Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Nabízejí vám levně HBO? Nevěřte tomu!

aktualizováno 
... varují společnosti UPC a TESmedia, jejichž jménem v Praze podvodníci okrádají důvěřivé zákazníky; společnost Merrill Lynch snížila rating předním evropským telekomunikačním firmám v čele s Deutsche Telekom a France Télécom; Orange již nebude kupovat telefony od Siemensu ani Ericssonu; americké společnosti Cisco System poklesl zisk o 99 procent; Skotové v obavě o své zdraví strhávají stožáry mobilních operátorů.

PRAHA - Společnosti UPC a TESmedia, které se zabývají šířením kabelové televize, v posledních týdnech v Praze zaznamenaly falešné nabídky předplatného včetně placeného kanálu HBO. Osoba, která se vydávala za technika UPC, nabízela předplatitelům kabelových programů za nápadně výhodnou cenu 1000 Kč roční zpřístupnění rozšířené nabídky Klasik a kanálu HBO. Skutečná nabídka UPC přitom vyjde na více než 600 Kč měsíčně. UPC tyto podvody může odhalit v okamžiku, kdy poškození zákazníci přestanou platit a jsou proto odpojeni od dodávky televizního signálu, nebo se dožadují zapojení HBO. "Naše společnost jim nemůže prominout dlužnou částku a brát v úvahu poplatek zaplacený falešným technikům. Ti, kteří jim sednou na lep, vlastně zaplatí za poskytnutou službu dvakrát," uvedl mluvčí UPC s doporučením, aby zákazníci při jakémkoli podezření okamžitě kontaktovali zákaznické středisko UPC.

Podvodník či podvodníci vydávali proti inkasované tisícikoruně doklad o zaplacení. Ten má podobu zakázkového listu opatřeného hlavičkou UPC, ovšem s falešnou adresou a falešným identifikačním číslem. "Falešný technik či technici se zřejmě dopustili trestného činu podvodu a porušení práv k obchodnímu jménu," doplnil právník UPC Bohdan Urban a dodal, že za daný čin hrozí viníkům odnětí svobody až na dobu dvou let. Firma v této souvislosti podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

LONDÝN - Tržní postavení telekomunikačních společností Deutsche Telekom a France Télécom a řada dalších včera utrpělo nepříjemnou ránu v podobě snížení svých ratingů ze strany prestižní společnosti Merrill Lynch & Co. Ta svůj tah zdůvodnila obavami z neúměrně vysokých cen akcií telekomunikačních společností vzhledem k jejich předpokládané výnosnosti.

Akcií největší německé telekomunikační firmy Deutsche Telekom se podle nového ratingu společnosti Merrill Lynch mají investoři spíše zbavovat, zatímco dosavadní rating doporučoval jejich akumulaci. Stejně dopadl i francouzský státní gigant France Télécom. Největší norský operátor Telenor ASA, který se dosud těšil stejnému ratingu, je nyní hodnocen jen o něco lépe, jako "neutrální". Také rating dánské telekomunikační jedničky, firmy TDC A/S, klesl z "neutrálního" na doporučení k prodeji.

PAŘÍŽ - Orange, dceřiná společnost France Télécomu, drasticky zredukoval počet svých dodavatelů mobilních telefonů z patnácti na šest. Mezi firmami, jimž Orange ukázal dveře, figuruje i německý Siemens. Z dosavadních dodavatelů tak na palubě zůstávají pouze finská Nokia, americká Motorola, korejský Samsung, francouzské firmy Alcatel a Sagem a japonská Sony. Motorola zůstává dvorním dodavatelem technologie pro sítě třetí generace UMTS. Francouzští výrobci Alcatel a Sagem sice nepatří mezi celosvětovou elitu, ale k France Télécom je logicky pojí dlouholeté obchodní vazby. K těm, kteří přišli o zakázky Orange, patří kromě Siemensu také švédský výrobce Ericsson; znamená to, že jeden z největších evropských operátorů se obrátil zády ke světové trojce a čtyřce, stejně jako k dalším renomovaným firmám - nizozemskému Philipsu a japonské Mitsubishi.

SAN JOSE/CHICAGO - Americká společnost Cisco Systems hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí  fiskálního roku (do 28. července) s čistým ziskem sedmi milionů dolarů. Meziročně to znamená snížení o 99 procent, protože ve stejném období loni činil její zisk 796 milionů. Tržby firmy přitom klesly o 25 procent na 4,3 miliardy dolarů. Výrobce síťových přepínačů a dalších zařízení pro fungování internetu doplatil na celkově horší situaci v odvětví a také na problémy světové ekonomiky. V mimořádně slabých výsledcích se však odrážejí náklady na akvizice, zaměstnanecké akcie a na restrukturalizaci aktivit. Na jednu akcii tudíž ve čtvrtletí připadl nulový zisk. "Nikdo skutečně neví, kdy se ekonomika a kapitálové výdaje odrazí ode dna. Chápeme, že kalendářní roky 1999 a 2000 byly pro rychlé výdaje mimořádným obdobím, nevěříme však, že fundamentální faktory v odvětví se již změnily," podotkl výkonný ředitel firmy John Chambers. Za celý fiskální rok 2001 společnost Cisco Systems vykázala čistou ztrátu (včetně započtení mimořádných účetních položek) 1,01 miliardy dolarů ve srovnání s čistým ziskem 2,67 miliardy USD v predchozím fiskálním roce. Akcie firmy v reakci na zveřejněné výsledky hospodaření v poburzovním obchodování v systému Instinet klesly na 18,80 USD, zatímco v závěru řádného obchodování jejich kurs činil 19,26 USD.

GLASGOW - Projevy odporu skotské veřejnosti proti stavbě nových vysílačů pro sítě GSM se stupňují. Aktivisté včera strhli dva stožáry vysílačù základnových stanic tamních operátorů Orange a One2One. V západoskotském městečku Renfrew zmizel stožár posledně jmenované firmy v hodnotě 70 000 liber (zhruba 4,3 milionu Kč) necelé tři dny poté, co byl přes protesty obyvatel obce vztyčen. Stejný osud potkal stožár vysílače společnosti Orange na glasgowském předměstí. Obyvatelé obcí, v nichž operátoři vysílače staví, se obávají, že budou vystaveni zdravotnímu riziku. Zároveň vyčítají operátorům, že staví vysílače bez řádného povolení, aniž by zajistili jejich bezpečný provoz.

 

 

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...Najdete na iDNES.cz