Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Multimediální zprávy předstihnou esemesky...

aktualizováno 
... do roku 2005, doufá Ericsson; Aliatel má na jihu Čech 22 přímo připojených zákazníků; Nokia bude dodávat španělskému operátorovi Telefónica Móviles software pro multimediální zprávy; ratingová agentura Fitch snížila hodnocení nezajištěného dluhu americké společnosti AT&T na BBB+; poslký Elektrim se chce zachránit emisí cenných papírů; Telekom Austria chce převzít kontrolu nad konkurentem Mobilkomem.
BUDAPEŠŤ - Zasílání multimediálních zpráv, známých pod zkratkou MMS, bude do roku 2005 běžnější než zasílání současných textových zpráv SMS. tvrdí švédská společnost Ericsson, která je významným výrobcem telekomunikačních zařízení, telefonů i sítí.

Textové zprávy SMS začaly být ve větší oblibě zhruba od roku 1997, kdy operátoři umožnili zasílání zpráv i mezi jednotlivými sítěmi. V minulém roce se podle odhadů v celém světě zaslalo asi 102,9 miliardy krátkých textových zpráv, uvedla včera agentura Reuters.

Výzkumná organizace Gartner Dataquest předpokládá, že letos se v celém světě odešle kolem 146 miliard zpráv SMS a v příštím roce dokonce 168 miliard. Pak se ale dostaví sestupná tendence. Tržby za všechny formy zpráv zasílaných prostřednictvím mobilního telefonu se mají do roku 2006 proti současnosti asi zdvojnásobit a činit 22,3 miliardy dolarů.

"Nyní očekáváme, že v roce 2005 budou zprávy MMS využívanější než zprávy SMS, alespoň pokud jde o počet zpráv zaslaných," řekl Per Lindblad, šéf divize MMS společnosti Ericsson. Ten se účastní konference o zasílání zpráv přes mobilní telefony, která se koná v Budapešti.

Na rozvinutějších trzích se mobilní komunikace už blíží stavu nasycení a operátoři tedy musejí hledat nové alternativy, které by jim pomohly zvýšit zisky. Technologie MMS je zatím posledním pokusem, který má vést k většímu užívání datových služeb. Lindblad věří, že MMS bude mnohem úspěšnější než služby WAP, což je zjednodušená verze mobilního internetu.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Telekomunikační společnost Aliatel má v současnosti v Jihočeském kraji 22 přímo připojených zákazníků (služba Business Call Direct). Mezi ně patří například Jihočeská energetika, Jihočeská plynárenská, Jihočeské papírny či Madeta (dříve Jihočeské mlékárny). Jako poslední se mezi významné klienty na jihu Čech připojil koncem května českobudějovický výrobce nádobí Sfinx, řekla mluvčí Aliatelu Martina Kemrová.

V pondělí Aliatel spolu s Českým Telecomem zahájil testování služby Volba operátora, která od 1. července umožní zákazníkům výběr poskytovatele telekomunikačních služeb. Pilotní provoz začal v uzlovém telefonním obvodu (UTO) Jihlava a 13. června bude zahájen také v UTO Tábor a Soběslav.

"O pilotním provozu nyní vedeme jednání s menšími a středními firmami, protože i na něj musí být uzavřena smlouva," uvedl na včerejší tiskové besedě manažer regionálního zastoupení Aliatelu v Českých Budějovicích Miroslav Šídlo. Doplnil, že testování se na Táborsku nebude týkat společností Kovosvit Sezimovo Ústí a Silon Planá nad Lužnicí, které mají přímé připojení a jsou referenčními zákazníky Aliatelu.

HELSINKY - Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia dodá španělské společnosti Telefónica Móviles multimediální software pro zasílání zpráv. Nový software rozšíří nabídku služeb telekomunikačního operátora, protože umožní zasílání obrázků a animací spolu s textem a zvukem, informovala včera Nokia.

Nokia nezveřejnila finanční stránku dohody. Podle analytiků není hodnota vysoká, kontrakt je však důležitý, protože nepřímo podpoří prodej telefonů podporujících zasílání obrázků. Telefónica hodlá novou službu zpřístupnit ve druhé polovině roku na domácím trhu a v Německu. Později španělský operátor plánuje rozšíření i do dalších oblastí, kde má zastoupení.

Mobilní telefon podporující multimediální přenos zpráv začala jako první prodávat společnost Sony Ericsson. Nokia představí nový model podporující tuto technologii ke konci měsíce, napsala agentura Reuters.

NEW YORK - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings včera snížila hodnocení nezajištěného dluhu firmy AT&T na stupeň BBB plus. Doposud hodnotila rating firmy známkou A minus. Rating podnikových dluhopisů ale zůstal nezměněn na stupni F2, píše se ve včerejším sdělení agentury.

V ratingové známce firmy se odráží vyšší podnikatelské riziko spojené s aktivitami společnosti AT&T Communication Services, a také souvislost s vývojem ekonomiky u klíčových produktů. AT&T totiž poskytuje převážně hlasové služby, kde je silná konkurence, podotýká agentura Reuters.

Analytici agentury Fitch nicméně předpokládají, že růst tržeb u datových a internetových služeb v průběhu příštího roku převáží nad poklesem tržeb u služeb hlasových. Snížení ratingu obecně znamená, že firma si příště bude na finančních trzích půjčovat za vyšší úroky.

VARŠAVA - Polský konglomerát Elektrim hodlá zvýšit svůj kapitál o zhruba pět procent prostřednictvím emise 4,2 milionu akcií novým investorům. Oznámila to včera firma, odmítla však sdělit bližší podrobnosti.

Plánovanou emisi budou muset schválit akcionáři společnosti, jejichž valná hromada by se měla uskutečnit 28. června. Firma Elektrim, která nepřímo vlastní 25procentní podíl v největším východoevropském mobilním operátorovi PTC, v současnosti jedná o restrukturalizaci dluhu poté, co koncem loňského roku nesplatila dluhopisy v hodnotě 480 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Společnost Elektrim byla kdysi mezi investory na varšavské burze velmi oblíbena, zaplatila však za sérii agresivních akvizicí, prováděných bývalým vedením. Tato expanze nechala firmu v hlubokých dluzích a donutila ji narychlo prodávat části majetku.

VÍDEŇ - Telekom Austria chce mít opět kontrolu nad italským mobilním operátorem Mobilkom. Rakouský telekom ve své včerejší zprávě očekává, že pro převzetí minoritního podílu Mobilkomu od Telecom Italia získá svolení od příslušných úřadů. Souhlas s koupí podílu zpět může dát ve čtvrtek dozorčí rada společnosti OeIAG, jíž patří 47,8 procenta rakouského telekomu. Cena podílu zůstává spekulací.

Agentura APA včera přinesla nezdrojovanou zprávu, podle níž cena 25 procent plus jedné akcie Mobilkomu bude 700 milionů eur, tedy 661 milionů dolarů. Suma je o 90 milionů eur vyšší než prodejní cena z roku 1997. Zprávu agentury odmítly zúčastněné firmy komentovat. Lokální média oceňují podíl Mobilkomu až na 850 milionů eur. Analytik Erste Bank dodal, že 700 milionů eur by odpovídalo očekáváním, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Najdete na iDNES.cz