Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Majitel Oskara musí na slovenskou UMTS čekat...

aktualizováno 
... španělský mobilní operátor Telefónica Móviles vydělal více, než sám čekal; australská Telstra se dohodou o spolupráci s čínským operátorem China Unicom přiblížila lukrativní investici na největším telekomunikačním trhu světa; akcionáři výrobce optických vláken Global Crossing zamítli plánovanou fúzi s úspěšnou asijskou pobočkou.

BRATISLAVA - Slovenský telekomunikační úřad (TÚ SR) vypíše výběrové řízení na třetího
mobilního operátora pro sítě GSM a UMTS až v lednu. Původně přitom zamýšlel tento tendr vyhlásit již do konce tohoto roku. O licenci zatím projevila zájem mateřská společnost Českého Mobilu - Telesystem International Wireless, a norská telekomunikační společnost Telenor.

Úřad upustil od myšlenky spolupráce s privatizačním poradcem. V rozhovoru pro dnešní slovenské Hospodářské noviny to řekl předseda TÚ Milan Luknár."Musím připustit, že předpokládaný termín zahájení výběrového řízení se přesune na leden. Prosincový termín považuji za velmi nepravděpodobný," citoval Luknára deník. 

Telekomunikační úřad zastavil jednání s poradenskými firmami, protože nedostal na jejich zaplacení žádné finance od státu. Odměna pro poradce se má podle vládní koncepce uhradit výhradně z výnosů tendru. Úřad však musí počítat i s možností, že soutěž bude neúspěšná, vysvětlil šéf TÚ. Namísto poradenské firmy úřad jmenoval přípravnou komisi složenou výhradně z pracovníků TÚ.

Luknár očekává, že zájemci o licence GSM a UMTS podají nabídky do konce března. Vyhlášení licence chce úřad stihnout do konce června. Výběrové řízení na udělení licence se uskuteční formou "soutěže krásy". Hlavními kritérii soutěže budou pokrytí, zkušenosti s provozováním mobilních sítí, reference a nabízená cena. Vítěz výběrového řízení získá kromě licence UMTS také licence pro sítě GSM 900 a 1800 MHz.

Po úspěšném výběru třetího operátora nabídne telekomunikační úřad licence pro UMTS také současným mobilním operátorům - společnostem Globtel a Eurotel. Začátek provozu sítě UMTS na Slovensku se předpokládá ve druhé polovině roku 2003.

MADRID - Španělská společnost Telefónica Móviles, která je divizí mobilních telefonů telekomunikační firmy Telefónica, zvýšila v prvních devíti měsících roku čistý zisk o
38 procent na 670,2 milionu eur. Tržby firmy stouply o 13 procent na 6,17 miliardy eur.

Čistý zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 597 miliónů eur při tržbách 6,09 miliardy eur. Provozní zisk vzrostl o 36 procent na 2,53 miliardy
eur, zatímco analytici jej odhadovali na pouhých 2,4 miliardy eur.

Společnost získala v prvních devíti měsících tohoto roku 6,523 milionu nových zákazníků. Největší nárůst počtu klientů zaregistrovala firma ve třetím čtvrtletí. Ve Španělsku měla
společnost v září celkem 15,62 milionu zákazníků, což bylo o 22 procent více než ve stejném měsíci loni.

Celá společnost Telefónica hospodařila v první polovině roku s čistým ziskem 1,149 miliardy eur, zatímco ve srovnatelném období loňska činil zisk 989 milionů eur, což představuje
meziroční nárůst o 16 procent. Provozní zisk činil 2,738 miliardy eur po předchozích 2,524 miliardy eur.

Zvýšily se také příjmy společnosti, a to na 15,3 miliardy eur ze 13,2 miliardy eur v první polovině minulého roku. Zisk EBITDA, tedy před zdaněním, započtením úroků a amortizací, dosáhl 6,36 miliardy eur, a zvýšil se tak proti stejnému období loňska o 9,2 procenta, napsala agentura Reuters.

MELBOURNE - Australský mobilní operátor Telstra včera oznámil, že uzavřel předběžnou dohodu o spolupráci s čínským operátorem China Unicom. Spolupráce se má týkat pevných i mobilních telefonů.

Text dohody nepřináší žádné konkrétní finanční ani jiné závazky žádné ze zúčastněných stran. Analytici se domnívají, že Telstra se - díky kvalitnímu zázemí, získanému provozováním pevné i mobilní sítě v Austrálii - dostala k uzavření dohody, která jí dává velmi dobrou výchozí pozici pro budoucí investici do čínského telekomunikačního trhu, právě prostřednictvím Unicomu.

Richard Ferguson, analytik společnosti Nomura International, řekl, že zkušenost Telstry s provozem australských sítí o standardech GSM i CDMA se bude čínskému operátorovi číslo dvě velmi dobře hodit. Unicom totiž hodlá na konci tohoto nebo na začátku příštího roku zahájit provoz sítě CDMA s předpokládanou kapacitou 15 milionů klientů.

LONDÝN - Akcionáři společnosti Global Crossing, výrobce optických vláken, zamítli fúzi své firmy s její vlastní asijskou pobočkou. Vedení společnosti se rozhodlo od plánované fúze odstoupit poté, co proti ní akcionáři vehementně porotestovali, v důsledku čehož poklesla již nízká cena akcií firmy.

Fúze mohla Global Crossing pomoci snížit náklady v době, kdy poptávka po jejích produktech a službách klesá. Mluvčíspolečnosti však byla včera nucena oznámit, že akcionáři záměr vedení firmy zfúzovat s Asia Global Crossing (v níž mateřská společnost drží 59 procent) zablokovali.

Asijská pobočka společnosti, mezi jejíž investory patří i Microsoft a Softbank, přitom byla úspěšnější než její mateřská firma. Důvodem pro tento jev je slabší nabídka optických vláken na asijském kontinentě. Global Crossing se naopak jen těžce vyrovnává s tvrdou transatlantickou konkurencí.

 

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....



Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Je noční můra ZTE u konce? USA dočasně odvolávají platnost embarga

ZTE dosáhlo dohody s americkou administrativou

Americká vládnoucí garnitura odblokovala v dubnu uvalené embargo na čínskou společnost ZTE. Tento krok však zatím...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Najdete na iDNES.cz