Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: NEC a Matsushita vytvořily softwarovou alianci pro 3G...

aktualizováno 
...Contactel možná kvůli politice ČTÚ přestane nabízet služby domácnostem; na ohrožené děti bude možné posílat peníze i mobilem; Aliatel získal dlouhodobý úvěr ve výši 3,3 miliardy korun.
TOKIO - Japonské elektronické koncerny NEC Corp a Matsushita Communication Industrial Ltd včera představily společnou softwarovou platformu pro třetí generaci mobilních telefonů. Podle dnešního vyjádření Matsushity, výrobce mobilů Panasonic, se firmy dohodly na vývoji dvou operačních systémů.

Ty budou odděleně řídit komunikaci přes radiové vlny a další aplikace. Mezi nimi budou internetový prohlížeč či video hovory. Obě společnosti hodlají prodávat licenci ke společnému software dalším výrobcům.

Mobilní telefon třetí generace založený na software obou firem by se měl na japonském trhu objevit již na konci roku, uvedli včera představitelé NEC. Oba rivalové, kteří jsou předními japonskými výrobci mobilů, se kvůli vývoji software pro třetí generaci přístrojů dali dohromady již loni v létě.

Největší japonský mobilní operátor NTT DoCoMo Inc uvedl v Japonsku první službu třetí generace mobilních telefonů loni na podzim, právě s telefony NEC a Panasonic. Nynější mobilní přístroje mají centrální procesní jednotku a zpracovávají všechny funkce najednou, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Pokud ČTÚ nezmění svou politiku, která v současnosti zvýhodňuje Český Telecom, nebude zřejmě telekomunikační společnost Contactel od 1. července nabízet hlasové služby pro bytové stanice. Novinářům to včera sdělil ředitel firmy Michal Čupa s tím, že ČTÚ způsobil Contactelu škody rozhodnutím, jímž schválil změnu tarifů Českého Telecomu a zároveň nezměnil propojovací poplatky.

Contactel proto v horizontu měsíce zvažuje podání žaloby na Český telekomunikační úřad. Vzhledem k tomu, že došlo k poklesu koncových cen Českého Telecomu, ale nezměnily se propojovací ceny, není podle ředitele Contactelu pro regulační záležitosti Miroslava Řezníčka prostor pro poskytování služby výběr operátora. Ta má začít fungovat od 1. července. Podle Čupy tak bude výběr operátora dalším z kroků liberalizace českého telekomunikačního trhu, který bude zpožděn.

ČTÚ také podle Čupy porušil zákon tím, že Telecomu schválil tarif Home Mini, který podle něho nabízí služby pod cenou, což telekomunikační zákon zakazuje. Podle Čupy je také absurdní, že ČTÚ souhlasil s omezením práv zákazníka v případě Home Mini, který neumožňuje výběr operátora.

PRAHA - Také prostřednictví mobilního telefonu budou moci lidé přispívat na sbírku ve prospěch ohrožených a znevýhodněných dětí, kterou symbolizuje žluté kuře s červenobílým kruhem. Organizátoři sbírky Pomozte dětem včera novinářům řekli, že mobilní operátoři budou po odeslání textové zprávy "NAD" strhávat z účtu volajícího deset korun. Tuto službu zahájí 20. března. S jejím ukončením se předběžně počítá 30. dubna. Telefonní číslo ale zatím není známo.

Sbírku, jejíž čtvrtý ročník již tradičně vyvrcholí o Velikonocích, pořádá Česká televize (ČT) a Nadace rozvoje občanské společnosti. Všechny peníze zaslané na její konto organizátoři rozdělí mezi neziskové organizace, které trvale pomáhají dětem a mládeži. Za tři roky dostalo 187 organizací přes 21 milionů korun. Loni se podařilo vybrat rekordních 10,1 milionu korun, z toho více než sedm milionů pocházelo z peněz slíbených telefonicky během zábavního programu vysílaného ČT. V letošní show ale budou změny. Po půlhodině vysílacího času získají krajská studia v Brně a Ostravě. Součástí programu budou i čtyři pětiminutové publicistické části, které budou informovat o organizacích, jež dostaly příspěvky v minulých ročních.

Hudební vstupy obohatí scénky, v nichž vystoupí například Oldřich Kaiser, Jiří Lábus a herci divadla Sklep a Husy na provázku. Večerem budou opět provázet Marcela Augustová a Tomáš Hanák.

PRAHA - Telekomunikační společnost Aliatel získá 3,3 miliardy korun na dlouhodobé financování kombinací bankovního úvěru a emise dluhopisů. Definitivní podobu financování schválila mimořádná valná hromada koncem minulého týdne. Novinářům to sdělila Martina Kemrová z PR Aliatelu.

Celkem 3,3 miliardy korun cizích zdrojů pokryje z větší části emise dluhopisů, zbytek bude tvořit úvěr 1,32 miliardy korun. Smlouvu o úvěru na roky 2002 až 2008 uzavřel Aliatel s Commerzbank. Hlavním manažerem emise šestiletých dluhopisů s pohyblivou úrokovou sazbou je Conseq Finance, administrátorem emise je Československá obchodní banka. Datum emise dluhopisů, které budou veřejně obchodovatelné, je stanoveno na 4. března 2002. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Aliatelu Jiřího Hubky se již nyní investoři zajímají o možnost koupě dluhopisů.

Valná hromada schválila také navýšení základního kapitálu dceřiné společnosti Aliatel Slovakia o pět milionů Kč. Aliatel Slovakia oficiálně zahájí činnost ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Aliatel nabízí telekomunikační a datové služby. Loni firma téměř zdvojnásobila tržby z telekomunikačních služeb na 1,22 miliardy Kč. Společnost dosud hospodaří v plánované ztrátě, kladné hodnoty provozního zisku bez započtení odpisů chce dosáhnout letos. V roce 2001 hospodařil Aliatel bez cizích zdrojů.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz