Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Mnoho úřadů a institucí stále inzeruje stará telefonní čísla...

aktualizováno 
... (mezi jinými i ministerstvo vnitra), přestože od přečíslování již uběhlo 75 dnů; Contactel plánuje expanzi na Slovensko; cena France Télécomu vyletěla po zveřejnění detailů záchranného plánu; téměř 2,5 milionu Čechů používá internet.
OLOMOUC - Ačkoli od přečíslování všech telefonních stanic v Česku uběhlo bezmála čtvrt roku, řada státních institucí tuto změnu ještě nestačila zaznamenat. Kdyby se měli lidé, kteří ze svých daní platí státní správu, spolehnout jen na oficiální internetové stránky ministerstev, policie a mnoha úřadů, informace by nezískali.

Nejkřiklavější je zřejmě případ odboru pro styk s veřejností ministerstva vnitra. Pokud si uživatel internetu kliknul na schéma resortu a z něj se dostal na stránku odboru, čekala je tam ještě včera odpoledne stará čísla, která tam visela i během pražského summitu NATO. "Okamžitě jsme čísla uvedli správně," informovala mluvčí Marie Masaříková po dotazu, kdy čísla změní.

Podobně na tom je například Oblastní ředitelství cizinecké a pohraniční policie v Ostravě či okresní úřady v Rychnově nad Kněžnou, Klatovech či Českém Krumlově. Zatímco okresní úřady čeká ještě tento měsíc zánik, policejní úřady v dohledné době zaniknout nemají.

O nové adepty pravděpodobně nemá zřejmě zájem Bezpečnostní informační služba. Její pražská personální kancelář má podle internetových stránek kontrarozvědky číslo, na které se zájemce nemůže dovolat. Smůlu mají také obchodníci s drahými kovy s menším rozhledem. Ředitelství puncovního úřadu v Praze ještě nestihlo vyměnit stará telefonní čísla za nová. "Hned to necháme předělat, klienti se nám ale dovolají," řekl ředitel úřadu Martin Novotný.

PRAHA - Telekomunikační firma Contactel plánuje v příštím roce expanzi na Slovensko. Podle generálního ředitele společnosti Michala Čupy nebude Contactel na novém trhu nakupovat infrastrukturu, ale spíše jen nabízet služby.

Contactel je z 50 procent vlastněn Českými radiokomunikacemi. Ty ovládá Deutsche Bank spolu s dánskou TDC. Podle Čupy zřejmě nynější akcionáři ČRa v příštím roce prodají. "Po neúspěchu při privatizaci Českého Telecomu se Deutsche Bank bude muset zamyslet nad svou účastí v ČRa," uvedl Čupa.

Finálním vlastníkem radiokomunikací se podle něj zřejmě stane strategický investor v kombinaci s finančním. Vláda v pondělí zastavila prodej Českého Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC kvůli nedohodě s minoritním akcionářem TelSource.

Radiokomunikace poskytují Contactelu infrastrukturu pro nabídku telekomunikačních služeb. Na podzim však firma přišla na trh s vlastní nabídkou pro koncové zákazníky. Vedení ČRa již dříve oznámilo, že o budoucnosti podílu v Contactelu by se mělo rozhodnout ještě letos. Na podíl má předkupní právo vlastník druhé poloviny, společnost TDC.

Contactel poskytuje internetové, datové a hlasové služby. Hlasové služby tvoří zhruba 50 procent výnosů společnosti. Tržby v posledním roce vzrostly o zhruba 60 procent, naopak ztráta se snížila o 40 procent. Absolutní údaje firma nezveřejnila.

PAŘÍŽ - Akcie francouzského telekomunikačního gigantu France Télécom zahájily včerejší obchodování na pařížské burze prudkým růstem. Investoři nákupy tohoto titulu nadšeně reagovali na noční oznámení podrobností plánu záchrany skupiny, uvedla agentura Reuters.

Kurs akcií France Télécom stoupl až o 11 procent na 18 eur a tržní hodnota firmy se tak zvýšila o 1,8 miliardy eur. Titul hlavní měrou přispěl k růstu indexu pařížské burzy CAC-40 o 1,5 procenta. Dominantní telefonní operátor v zemi v noci oznámil, že francouzská vláda přispěje k jeho záchraně kamžitou kapitálovou injekcí devíti miliard eur a je připravena vzdát se většinové kontroly ve firmě.

Plán na oddlužení a záchrany firmy předpokládá, že do roku 2005 se nynější dluh 70 miliard eur sníží v příštích dvou letech o 30 miliard eur a v roce 2005 o dalších 20 miliard. Firma slíbila, že peníze na splácení dluhu získá výrazným omezením investic a že v příštím roce ani nevyplatí dividendu. "Trh aplauduje snižování nákladů, které předčilo očekávání," řekl agentuře Reuters jeden pařížský obchodník.

Plán vypracoval spolu s vládou nový šéf firmy Thierry Breton. Ten nastoupil do čela společnosti na počátku října, kdy hodnota společnosti byla proti vrcholu z roku 2000 na desetině a dluh ji trojnásobně převyšoval. Od Bretonova nástupu se hodnota akcií Télécomu v naději na ozdravení firmy zvýšila na více než dvojnásobek. V posledních čtyřech dnech však v obavách investorů z konečné podoby záchranného plánu kurs akcií podniku klesal.

PRAHA - Ve 3. čtvrtletí letošního roku využívalo internet v České republice necelých 2,4 milionu obyvatel. Ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku přibylo 300 tisíc uživatelů, což představuje meziroční nárůst o 14 procent. Tempo zvyšování počtu však v porovnání s nárůstem z let 2000 až 2001 zpomalilo o polovinu. Vyplývá to z průzkumu Internet monitor, jehož výsledky zveřejnila agentura GfK.

Polovina uživatelů je připojena na internet z domácnosti. Podle GfK jde o významný trend, protože počet lidí, kteří využívají internet z domova, se od loňského podzimu zvýšil o 47 procent. Většina z těchto uživatelů se k internetu připojuje několikrát týdně.

Stále větší oblibě se těší také on-line nakupování přes internet, které využívá čtvrtina uživatelů sítě. Meziročně se zvýšil počet nakupujících zhruba o třetinu. Typickým uživatelem internetu zůstává středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělaný muž ve věku do třiceti let. Ženy tvoří 40 procent všech uživatelů. Čtyři z deseti lidí využívajících internet jsou studenti či žáci.

Počet nových uživatelů z řad méně zastoupených skupin populace však přibývá. Mezi nově připojeným je 58 procent žen a 70 procent lidí starších čtyřiceti let.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz