Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Nabízejí vám levně HBO? Nevěřte tomu!

aktualizováno 
... varují společnosti UPC a TESmedia, jejichž jménem v Praze podvodníci okrádají důvěřivé zákazníky; společnost Merrill Lynch snížila rating předním evropským telekomunikačním firmám v čele s Deutsche Telekom a France Télécom; Orange již nebude kupovat telefony od Siemensu ani Ericssonu; americké společnosti Cisco System poklesl zisk o 99 procent; Skotové v obavě o své zdraví strhávají stožáry mobilních operátorů.

PRAHA - Společnosti UPC a TESmedia, které se zabývají šířením kabelové televize, v posledních týdnech v Praze zaznamenaly falešné nabídky předplatného včetně placeného kanálu HBO. Osoba, která se vydávala za technika UPC, nabízela předplatitelům kabelových programů za nápadně výhodnou cenu 1000 Kč roční zpřístupnění rozšířené nabídky Klasik a kanálu HBO. Skutečná nabídka UPC přitom vyjde na více než 600 Kč měsíčně. UPC tyto podvody může odhalit v okamžiku, kdy poškození zákazníci přestanou platit a jsou proto odpojeni od dodávky televizního signálu, nebo se dožadují zapojení HBO. "Naše společnost jim nemůže prominout dlužnou částku a brát v úvahu poplatek zaplacený falešným technikům. Ti, kteří jim sednou na lep, vlastně zaplatí za poskytnutou službu dvakrát," uvedl mluvčí UPC s doporučením, aby zákazníci při jakémkoli podezření okamžitě kontaktovali zákaznické středisko UPC.

Podvodník či podvodníci vydávali proti inkasované tisícikoruně doklad o zaplacení. Ten má podobu zakázkového listu opatřeného hlavičkou UPC, ovšem s falešnou adresou a falešným identifikačním číslem. "Falešný technik či technici se zřejmě dopustili trestného činu podvodu a porušení práv k obchodnímu jménu," doplnil právník UPC Bohdan Urban a dodal, že za daný čin hrozí viníkům odnětí svobody až na dobu dvou let. Firma v této souvislosti podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

LONDÝN - Tržní postavení telekomunikačních společností Deutsche Telekom a France Télécom a řada dalších včera utrpělo nepříjemnou ránu v podobě snížení svých ratingů ze strany prestižní společnosti Merrill Lynch & Co. Ta svůj tah zdůvodnila obavami z neúměrně vysokých cen akcií telekomunikačních společností vzhledem k jejich předpokládané výnosnosti.

Akcií největší německé telekomunikační firmy Deutsche Telekom se podle nového ratingu společnosti Merrill Lynch mají investoři spíše zbavovat, zatímco dosavadní rating doporučoval jejich akumulaci. Stejně dopadl i francouzský státní gigant France Télécom. Největší norský operátor Telenor ASA, který se dosud těšil stejnému ratingu, je nyní hodnocen jen o něco lépe, jako "neutrální". Také rating dánské telekomunikační jedničky, firmy TDC A/S, klesl z "neutrálního" na doporučení k prodeji.

PAŘÍŽ - Orange, dceřiná společnost France Télécomu, drasticky zredukoval počet svých dodavatelů mobilních telefonů z patnácti na šest. Mezi firmami, jimž Orange ukázal dveře, figuruje i německý Siemens. Z dosavadních dodavatelů tak na palubě zůstávají pouze finská Nokia, americká Motorola, korejský Samsung, francouzské firmy Alcatel a Sagem a japonská Sony. Motorola zůstává dvorním dodavatelem technologie pro sítě třetí generace UMTS. Francouzští výrobci Alcatel a Sagem sice nepatří mezi celosvětovou elitu, ale k France Télécom je logicky pojí dlouholeté obchodní vazby. K těm, kteří přišli o zakázky Orange, patří kromě Siemensu také švédský výrobce Ericsson; znamená to, že jeden z největších evropských operátorů se obrátil zády ke světové trojce a čtyřce, stejně jako k dalším renomovaným firmám - nizozemskému Philipsu a japonské Mitsubishi.

SAN JOSE/CHICAGO - Americká společnost Cisco Systems hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí  fiskálního roku (do 28. července) s čistým ziskem sedmi milionů dolarů. Meziročně to znamená snížení o 99 procent, protože ve stejném období loni činil její zisk 796 milionů. Tržby firmy přitom klesly o 25 procent na 4,3 miliardy dolarů. Výrobce síťových přepínačů a dalších zařízení pro fungování internetu doplatil na celkově horší situaci v odvětví a také na problémy světové ekonomiky. V mimořádně slabých výsledcích se však odrážejí náklady na akvizice, zaměstnanecké akcie a na restrukturalizaci aktivit. Na jednu akcii tudíž ve čtvrtletí připadl nulový zisk. "Nikdo skutečně neví, kdy se ekonomika a kapitálové výdaje odrazí ode dna. Chápeme, že kalendářní roky 1999 a 2000 byly pro rychlé výdaje mimořádným obdobím, nevěříme však, že fundamentální faktory v odvětví se již změnily," podotkl výkonný ředitel firmy John Chambers. Za celý fiskální rok 2001 společnost Cisco Systems vykázala čistou ztrátu (včetně započtení mimořádných účetních položek) 1,01 miliardy dolarů ve srovnání s čistým ziskem 2,67 miliardy USD v predchozím fiskálním roce. Akcie firmy v reakci na zveřejněné výsledky hospodaření v poburzovním obchodování v systému Instinet klesly na 18,80 USD, zatímco v závěru řádného obchodování jejich kurs činil 19,26 USD.

GLASGOW - Projevy odporu skotské veřejnosti proti stavbě nových vysílačů pro sítě GSM se stupňují. Aktivisté včera strhli dva stožáry vysílačù základnových stanic tamních operátorů Orange a One2One. V západoskotském městečku Renfrew zmizel stožár posledně jmenované firmy v hodnotě 70 000 liber (zhruba 4,3 milionu Kč) necelé tři dny poté, co byl přes protesty obyvatel obce vztyčen. Stejný osud potkal stožár vysílače společnosti Orange na glasgowském předměstí. Obyvatelé obcí, v nichž operátoři vysílače staví, se obávají, že budou vystaveni zdravotnímu riziku. Zároveň vyčítají operátorům, že staví vysílače bez řádného povolení, aniž by zajistili jejich bezpečný provoz.

 

 

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Telefonování v autě po Evropě vás může stát hodně peněz. Víme kolik

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Najdete na iDNES.cz