů firmy prostřednictvím technologie frame relay. Ta nahradí v Delvitě dosud používanou technologii V-SAT, kterou firmě poskytoval jiný operátor. Frame relay je datová technologie k propojování vzdálených sítí LAN a pobočkových telefonních ústředen.

V rámci pilotního projektu již Telecom propojil pět poboček Delvity. V druhé fázi, která se uskuteční letos, bude následovat propojení 42 až 56 supermarketů, z toho 30 - 40 v ČR a zbytku na Slovensku, a v příštím roce propojení všech zbývajících poboček firmy, což představuje dohromady 110 až 114 vzájemně komunikujících přípojek, oznámil Telecom v tiskové zprávě.

Delvita bude zároveň využívat cenový program Telecomu Business Gold pro firmy s měsíčním telefonním účtem mezi jedním a třemi miliony Kč. Program nabízí slevy především pro meziměstské a mezinárodní hovory a pro volání do sítí mobilních operátorů.

Delvita na českém i slovenském trhu provozuje více než 100 supermarketů s ročními tržbami přes 13 miliard korun. Mateřskou společností Delvity je mezinárodní společnost Delhaize Group se sídlem v belgickém Bruselu.

PRAHA - Fincom Group, skupina firem podnikající na trhu s informačními a komunikačními technologiemi, zvýšila loni tržby na 340 milionů korun. Proti roku 2000, kdy společnost dosáhla tržeb za 267 milionů korun, je to nárůst o 27 procent.

Ve službách loni zvýšila společnost tržby na 25 z 1,5 milionu korun dosažených v roce 2000. Na letošní rok firma podle výkonného ředitele Martina Košuta chystá nové projekty, včetně krátkých textových zpráv SMS na pevných linkách. "Ty by měly přinést ještě vyšší dynamiku obratu i zisku," řekl Košut.

Skupina Fincom Group je tvořena firmami Fincom International, která dodává telekomunikační technologie, Fincom.Net, která se zabývá internetovým obchodem, a Fincom-Materna Communications, která je poskytovatelem služeb pro mobilní telefony.

Fincom Group vedle českého a slovenského trhu operuje v Maďarsku a Polsku, produkty dodává rovněž například do Řecka, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny.