Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Licence na UMTS konečně mají majitele...

aktualizováno 
...vláda přitom ale utrpěla miliardové fiasko; největší polský operátor TPSA očekává napřesrok zisk 0,3 miliardy dolarů; v Lucent Technologies je zle a bude ještě hůř; společnosti UPC (Nizozemsko) a Primacom (Německo) odvolaly zásnuby; americký BellSouth propustí 1200 zaměstnanců.

PRAHA - Každý Čech, babičkou čtenáře tohoto článku počínaje a synkem jeho autora konče, zaplatí napřesrok státu zhruba 1260 korun navíc. Důvodem je lehkomyslnost české sociálnědemokratické vlády včele s Milošem Zemanem. Kabinet totiž v průběhu roku zařadil do příjmové složky státního rozpočtu 20 miliard korun, které v tu chvíli neměl a které mu měl vynést prodej licencí na provoz mobilních sítí třetí generace. Nakonec však získal jen 7,4 miliardy; zbytek doplatíme my.

Ukázalo se totiž, že vláda s dvacetimiliardovým požadavkem výrazně přestřelila. V pátek stát prostřednictvím Českého telekomunikačního úřadu dokončil prodej dvou licencí, přestože původně se měly licence prodávat čtyři a příslušný ministr Jaromír Schling ještě před několika dny tvrdil, že ví o zahraničních zájemcích o český trh 3G. Nakonec, jak shodně předpovídali odborníci, operátoři i ČTÚ žádný zahraniční zájemce nedorazil; zájem neprojevil ani Český Mobil, třetí GSM operátor.

Kupci se stali dva největší stávající operátoři sítí GSM, Eurotel a RadioMobil. Za licence zaplatili 3,54, respektive 3,81 miliardy korun. Vláda přitom ve zjevném rozporu s reálnou situací na telekomunikačním trhu dlouhé měsíce trvala na tom, že jedna licence bude stát 6,7 miliardy. Tomu se operátoři vysmáli; vláda se tak musela smířit s finančním fiaskem, kdy bude muset zhruba 12,6 miliardy do rozpočtu získat jinde - tedy u daňových poplatníků.

Prodej licencí byl jednou z nejostřeji sledovaných telekomunikačních kauz letošního roku. V roce 1999 byl vládní požadavek 20 miliard víceméně v souladu s celosvětovým telekomunikačním optimismem. Běherm loňského a letošního roku však začalo být všem jasné, že očekávání vkládaná do 3G byla neúnosně vysoká. Světový trh zareagoval nemilosrdným propadem akcií zainteresovaných společností, vlády západních států snižováním cen licencí.

Česká vláda odmítla vzít vývoj telekomunikací v potaz. Částečně to padá na vrub osobní nekompetenci zainteresovaných osob v příslušnách resortech (Jaromír Schling promine); vydatně se však na neúspěchu prodeje licencí podepsal i politický handl, který mu předcházel. Vládní ČSSD dostala k prodeji zelenou od ODS Václava Klause až poté, co přislíbila, že fixní část výnosu půjde na opravu silnic. Cenu licencí tak neurčoval trh, nýbrž politická dohoda. Vládě se potom pochopitelně z takové dohody těžko couvalo, byť její členové museli vědět, že jejich požadavky jsou zcela nerealistické.

Spuštění služeb v síti UMTS Eurotel podle svého mluvčího Jana Kučmáše předpokládá v roce 2003 až 2004. Zatím totiž na trhu nejsou mobilní telefony, které budou v UMTS síti fungovat, a dříve než v roce 2003 až 2004 ani nebudou, řekl Kučmáš. I v roce 2003 nebo 2004, kdy Eurotel předpokládá spuštění služeb, však bude jeho síť pravděpodobně omezena jen na velká města nebo dokonce jen na Prahu. Ze začátku totiž nebude po službách velká poptávka a uživatelů bude zřejmě velmi málo.

"Nové telefony budou podle signálu od výrobců stát desítky tisíc korun," dodal Kučmáš. Na nejméně 90 procentech území Prahy přitom podle podmínek licence musí Eurotel i Radiomobil zprovoznit první síť UMTS do ledna 2005. RadioMobil se k udělení licence vyjádří na pondělní tiskové
konferenci.

Operátoři zároveň do pátku zaplatili první miliardovou splátku za licenci. Eurotel splátku uhradil z běžných provozních zdrojů, provozovatel sítě Paegas RadioMobil využil k zaplacení prostředky z akcionářské půjčky. RadioMobil licenci získá za 3,81 miliardy Kč, Eurotel za 3,54 miliardy korun. Po první splátce budou operátoři zbytek ceny zvýšený o úroky splácet deset následujících let. Vláda tak za UMTS vybere 7,4 miliardy korun namísto očekávaných 20 miliard Kč, se kterými počítá i letošní státní rozpočet. Aukce následovala po neúspěšném tendru, kde ČTÚ neprodal za požadovaných 6,7 miliardy Kč tuzemským operátorům ani jednu licenci. 

RadioMobil jako předkladatel vyšší nabídky v aukci získá ke kmitočtům pro UMTS dodatečné frekvence pro rozšíření kapacity sítě GSM. UMTS má umožnit trvalý vysokorychlostní přístup k internetu včetně přenosu obrazu, hudby a videa. Výhodou UMTS proti GSM je vedle univerzálního celosvětového využití několikanásobně rychlejší přenos dat. Síť UMTS zatím funguje v Japonsku a v
norském Oslu.

VARŠAVA - Přední polská telekomunikační společnost Telekomunikacja Polska SA (TPSA) očekává v příštím roce čistý zisk 1,5 miliardy zlotých (373,1 milionu dolarů) při tržbách 15,7 miliardy zlotých. Informoval o tom v sobotu polský list Gazeta Wyborcza a dodal, že společnost hodlá snížit
investiční výdaje na 5,5 miliardy zlotých z letošních sedmi miliard. Loňský čistý zisk se zdvojnásobil na 2,2 miliardy zlotých z předchozích 1,08 miliardy. Tržby stouply v roce 2000 na 14,7 miliardy zlotých z 12,4 miliardy.

Čistý zisk společnosti TPSA klesl za prvních devět měsíců tohoto roku meziročně o 9,3 procenta na 1,18 miliardy zlotých (286,4 milionu USD), zatímco její tržby stouply o 7,8 procenta na 11,61 miliardy zlotých. Polská vláda minulý týden oznámila, že odložila prodej podílu v TPSA na konec příštího roku. Ministerstvo státního pokladu, které vlastní 22,6 procenta akcií TPSA, již dříve žádalo o odklad kvůli nepříznivým podmínkám na světových akciových trzích a nízké tržní hodnotě společnosti.

Vláda letos prodala skupině vedené francouzskou společností France Télécom 12,5 procenta akcií TPSA za 3,5 miliardy zlotých (825 milionů USD). Konsorcium, jehož členem je vedle francouzské
firmy i polský konglomerát Kulczyk Holding, zvýšilo touto transakcí svůj podíl na 47,5 procenta a zajistilo si do konce roku 2002 opci na koupi dalších 2,5 procenta plus jedné akcie, tedy získání většinového podílu, napsala agentura Reuters.

CHICAGO - Výrobce telekomunikačních zařízení Lucent Technologies zaznamená v prvním fiskálním čtvrtletí výraznější ztrátu, než s jakou počítají analytici na Wall Streetu. Finanční trhy na oznámení firmy zareagovaly tak, že její akcie poslaly strmě dolů.

Firma za důvod nepříznivého očekávání označila přetrvávající pokles kapitálových výdajů  telekomunikačních společností, které jsou jejími klíčovými zákazníky. "Naše očekávání pro nejbližší
období jsou u společnosti Lucent mimořádně nízká,"
podotkl hlavní investiční analytik firmy Matrix Asset Advisors David Katz.

Akcie Lucentu na oznámení firmy zareagovaly poklesem o více než 15 procent a za mimořádně silné obchodní aktivity uzavřely na 6,52 USD. Řada investorů totiž nejenže nevěří v obrat k lepšímu
ve firmě Lucent, příliš důvěry však nemá ani ke zlepšení situace v celém odvětví telekomunikací.

Renomovaný telekomunikační analytik George Notter dokonce tvrdí, že Lucent ztrácí podíl na trhu. Očekávání dalších ztrát by proto firmu podle něj mělo přimět k tomu, aby zvážila další kolo snižování zaměstnanců. Lucent přitom očekává, že jeho nejvýznamnější klienti v příštím roce sníží své kapitálové výdaje o dalších 20 až 25 procent, podotýká agentura Reuters.

Předpověď vývoje v celém odvětví však podle jiných analytiků příliš pesimisticky nevyznívá. Zatímco loni telekomunikační firmy utratily za nákup nového zařízení 255 až 260 miliard dolarů, v příštím roce tento objem klesne asi jen na 200 miliard dolarů. To lze podle analytiků stále považovat za relativně zdravý vývoj. Lucent přesto čeká, že v prvním fiskálním roce mu tržby klesnou z 4,8 miliardy ve čtvrtém čtvrtletí na zhruba 3,1 až 3,4 miliardy dolarů. 

AMSTERDAM - Nizozemská společnost United Pan-Europe Communications (UPC), která je podle počtu zákazníků největším kabelovým operátorem v Evropě, a německá firma Primacom ukončily jednání o fúzi. Oznámily to v sobotu obě strany ve společném prohlášení.

Společnost UPC v březnu oznámila, že hodlá převzít firmu Primacom za 1,3 miliardy eur. Toto převzetí však bylo stále více považováno za nepravděpodobné kvůli nejistotě ohledně možnosti
získání dostatečných prostředků vzhledem k prohlubujícím se ztrátám UPC.

Firma UPC, která má rovněž problémy s vysokým dluhem, zvýšila v loňském roce ztrátu před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací na 363 milionů eur ze 119,8 milionu v předcházejícím
roce přes nárůst tržeb o 124 procent na více než jednu miliardu eur.

Akcie společnosti UPC od začátku roku oslabily celkem o 95 procent a v pátek uzavřely na 0,57 eura, napsala agentura Reuters. Společnost je se zhruba 380 000 zákazníky největším poskytovatelem kabelové televize rovněž v ČR. Do skupiny UPC ČR patří společnosti Kabel Net a Dattelkabel. Firma loni zvýšila příjmy z poskytování služeb kabelové televize o 23 procent na 1,08 miliardy korun. Zároveň však vzrostla ztráta na 513 milionů oproti 375 milionům korun v roce 1999.

ATLANTA, Georgia - Americká telekomunikační společnost BellSouth Corp., která je třetím největším operátorem pevných linek v zemi, chce v prvním čtvrtletí příštího roku propustit více než 1200 zaměstnanců, což představuje zhruba dvě procenta veškerého personálu. Důvodem je především hospodářské oslabení, které vyústilo v pokles poptávky. Oznámila to v pátek společnost.

Redukce počtu zaměstnanců se bude týkat pouze míst mimo manažerské pozice a postihne provozy v devíti amerických státech. Firma nabídne zaměstnancům, na něž se propouštění vztahuje, dobrovolný odchod do důchodu. Představitelé společnosti doufají, že snížení početního stavu proběhne formou dobrovolného odchodu.

"Redukce, kterou jsme oznámili, souvisí s ekonomikou, která během uplynulého roku výrazně oslabila a je důsledkem poklesu poptávky," řekl viceprezident společnosti Rod Odom. V říjnu BellSouth oznámil, že sníží počet zaměstnanců o 3000, přičemž většina se bude týkat oblasti Atlanty. Až doposud již firma propustila 2000 osob.

Zisk BellSouth Corp. ve druhém čtvrtletí klesl meziročně o 8,6 procenta na čistých 973 milionů dolarů. Pokles zisku souvisel s náklady na aktivity v přenosu dat a bezdrátových službách pro podnikatelskou sféru.  


  

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Najdete na iDNES.cz