Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Motorola končí s výrobou mobilů...

aktualizováno 
... a bude se soustředit na špičkové technologie; obr Microsoft spolkl za 12 milionů dolarů pět procent britské telekomunikační firmy Sendo; největší americký pevný operátor utrpěl ve druhém čtvrtletí téměř desetiprocentní ztrátu; finská Sonera sice ztrácela také, ale před plánovanou fúzí se švédskou Telií se očekávaly výsledky ještě horší.
CHICAGO - Druhý největší výrobce mobilních telefonů na světě, americká společnost Motorola Inc., rozprodá poprvé v historii veškerou svoji výrobní technologii. Zástupci společnosti včera oznámili, že chystají prodej výroby čipů, designu, softwaru a vývojových a testovacích nástrojů dalším výrobcům, od nichž potom budou jejich výrobky nakupovat.
Motorolu, firmu s pověstí špičkového hi-tech výrobce, podle slov jejích zástupců k tomuto kroku přiměla situace na telekomunikačním trhu, kde je již podoba základních komponent mobilního telefonu vysoce standardizovaná. Je proto možné výrobu jednotlivých částí přenechat subdodavatelům a snížit tak vlastní provozní náklady. Společnost odhaduje, že do roku 2004 bude mít trh s telekomunikačními čipy hodnotu 35 miliard dolarů. Kromě standardních výrobků hodlá Motorola nabízet některé špičkové technologie, jako je Bluetooth, GPS a GPRS.

LONDÝN - Americký softwarový gigant Microsoft koupil menšinový podíl v britském výrobci mobilních telefonů Sendo. Posílil tak své svazky s jedním z prvních zákazníků svého softwaru pro mobilní přístroje. Podrobnosti transakce vedení Microsoftu neuvedlo. Agentura Reuters však napsala, že Microsoft za zhruba pět procent akcií Sendo zaplatí asi 12 milionů dolarů.
Tato investice navazuje na letošní dohodu, podle níž bude Sendo používat program Microsoftu Stinger pro budoucí generaci mobilních telefonů. Ty budou umět zpracovávat elektronickou poštu, kalendáře a informace z internetu. Microsoft dosud uzavřel dohody o prodeji programu Stinger jen s několika málo výrobci. Kromě Sendo si tento software zajistily korejský Samsung a japonská Mitsubishi. Přední světoví výrobci jako Nokia, Motorola, Ericsson a Siemens mají zatím dohodu o dodávce softwaru s britskou Symbian ze skupiny Psion. Sendo získala v poslední době pro své výrobky některé významné evropské operátory. Mezi nimi jsou britská Virgin Mobile, portugalský Telecell z britské skupiny Vodafone a nizozemský Telfort, který je pod kontrolou British Telecommunications.

ATLANTA - Zisk třetího největšího amerického operátora lokálních pevných linek BellSouth Corp. ve druhém čtvrtletí klesl meziročně o 8,6 procenta na čistých 973 milionů dolarů. Pokles zisku souvisel s náklady na aktivity v přenosu dat a bezdrátových službách pro podnikatelskou sféru. Negativně rovněž působily kursové ztráty latinskoamerických operací firmy. V přepočtu na akcii se zisk BellSouth snížil o čtyři centy na 52 centů, analytici podle agentury Reuters čekali zisk 53 centů na akcii. Tržby BellSouth stouply o 8,9 procenta na 7,4 miliardy USD. Zatímco přenos lokálních telefonních hovorů stagnoval, tržby z přenosu dat vzrostly o 25 procent na 1,1 miliardy a tržby mobilní divize stouply o 37,5 procenta na 1,4 miliardy USD. BellSouth očekává, že zisk za celý rok se bude pohybovat v rozmezí 2,30 až 2,35 USD na akcii, což bude znamenat růst o pět až sedm procent. Se zahrnutím kursových ztrát bude celoroční zisk 2,25 až 2,30 USD.

HELSINKY - Největší finský telekomunikační operátor, společnost Sonera, který v současné době jedná o sloučení se švédskou Telií, hospodařil ve druhém čtvrtletí se ztrátou před započtením mimořádných položek 28 milionů EUR, zatímco ve srovnatelnému období loňska zisk činil 85 milionů EUR. Analytici přitom odhadovali, že ztráta bude ještě větší a dosáhne 46 milionů EUR. Nárůst však zaznamenaly příjmy, které vzrostly na 557 milionů EUR, a zvýšily se tak z předchozích 500 milionů EUR. Společnost, ve které stále vlastní 53 procent stát, již v dubnu varovala, že kvůli ztrátám přidružených společností, především pak tureckého operátora Turkcell, bude její celoroční výsledek snížený o 350 milionů EUR.
Společnost odhaduje, že její zisk před započtením daní, úroků a amortizací (EBITDA) se v roce 2001 z meziročního pohledu zlepší, i když ziskovost v klíčové divizi mobilních telefonů zřejmě zůstane nízká. Na výsledky bude mít velký vliv vývoj hospodaření turecké společnosti Turkcell, která je v současné době ztrátová.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Apple vydělává na smartphonech víc než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.Najdete na iDNES.cz