Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: NEC a Matsushita vytvořily softwarovou alianci pro 3G...

aktualizováno 
...Contactel možná kvůli politice ČTÚ přestane nabízet služby domácnostem; na ohrožené děti bude možné posílat peníze i mobilem; Aliatel získal dlouhodobý úvěr ve výši 3,3 miliardy korun.
TOKIO - Japonské elektronické koncerny NEC Corp a Matsushita Communication Industrial Ltd včera představily společnou softwarovou platformu pro třetí generaci mobilních telefonů. Podle dnešního vyjádření Matsushity, výrobce mobilů Panasonic, se firmy dohodly na vývoji dvou operačních systémů.

Ty budou odděleně řídit komunikaci přes radiové vlny a další aplikace. Mezi nimi budou internetový prohlížeč či video hovory. Obě společnosti hodlají prodávat licenci ke společnému software dalším výrobcům.

Mobilní telefon třetí generace založený na software obou firem by se měl na japonském trhu objevit již na konci roku, uvedli včera představitelé NEC. Oba rivalové, kteří jsou předními japonskými výrobci mobilů, se kvůli vývoji software pro třetí generaci přístrojů dali dohromady již loni v létě.

Největší japonský mobilní operátor NTT DoCoMo Inc uvedl v Japonsku první službu třetí generace mobilních telefonů loni na podzim, právě s telefony NEC a Panasonic. Nynější mobilní přístroje mají centrální procesní jednotku a zpracovávají všechny funkce najednou, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Pokud ČTÚ nezmění svou politiku, která v současnosti zvýhodňuje Český Telecom, nebude zřejmě telekomunikační společnost Contactel od 1. července nabízet hlasové služby pro bytové stanice. Novinářům to včera sdělil ředitel firmy Michal Čupa s tím, že ČTÚ způsobil Contactelu škody rozhodnutím, jímž schválil změnu tarifů Českého Telecomu a zároveň nezměnil propojovací poplatky.

Contactel proto v horizontu měsíce zvažuje podání žaloby na Český telekomunikační úřad. Vzhledem k tomu, že došlo k poklesu koncových cen Českého Telecomu, ale nezměnily se propojovací ceny, není podle ředitele Contactelu pro regulační záležitosti Miroslava Řezníčka prostor pro poskytování služby výběr operátora. Ta má začít fungovat od 1. července. Podle Čupy tak bude výběr operátora dalším z kroků liberalizace českého telekomunikačního trhu, který bude zpožděn.

ČTÚ také podle Čupy porušil zákon tím, že Telecomu schválil tarif Home Mini, který podle něho nabízí služby pod cenou, což telekomunikační zákon zakazuje. Podle Čupy je také absurdní, že ČTÚ souhlasil s omezením práv zákazníka v případě Home Mini, který neumožňuje výběr operátora.

PRAHA - Také prostřednictví mobilního telefonu budou moci lidé přispívat na sbírku ve prospěch ohrožených a znevýhodněných dětí, kterou symbolizuje žluté kuře s červenobílým kruhem. Organizátoři sbírky Pomozte dětem včera novinářům řekli, že mobilní operátoři budou po odeslání textové zprávy "NAD" strhávat z účtu volajícího deset korun. Tuto službu zahájí 20. března. S jejím ukončením se předběžně počítá 30. dubna. Telefonní číslo ale zatím není známo.

Sbírku, jejíž čtvrtý ročník již tradičně vyvrcholí o Velikonocích, pořádá Česká televize (ČT) a Nadace rozvoje občanské společnosti. Všechny peníze zaslané na její konto organizátoři rozdělí mezi neziskové organizace, které trvale pomáhají dětem a mládeži. Za tři roky dostalo 187 organizací přes 21 milionů korun. Loni se podařilo vybrat rekordních 10,1 milionu korun, z toho více než sedm milionů pocházelo z peněz slíbených telefonicky během zábavního programu vysílaného ČT. V letošní show ale budou změny. Po půlhodině vysílacího času získají krajská studia v Brně a Ostravě. Součástí programu budou i čtyři pětiminutové publicistické části, které budou informovat o organizacích, jež dostaly příspěvky v minulých ročních.

Hudební vstupy obohatí scénky, v nichž vystoupí například Oldřich Kaiser, Jiří Lábus a herci divadla Sklep a Husy na provázku. Večerem budou opět provázet Marcela Augustová a Tomáš Hanák.

PRAHA - Telekomunikační společnost Aliatel získá 3,3 miliardy korun na dlouhodobé financování kombinací bankovního úvěru a emise dluhopisů. Definitivní podobu financování schválila mimořádná valná hromada koncem minulého týdne. Novinářům to sdělila Martina Kemrová z PR Aliatelu.

Celkem 3,3 miliardy korun cizích zdrojů pokryje z větší části emise dluhopisů, zbytek bude tvořit úvěr 1,32 miliardy korun. Smlouvu o úvěru na roky 2002 až 2008 uzavřel Aliatel s Commerzbank. Hlavním manažerem emise šestiletých dluhopisů s pohyblivou úrokovou sazbou je Conseq Finance, administrátorem emise je Československá obchodní banka. Datum emise dluhopisů, které budou veřejně obchodovatelné, je stanoveno na 4. března 2002. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Aliatelu Jiřího Hubky se již nyní investoři zajímají o možnost koupě dluhopisů.

Valná hromada schválila také navýšení základního kapitálu dceřiné společnosti Aliatel Slovakia o pět milionů Kč. Aliatel Slovakia oficiálně zahájí činnost ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Aliatel nabízí telekomunikační a datové služby. Loni firma téměř zdvojnásobila tržby z telekomunikačních služeb na 1,22 miliardy Kč. Společnost dosud hospodaří v plánované ztrátě, kladné hodnoty provozního zisku bez započtení odpisů chce dosáhnout letos. V roce 2001 hospodařil Aliatel bez cizích zdrojů.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Najdete na iDNES.cz