Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Napřesrok nechceme zdražovat, říká Český Telecom...

aktualizováno 
... RadioMobilu se nelíbí regulátorem stanovený propojovací poplatek ve výši 3,66 Kč/min; britské firmě Marconi ve třetím čtvrtletí klesly tržby; firmy Motorola a Lucent Technologies (USA) a Nortel Networks (Kanada) zmodernizují sítě čínského operátora China Unicom za stovky milionů dolarů; po roce ztrát se americký telekomunikační gigant AT&T vrátil k zisku.

PRAHA - Český Telecom navrhl Českému telekomunikačnímu úřadu, aby se příští rok nezvyšovala celková úroveň cen základních služeb firmy. Na konferenci TelNet to včera řekl generální ředitel firmy Přemysl Klíma. ČTÚ každý rok stanovuje, jak může Telecom své tarify zvýšit. Letos Telecom zvýšil ceny v průměru o 3,7 procenta. "V tom koši, který stanovuje regulátor, nebudeme navrhovat zvýšení celkové úrovně cen," uvedl Klíma s tím, že ČTÚ návrh obdržel 10. října.

Se započtením inflace by se tak měla reálná úroveň cen Telecomu příští rok snížit. Klíma rovněž uvedl, že Telecom předal regulátorovi návrh modelu tarifikace telekomunikačních služeb. Zda návrh obsahuje sjednocení místního a meziměstského hovorného odmítl komentovat, ale uvedl, že to bylo jednou ze zvažovaných variant. "Bude to řešení, které si myslím, že naši uživatelé uvítají," uvedl.

Podle informací agentury ČTK Telecom regulátorovi předal právě návrh obsahující jednotný tarif pro volání v rámci celé ČR, který používají například mobilní operátoři. Firma chce zároveň nasadit nižší ceny než mobilní operátoři a čelit tak odlivu telefonního provozu do mobilních sítí.

Předseda ČTÚ David Stádník uvedl, že úřad od Telecomu dostal návrh, který obsahuje řadu filozofických otázek včetně sjednocení místního a meziměstského hovorného. "Jednání jsou ještě na úplném začátku," uvedl Stádník s tím, že nyní nelze říci, jak by bylo případné jednotné hovorné vysoké. Podle něj může být vyšší, nižší, ale i stejné jako současná cena 1,40 Kč za minutu místního volání ve špičce. Je to otázkou nákladů a objemu hovorů v
jednotlivých kategoriích, uvedl. Podle informací ČTK by se navrhovaná jednotná cena měla blížit spíše 1,40 Kč než 3,60 Kč za meziměstské hovory.

Telecom rovněž ještě nemá podle Stádníka vyhodnoceno, jaký dopad měla redukce 159 telekomunikačních obvodů na 14 při zářijovém přečíslování. Při změně velikosti  telekomunikačních obvodů se zvětšil prostor, v rámci kterého mohou uživatelé volat
za místní tarif. Od kdy by mohly nové tarify platit, závisí na úspěchu jednání Telecomu s ČTÚ a podrobnosti podkladů, které Telecom dodá. Letošní tarify začaly platit až od února právě kvůli zdlouhavým jednáním s regulátorem.

Směrem k přechodu na jednotný tarif se zřejmě budou ubírat i ostatní provozovatelé pevných sítí. Podle marketingového ředitele GTS Davida Duroně jednotný tarif ČR doporučuje i Evropská unie. Při tvorbě cen je však třeba vzít v úvahu, že meziměstské hovory znamenají vyšší náklady, uvedl s tím, že možnou úroveň tarifů zatím firma analyzuje.

Podle mobilních operátorů nejde ze strany Telecomu o krok, na který bude nutné bezprostředně reagovat, i když může být impulsem ke změně cen.

PRAHA - Společnost RadioMobil, jež provozuje síť mobilních telefonů T-Mobile, nesouhlasí s cenovým rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu z letošního března, kdy úřad stanovil cenu za ukončení hovoru v mobilní síti na 3,66 koruny. Cenu určil ČTÚ podle ředitele telekomunikačních vztahů a strategie firmy Martina Klocperka netransparentně a nezveřejnil
ani způsob, jak k částce dospěl. Pro RadioMobil by byla přijatelná cena 4,49 koruny. Poplatek zaplatí operátor, z jehož sítě se hovor uskutečnil, firmě, v jejíž síti telefonát skončil.

Cena není srovnatelná ani s Evropou, kde se letos průměrně pohybuje kolem 5,50 koruny za minutu. Je však v Evropě několik zemí, kde je cena obdobná jako v ČR, připustil Klocperk.

Cenové rozhodnutí ČTÚ obsahuje podle Klocperka řadu vad. Vylučuje totiž náklady na péči o zákazníka, které úřad zřejmě omylem započítal proti paušálnímu poplatku tak, jak je tomu
například u pevných sítí. U mobilních operátorů však paušální poplatek platí jen klienti s tarifem a nikoli přeplacené karty.

Tarifní poplatek však kryje cenu volných minut nikoli náklady na přístupovou síť jako u pevných sítí. Do ceny nebyly započítány také náklady na dotace koncových zařízení ačkoli byly například součástí licenčních povinností. Díky dotovaným telefonům přitom roste pokrytí a tím i provoz a klesá tedy cena za volání.

RadioMobil má nyní uzavřeny propojovací dohody jen s Eurotelem. Firma účtuje zatím 3,66 koruny s tím, že jde o prozatímní cenu. Problémy s výší propojovací ceny měly operátoři již v roce 2001, kdy řada firem mezi sebou také nepodepsala dohody. Z roku 2001 tak Český Telecom ještě dluží RadioMobilu 765 milionů korun a úroky. Český Telecom však zastává názor, že cenu 6,45 koruny, kterou ČTÚ stanovil v roce 2001 až na podzim, musí mobilním
operátorům platit až od doby, kdy ji úřad určil, a nikoli zpětně.

Podobně GTS dluží RadioMobilu 28,5 milionu korun. Také Český Mobil dluží RadioMobilu 111 milionů korun. Narozdíl od Telecomu a GTS však měl RadoMobil s Českým Mobilem uzavřenou dohodu. RadoMobil také nehodlá zaplatit 58 milionů korun jako příspěvek na tzv. univerzální službu. Ta zahrnuje základní telefonní služby, které Telecom ze zákona poskytuje na celém
území České republiky bez ohledu na jejich rentabilitu. Vedle provozu telefonních linek obnáší například provozování telefonních budek, infolinek a dalších služeb. Český Telecom loni
vykázal ztrátu z poskytování této služby 265 milionů korun.

Ztrátu z univerzální služby by měli Telecomu hradit ostatní operátoři podle svého podílu na trhu, podle Klocperka však výpočet podílu jednotlivých operátorů na ztrátě neodpovídá výnosům jednotlivých firem.

LONDÝN - Britskému výrobci telekomunikačního zařízení Marconi Plc klesly ve fiskálním druhém čtvrtletí tržby na 482 milionů liber, tedy 746 milionů dolarů. Proti předchozím třem měsícům se tak snížily o šest procent. Marconi to uvedl ve včerejší zprávě a připomněl, že prochází intenzívním seškrtáváním svého rozpočtu.

Ve fiskálním druhém čtvrtletí, tedy za tři měsíce do září, firma snížila stav zaměstnanců o další dva tisíce lidí. Ztrátu před započtením odpisů nehmotného majetku a jednorázových položek Marconi proti předchozímu čtvrtletí zmenšil o 20 procent, její hodnotu ale neuvedl.

Propouštění zvýšilo restrukturalizační náklady skupiny o 100 milionů liber. V dalších dvou čtvrtletích chce Marconi snížit stav ještě o 4000 lidí, což povede ke konečným 15 tisícům
zaměstnanců. Do konce ledna hodlá Marconi dokončit restrukturalizaci dluhu, kdy vymění své obligace za nové akcie firmy. Tento plán firma představila v srpnu. Marconi sice vyplatí držitele svých obligací, stávajícím akcionářům ale zůstane jen 0,5 procenta firmy.

Kvůli restrukturalizaci dluhu Marconi odmítl dát výsledkovou předpověď. Podle manažerů firmy se podmínky na trhu ve Spojených státech i nadále mírně zhoršují, zatímco v Británii jdou nahoru. Konkurenty britské firmy jsou americká Lucent Technologies a kanadská Nortel Networks, připomíná agentura Reuters.

HONGKONG - Americké technologické firmy Motorola, Lucent Technologies a Nortel Networks získaly zakázky v Číně za několik set miliónů dolarů. Firmy provedou modernizaci sítě mobilního operátora China Unicom, který používá technologii CDMA. Informovala o tom včera agentura Reuters.

Představitelé China Unicom informaci všech tří firem potvrdili a dodali, že kontrakt se týká i společnosti Ericsson. Hodnota kontraktu činí 9,83 miliardy jüanů, což je v přepočtu asi
1,2 miliardy dolarů. Na Motorolu připadne 2,9 miliardy, na Lucent 3,54 miliardy, na Nortel 2,1 miliardy a na Ericsson 1,29 miliardy jüanů.

Čína je v současné době jednou z mála zemí, kde mobilní operátoři stále investují do nových technologií a modernizace sítí. V zemi se totiž rozšiřuje síť pevných telefonních linek, na druhou stranu ale značný rozmach zažívá i bezdrátová komunikace. I v Číně ale poptávka po infrastruktuře nepatrně klesla. 

Uzavření kontraktu v takovém objemu je pro všechny tři firmy velmi lukrativní, protože všechny se potýkají s poklesem výdajů za telekomunikační služby ze strany svých největších klientů. Za poslední dva roky se totiž všem zmíněným firmám výrazně snížily jak tržby, tak cena akcií. 

Unicom již investoval 18,8 miliardy jüanů (asi 2,3 miliardy USD) v rámci první fáze výstavby své mobilní sítě. To je ale asi o deset procent méně, než si firma původně stanovila. Zdroje z
firmy ale hovoří o tom, že v rámci druhé fáze firma investuje už méně, částečně ale proto, že se ceny za telekomunikační zařízení v poslední době snižují.

FILADELFIE - Americký telefonní a kabelový gigant AT&T ukončil sérii tří čtvrtletních ztrát za sebou, jeho tržby však klesly kvůli nízké poptávce po telefonních a datových službách. Oznámila to včera firma a dodala, že se ve třetím čtvrtletí vrátila k čistému zisku poprvé od stejného období minulého roku, kdy její výsledky podpořil prodej mobilní divize AT&T Wireless.

Čistý zisk společnosti činil 207 milionů dolarů ve srovnání se ziskem 11,3 miliardy ve  srovnatelném loňském období. Tržby se propadly o 8,3 procenta na 12 miliard dolarů. Příjmy v oblasti dálkového spojení se snížily o osm procent, jejich pokles se tak zpomalil z 12 procent ve druhém čtvrtletí.

AT&T, která nyní plánuje prodej své kabelové divize AT&T Broadband společnosti Comcast, je podobně jako další operátoři dálkového spojení pod tlakem kvůli přesycenosti trhu
komunikačními kapacitami a slabé poptávce. Navíc musí tyto firmy bojovat s rostoucí konkurencí regionálních operátorů místních hovorů, takzvaných Baby Bells.

Společnosti AT&T se však podařilo převzít část klientů od svých problémových konkurentů, včetně firem WorldCom a Qwest Communications International. AT&T rovněž pronikla do nových oblastí, například místních telefonních služeb, aby tak kompenzovala pokles u klíčového dálkového spojení, napsala agentura Reuters.

 

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz