Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Multimediální zprávy předstihnou esemesky...

aktualizováno 
... do roku 2005, doufá Ericsson; Aliatel má na jihu Čech 22 přímo připojených zákazníků; Nokia bude dodávat španělskému operátorovi Telefónica Móviles software pro multimediální zprávy; ratingová agentura Fitch snížila hodnocení nezajištěného dluhu americké společnosti AT&T na BBB+; poslký Elektrim se chce zachránit emisí cenných papírů; Telekom Austria chce převzít kontrolu nad konkurentem Mobilkomem.
BUDAPEŠŤ - Zasílání multimediálních zpráv, známých pod zkratkou MMS, bude do roku 2005 běžnější než zasílání současných textových zpráv SMS. tvrdí švédská společnost Ericsson, která je významným výrobcem telekomunikačních zařízení, telefonů i sítí.

Textové zprávy SMS začaly být ve větší oblibě zhruba od roku 1997, kdy operátoři umožnili zasílání zpráv i mezi jednotlivými sítěmi. V minulém roce se podle odhadů v celém světě zaslalo asi 102,9 miliardy krátkých textových zpráv, uvedla včera agentura Reuters.

Výzkumná organizace Gartner Dataquest předpokládá, že letos se v celém světě odešle kolem 146 miliard zpráv SMS a v příštím roce dokonce 168 miliard. Pak se ale dostaví sestupná tendence. Tržby za všechny formy zpráv zasílaných prostřednictvím mobilního telefonu se mají do roku 2006 proti současnosti asi zdvojnásobit a činit 22,3 miliardy dolarů.

"Nyní očekáváme, že v roce 2005 budou zprávy MMS využívanější než zprávy SMS, alespoň pokud jde o počet zpráv zaslaných," řekl Per Lindblad, šéf divize MMS společnosti Ericsson. Ten se účastní konference o zasílání zpráv přes mobilní telefony, která se koná v Budapešti.

Na rozvinutějších trzích se mobilní komunikace už blíží stavu nasycení a operátoři tedy musejí hledat nové alternativy, které by jim pomohly zvýšit zisky. Technologie MMS je zatím posledním pokusem, který má vést k většímu užívání datových služeb. Lindblad věří, že MMS bude mnohem úspěšnější než služby WAP, což je zjednodušená verze mobilního internetu.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Telekomunikační společnost Aliatel má v současnosti v Jihočeském kraji 22 přímo připojených zákazníků (služba Business Call Direct). Mezi ně patří například Jihočeská energetika, Jihočeská plynárenská, Jihočeské papírny či Madeta (dříve Jihočeské mlékárny). Jako poslední se mezi významné klienty na jihu Čech připojil koncem května českobudějovický výrobce nádobí Sfinx, řekla mluvčí Aliatelu Martina Kemrová.

V pondělí Aliatel spolu s Českým Telecomem zahájil testování služby Volba operátora, která od 1. července umožní zákazníkům výběr poskytovatele telekomunikačních služeb. Pilotní provoz začal v uzlovém telefonním obvodu (UTO) Jihlava a 13. června bude zahájen také v UTO Tábor a Soběslav.

"O pilotním provozu nyní vedeme jednání s menšími a středními firmami, protože i na něj musí být uzavřena smlouva," uvedl na včerejší tiskové besedě manažer regionálního zastoupení Aliatelu v Českých Budějovicích Miroslav Šídlo. Doplnil, že testování se na Táborsku nebude týkat společností Kovosvit Sezimovo Ústí a Silon Planá nad Lužnicí, které mají přímé připojení a jsou referenčními zákazníky Aliatelu.

HELSINKY - Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia dodá španělské společnosti Telefónica Móviles multimediální software pro zasílání zpráv. Nový software rozšíří nabídku služeb telekomunikačního operátora, protože umožní zasílání obrázků a animací spolu s textem a zvukem, informovala včera Nokia.

Nokia nezveřejnila finanční stránku dohody. Podle analytiků není hodnota vysoká, kontrakt je však důležitý, protože nepřímo podpoří prodej telefonů podporujících zasílání obrázků. Telefónica hodlá novou službu zpřístupnit ve druhé polovině roku na domácím trhu a v Německu. Později španělský operátor plánuje rozšíření i do dalších oblastí, kde má zastoupení.

Mobilní telefon podporující multimediální přenos zpráv začala jako první prodávat společnost Sony Ericsson. Nokia představí nový model podporující tuto technologii ke konci měsíce, napsala agentura Reuters.

NEW YORK - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings včera snížila hodnocení nezajištěného dluhu firmy AT&T na stupeň BBB plus. Doposud hodnotila rating firmy známkou A minus. Rating podnikových dluhopisů ale zůstal nezměněn na stupni F2, píše se ve včerejším sdělení agentury.

V ratingové známce firmy se odráží vyšší podnikatelské riziko spojené s aktivitami společnosti AT&T Communication Services, a také souvislost s vývojem ekonomiky u klíčových produktů. AT&T totiž poskytuje převážně hlasové služby, kde je silná konkurence, podotýká agentura Reuters.

Analytici agentury Fitch nicméně předpokládají, že růst tržeb u datových a internetových služeb v průběhu příštího roku převáží nad poklesem tržeb u služeb hlasových. Snížení ratingu obecně znamená, že firma si příště bude na finančních trzích půjčovat za vyšší úroky.

VARŠAVA - Polský konglomerát Elektrim hodlá zvýšit svůj kapitál o zhruba pět procent prostřednictvím emise 4,2 milionu akcií novým investorům. Oznámila to včera firma, odmítla však sdělit bližší podrobnosti.

Plánovanou emisi budou muset schválit akcionáři společnosti, jejichž valná hromada by se měla uskutečnit 28. června. Firma Elektrim, která nepřímo vlastní 25procentní podíl v největším východoevropském mobilním operátorovi PTC, v současnosti jedná o restrukturalizaci dluhu poté, co koncem loňského roku nesplatila dluhopisy v hodnotě 480 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Společnost Elektrim byla kdysi mezi investory na varšavské burze velmi oblíbena, zaplatila však za sérii agresivních akvizicí, prováděných bývalým vedením. Tato expanze nechala firmu v hlubokých dluzích a donutila ji narychlo prodávat části majetku.

VÍDEŇ - Telekom Austria chce mít opět kontrolu nad italským mobilním operátorem Mobilkom. Rakouský telekom ve své včerejší zprávě očekává, že pro převzetí minoritního podílu Mobilkomu od Telecom Italia získá svolení od příslušných úřadů. Souhlas s koupí podílu zpět může dát ve čtvrtek dozorčí rada společnosti OeIAG, jíž patří 47,8 procenta rakouského telekomu. Cena podílu zůstává spekulací.

Agentura APA včera přinesla nezdrojovanou zprávu, podle níž cena 25 procent plus jedné akcie Mobilkomu bude 700 milionů eur, tedy 661 milionů dolarů. Suma je o 90 milionů eur vyšší než prodejní cena z roku 1997. Zprávu agentury odmítly zúčastněné firmy komentovat. Lokální média oceňují podíl Mobilkomu až na 850 milionů eur. Analytik Erste Bank dodal, že 700 milionů eur by odpovídalo očekáváním, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...Najdete na iDNES.cz