TELeKONOM: Na světě je miliarda mobilů...

... novým šéfem Deutsche Telekom, bude současný ředitel ejho mobilní divize T-Mobile; odmítnutý britský investor jde do arbitráže s Českými radiokomunikacemi; japonský trh s mobily je již zřejmě nasycen, americká společnost Verizon Communications prodala svůj pětiprocentní podíl ve firmě Cable & Wireless.

LONDÝN - Každý šestý obyvatel planety má mobilní telefon. Naznačují to údaje britské výzkumné společnosti Baskerville, podle níž trh stále roste. Ve skutečnosti je počet lidí s mobilním telefonem menší. Baskerville totiž zjistila, že v některých zemích mají lidé více než jeden mobilní telefon. Na Tchaj-wanu, kde už nyní vlastní
tento přístroj každý dospělý, je běžné vlastnit až tři telefony.

Patrně největším trhem mobilních telefonů a hlavním důvodem celkového nárůstu je podle analytiků Čína. Nyní tam má telefon v kapse kolem 176 milionů lidí. To je zhruba 15 procent populace, takže kapacita k dalšímu růstu je se stoupajícím bohatstvím Číňanů obrovská.

Celkově je podle Baskerville na prvním místě v počtu mobilních telefonů Asie s 379 miliony uživatelů. Následuje
západní Evropa s 290 miliony a USA se 145 miliony. Překvapující je zřejmě potenciál Afriky. Výzkumná společnost
uvádí příklad Nigérie, kde za jediný rok po zavedení mobilní telefonní sítě s třemi operátory prodali milion přístrojů.

FRANKFURT - Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom se chystá jmenovat nového výkonného
ředitele. Má se jím stát Kai-Uwe Ricke, který je nyní ředitelem mobilní odnože T-Mobile. Agentuře Reuters to o víkendu sdělily zdroje z odvětví.

Ke jmenování má podle zdrojů dojít příští týden a pokud bude potvrzeno, případný prodej nebo sloučení ztrátové americké divize T-Mobile USA bude málo pravděpodobný. T-Mobile se v USA jmenovala VoiceStream. "Zdá se, že vyhlídky na přímý prodej VoiceStream se snižují," podotkli analytici Credit Suisse First Boston.

"Myslíme si, že současný manažerský tým dá přednost tomu, že si VoiceStream ponechá, i když za zvážení může stát i fúze," píše se ve zprávě analytiků. Deutsche Telekom a německé ministerstvo financí se ale odmítly vyjádřit k tomu, zda se Ricke stane novým výkonným ředitelem.

Německé ministerstvo financí drží v Deutsche Telekomu stále ještě největší majetkový podíl. Firma je největší telekomunikační společností v Evropě, zatím ale nenašla vhodného kandidáta, který by nahradil Rona Sommera. Ten byl výkonným ředitelem firmy až do července, kdy odstoupil.

PRAHA - Český stát stojí podle pátečních Lidových novin na prahu dalšího nákladního mezinárodního soudního
sporu. Po bance Nomura, která ČR obviňuje z nedostatečné ochrany svých investic ve zkrachovalé IPB, a podnikateli Ronaldu Lauderovi, který se ze stejných důvodů soudí kvůli TV Nova, se tentokrát ozval britský investor William Nagel, uvádí list.

Podnikatel byl prý poškozen při boji o licence na mobilní síť GSM a žaluje ČR o 27 milionů dolarů (zhruba 829 milionů korun). Podle deníku argumentuje tím, že se v roce 1993 dohodl s předchůdcem podniku České radiokomunikace, že zmíněnou licenci získají společně. Vláda ji ale v roce 1996 přidělila předchůdci současné společnosti T-Mobile. 

"V květnu 1993 uzavřel tehdejší státní podnik Správa radiokomunikací (předchůdce Českých radiokomunikací) s
lucemburskou společností Millicom International Celular a soukromým investorem Williamem Nagelem memorandum, ve kterém se dohodli, že společným úsilím získají licenci na mobilní telefony GSM. Jednu z licencí měl už od počátku devadesátých let přislíbenou Eurotel. Vlastníka druhé licence chtěla vláda původně určit ve výběrovém řízení. Nakonec se ale v roce 1995 rozhodla, že licenci obdrží právě České radiokomunikace a jejich strategický partner se zkušenostmi v mobilních komunikacích. I tohoto partnera chtěla tehdejší vláda vybrat v tendru. Proti tomu
neúspěšně protestovali zástupci radiokomunikací, které si chtěly firmu, s níž by spolupracovaly, určit samy. Vládního tendru se zúčastnilo několik konsorcií. Mezi nimi ovšem Millicom oficiálně nebyl. Vítězem výběrového řízení se nakonec stalo konsorcium vedené německým mobilním operátorem T-Mobile," přibližují Lidové noviny.

William Nagel se podle deníku cítil poškozený tím, že České radiokomunikace nedodržely uzavřené memorandum a proto ve druhé polovině 90. let požadoval odškodnění. Rozepře skončila mimosoudním vyrovnáním a Nagel se letos v červenci se svým sporem obrátil na arbitrážní institut ve švédském Stockholmu. Vedení sporu za českou stranu na sebe původně vzalo ministerstvo dopravy, od září pak ministerstvo financí. 

Dosud celé řízení dospělo pouze do fáze ustavení rozhodčího senátu. Ten teprve rozhodne o termínech dalších jednání, informují Lidové noviny.

TOKIO - Trh mobilní komunikace v Japonsku je již pravděpodobně nasycen. V říjnu byl přírůstek počtu nových
klientů o 65 procent nižší než ve stejném měsíci loni a vůbec nejmenší v historii. Vyplývá to z údajů zveřejněných operátory. 

Počet všech uživatelů mobilních telefonů v Japonsku se v říjnu zvýšil o 363 900 na 72 444 900 osob, což je nejnižší
měsíční přírůstek od ledna 1996, kdy se tento údaj sleduje. Počet předplatitelů služeb nejmenšího ze tří mobilních
operátorů v zemi se zvýšil o 81 100 a poprvé za dva roky byl přírůstek klientů operátora nižší než 100 000 osob. Největší operátor v zemi DoCoMo zvýšil počet klientů o 145 000 na 42 306 000. Uživatelská základna KDDI vzrostla o 143 000 na 13 197 400 osob.

Mimořádný zájem ze strany klientů nebyl ani o mobilní služby třetí generace. Japonská jednička DoCoMo, která představila mobilní služby loni v říjnu, získala v desátém měsíci pouze 6700 klientů, celkem využívá služeb třetí generace 142 400 klientů firmy. U KDDI však počet uživatelů těchto služeb vzrostl o 640 000 na 3 293 300 předplatitelů. KDDI totiž nabízí tyto služby mnohem laciněji než její konkurent, protože místo výstavby
nákladné nové sítě, jak učinila DoCoMo, pouze zdokonalila existující sítě. J-Phone hodlá zahájit poskytování mobilních služeb třetí generace v prosinci, napsala agentura Reuters.

LONDÝN - Americká společnost Verizon Communications v pátek prodala svých 5,4 procenta v britské
telekomunikační firmě Cable & Wireless za 178 milionů liber, tedy 280 milionů dolarů. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje z akciového trhu.

Prodej 128,38 milionu akcií C&W z portfolia firmy Verizon zajistila investiční banka Morgan Stanley. Cena byla 138,5 pence za akcii, mírně pod čtvrtečním tržním závěrem 139,75 pence. V prvních tržních transakcích po prodeji podílu klesly akcie C&W o 2,7 procenta na 136 pencí.

Verizon je největší americká lokální telefonní společnost, podílu v britské firmě se ujala v roce 1999 po  restrukturalizaci Cable & Wireless Communications. Představitelé Verizon se nedávno vyjádřili, že investice do Cable & Wireless není strategickou nezbytností.

Podle dealerů se kupci celého balíku našli ještě před otevřením trhu. Představitelé Cable & Wireless ani Verizon nebyli k zastižení, aby se k dnešní zprávě vyjádřili. Banka Morgan Stanley odmítla firemní vyjádření poskytnout, napsala agentura Reuters.