Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Microsoft spustí Hotmail přes mobily...

aktualizováno 
... volba operátora bude konkurenty Telecomu stát šest haléřů za minutu, což Telecomu připadá velmi málo; šéf americké Qwest Comunications se poroučel na pozadí odhadů o špatných vyhlídkách firmy; slovenský výrobce vychylovacích jednotek pro barevné televizory a.s. Vidox Trstená loni utržil 317,9 milionu slovenských korun.
SINGAPUR - Asijská internetová odnož americké společnosti Microsoft spustí v červenci novou službu, která uživatelům mobilních telefonů umožní zdarma využívat službu elektronické pošty Hotmail. Znamená to, že ke čtení e-mailů nebude zapotřebí sedět u počítače nebo notebooku.

"Až do nynějška se 15 milionů uživatelů služby MSN Hotmail v Asii spoléhalo na osobní počítače, aby mohli číst elektronickou poštu. Služba MSN Mobile Hotmail teď uživatelům umožní přijímat i odesílat zprávy ze svých účtů u MSN Hotmail i na cestách, kdykoli a kdekoli," podotkla manažerka MSN Asia Celia Chong.

Služba využívá technologie krátkých zpráv SMS, která umožňuje uživatelům zasílat i přijímat e-maily z účtů služby Hotmail, a to do maximální délky 160 znaků. MSN Asia tuto službu začne nabízet přes firmy Singapore Telecommunications, Chungwa Telecom a CLS z Hongkongu, podotýká agentura Reuters.

PRAHA - Český Telecom by měl za každý hovor uskutečněný v rámci služby volba operátora inkasovat od konkurence příplatek šest haléřů za minutu k běžným cenám za propojení. Včera o tom informoval Český telekomunikační úřad na internetu s tím, že na příplatek bude mít firma nárok 10,5 roku.

Zatímco konkurence rozhodnutí úřadu spíše akceptovala, Telecomu se zdá příplatek příliš nízký. Volba operátora má od poloviny roku umožnit zákazníkům připojeným k síti Českého Telecomu po vytočení číselné předvolby volat přes síť konkurence. Uživatel tak bude platit paušál za použití telefonu Telecomu a hovorné konkurenčnímu operátorovi. Ten bude muset z hovorného zaplatit Telecomu poplatek za propojení plus příplatek za zprovoznění služby.

Cena propojení je přitom pro místní volání 60 haléřů ve špičce a pro meziměsto 80 haléřů. V případě, že hovor ze sítě Telecomu přes síť konkurence bude v síti Telecomu i končit, bude alternativní operátor platit propojovací poplatek dvakrát, upozornil marketingový ředitel KPNOwest/GTS David Duroň.

Podle něho stanovená cena teoreticky umožňuje provozovat volbu operátora, nedává však alternativním firmám velký prostor pro cenovou konkurenci. "Myslíme si, že skutečná liberalizace na trhu malých zákazníků nastane až po zpřístupnění místní smyčky Telecomem, tedy na počátku příštího roku," uvedl.

Firma Contactel považuje za příznivé poplatky za zřízení služby. Naopak příplatek za minutu volání je podle jejího vyjádření jeden z nejvyšších v Evropě. Podle mluvčí Aliatelu Petry Kopecké přišlo rozhodnutí ČTÚ pozdě. Navíc celková cena částečně vychází z rozhodnutí, které úřad dosud nevydal.

Příplatek 0,06 Kč za minutu pokrývá podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy pouze malou část nákladů, které firma ČTÚ detailně vyčíslila. "Toto rozhodnutí bude mít proto značný negativní dopad na hospodářské výsledky Telecomu v letošním roce," uvedl. Firma rozhodnutí analyzuje i z pohledu možného porušení telekomunikačního zákona a přijme konkrétní opatření na obranu před negativními dopady tohoto postupu regulátora, dodal. Telecom odhadl náklady na zavedení volby operátora na 1,5 miliardy Kč.

Za zřízení služby operátor Telecomu zaplatí 348 185 Kč a 24 776 za každý další zpřístupněný propojovací bod. Za zrušení bodu zájemce zaplatí 1529 Kč a za zrušení služby 28 600 Kč. Telecom podle posledních informací jedná o zavedení volby operátora s pěti firmami. Aliatel již s Telecomem službu testuje v rámci zkušebního provozu. KPNQwest/GTS jednání finalizuje a chystá pilotní projekt v Praze. Contactel rovněž očekává brzké uzavření dohody.

NEW YORK - Výkonný ředitel americké telekomunikační společnosti Qwest Communications International Joseph Nacchio rezignoval na svou funkci. Včera jej nahradil Richard Notebaert, někdejší prezident a výkonný ředitel americké firmy Tellabs.

Nacchio rezignoval dobrovolně a předběžně slíbil, že bude alespoň další dva roky působit v roli poradce, aby firmě pomohl s transformací a stanovením nové strategie a plánování. List The Wall Street Journal ale napsal, že Nacchia se chtěla spíše zbavit správní rada firmy, podotýká agentura Reuters.

"Pět a půl vyčerpávajících roků jsem křižoval zeměkouli, budoval Qwest a žil ve dvou odlišných městech, abychom splnili naše hlavní cíle. Teď chci trávit více času s rodinou a věnovat se jiným příležitostem," napsal Nacchio v prohlášení. Mluvčí společnosti se k jeho rezignaci nevyjádřila.

Dvaapadesátiletý Nacchio minulý týden na setkání s analytiky ujišťoval investory o tom, že likvidita firmy je v pořádku a že Qwest nemá v úmyslu v dohledné době vydávat další akcie. Pozorovatelé ale tvrdí, že právě rostoucí tlak na firmu by mohl stát v pozadí náhlé Nacchiovy rezignace.

Qwest je čtvrtou největší lokální telekomunikační společností ve Spojených státech, je však značně zadlužená a v poslední době má i problémy s hotovostními toky. Rating společnosti je již ve spekulativním pásmu, firma vyčlenila stranou aktiva určená k prodeji a Komise pro cenné papíry a burzy firmu prošetřuje pro podezření na nesrovnalosti v účetnictví.

TRSTENÁ (Slovensko) - Slovenský výrobce vychylovacích jednotek pro barevné televizory a.s. Vidox Trstená měl minulý rok tržby 317,9 milionu slovenských korun. Tržby tak byly o 87 procent vyšší než v roce 2000. Řekl to včera ekonomický náměstek firmy Jozef Orgováni s tím, že loňský čistý zisk firmy činil 400 000 Sk.

Vidox je součástí koncernu Tesla Ecimex Praha a dceřinou společností a.s. Ecimex Group Praha, přičemž 99 procent výrobků dodává firmám TCT Rožňov pod Radhoštěm (75 procent) a LG Philips (25 procent). Firma navazuje na více než dvacetiletou tradici výroby vychylovacích jednotek v OTF Nižná (předtím Tesla Orava).

Společnost na základě kontraktu s Philipsem vybudovala v Nižné prostory na výrobu 3,5 milionů kusů vychylovacích jednotek ročně. Loni investovala zhruba pět milionů Sk. Společnost Vidox vznikla v roce 1995 a v současnosti zaměstnává téměř 500 lidí. Jejich průměrná měsíční mzda ke konci uplynulého roku činila téměř 11 400 Sk.

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Najdete na iDNES.cz