Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Levnější volání než s Českým Telecomem...

aktualizováno 
...začne od neděle nabízet společnost Tele2, a to především domácnostem; podle odhadů škod způsobených záplavami Českému Mobilu uplavalo deset milionů korun; řecký bývalý monopolní operátor OTE snížil zisky kvůli restrukturalizaci; německý MobilCom je v krizi a bojuje o přežití.

PRAHA - Českému Mobilu způsobily nedávné záplavy podle prvních odhadů škody okolo deseti milionů korun. Jde o poškozené obchody, především v Praze 7, a dále škody v síti. Zde velká voda poškodila zejména některé základnové stanice a kabely, uvedl mluvčí Igor Přerovský.

Částka podle mluvčího nezahrnuje zvýšené náklady na zajištění provozu sítě v době záplav, jako je zajištění a provoz generátorů, doplňujících mobilních stanic či zvýšené personální náklady. "I přesto, že povodně generovaly zvýšený provoz v síti, velká část volání směřovala na krizové linky, kam bylo volání zdarma," uvedl s tím, že škoda  způsobená povodněmi a zvýšené náklady provozu sítě v době záplav výrazně přesahují příjmy, které vyvolal zvýšený povodňový provoz.

Konkurenční Eurotel minulý týden škody a zvýšené náklady odhadl na 50 milionů korun. Podle mluvčího Jana Kučmáše však zhruba na stejnou částku firma odhaduje příjmy ze zvýšeného provozu. RadioMobil čeká škody v řádu desítek milionů a odhad zveřejní zřejmě příští týden.

V ČR bylo v pololetí zhruba 7,8 milionu aktivních mobilních telefonů. Uživatelů mobilů je zhruba o 15 procent méně, protože někteří používají dvě i více SIM karet.

PRAHA - Telekomunikační společnost Tele2 začne od září nabízet meziměstské a mezinárodní telefonní služby prostřednictvím volby operátora. Po společnosti Aliatel jde
teprve o druhou firmu, která zákazníkům Českého Telecomu nabízí prostřednictvím číselné předvolby volat přes svou síť levněji.

Tele2 ale na rozdíl od Aliatelu, orientovaného na firemní klientelu, nabízí podle marketingového ředitele Lukáše Kubína telefonování zejména domácnostem. Vedle meziměstského volání a telefonování do zahraničí bude prostřednictvím Tele2 možné spojení i do mobilních sítí. Firma navíc zákazníkům nabídne telefonní přístroj s nastavenou
předvolbou pro použití své sítě. Zákazníci tak budou telefonní čísla vytáčet stejně, jako kdyby volali přes Telecom.

Tele2 nabídne meziměstské volání ve špičce za 2,40 Kč, zatímco Telecom si za minutu hovoru účtuje nejméně tři koruny. Hovory na mobil vyjdou na 5,50 Kč, kdežto Telecom je nabízí zhruba o korunu dráž. U alternativního operátora nebudou zákazníci podle Kubína platit žádné paušální ani aktivační poplatky.

Možnost volby operátora zavedl Český Telecom podle ustanovení telekomunikačního zákona v polovině letošního roku. Zatímco Telecomu zákazníci platí měsíční paušál a hovorné za telefonáty v jeho síti, alternativní operátoři zákazníkům fakturují hovory
uskutečněné přes jejich síť, kam se dostanou vytočením čtyřmístné předvolby. Smlouvu o poskytování volby operátora dosud uzavřely pouze Aliatel a Tele2. S další zhruba desítkou operátorů Telecom jedná.

Česká pobočka Tele2 je součástí švédské skupiny Tele2 AB, která má po Evropě 16,2 milionu zákazníků ve 21 zemích. Na český trh vstoupila v roce 2000 nabídkou pevného vysokorychlostního a bezdrátového připojení k internetu.

ATÉNY - Čistý zisk společnosti OTE, která je největším řeckým operátorem pevných linek, se v prvním pololetí meziročně snížil o 15,6 procenta na 249,2 milionu eur. Oznámila to včera firma s tím, že důvodem poklesu byly náklady na restrukturalizaci, jejímž prostřednictvím se bývalý státní monopol snaží přizpůsobit deregulovanému trhu.

Provozní zisk EBITDA pod vlivem nákladů na penzionování 700 zaměstnanců klesl o 0,1 procenta na 836,9 milionu eur z 837,4 milionu ve srovnatelném loňském období. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem provozního zisku o 1,2 procenta, zatímco u čistého zisku očekávali pokles o 14,3 procenta.

Tržby společnosti se zvýšily o 6,6 procenta na 2,085 miliardy eur díky solidnímu růstu u mobilních telefonů, který kompenzoval pokles v oblasti pevných linek. Příjmy u mobilních aktivit v Řecku, Albánii, Bulharsku a Arménii se zvýšily o 43,6 procenta na 430 milionů eur. Firma počítá v letošním roce s nárůstem celkových tržeb o pět procent.

Akcie společnosti klesly během včerejšího obchodování na aténské burze o 2,42 procenta na 14,5 eura, zatímco její mobilní divize CosmOTE, která ve středu vykázala dobré  pololetní výsledky, uzavřela beze změn na 10,04 eura, napsala agentura Reuters.

FRANKFURT - Ztráta problémové německé telekomunikační společnosti MobilCom ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostla na 172,8 milionů eur ze 27,9 milionu ve stejném období
loni. Důvodem je paralyzující spor s klíčovým akcionářem France Télécom, uvádí se vve včerejším prohlášení společnosti.

Příjmy firmy klesly o více než 20 procent na 520 milionů eur. "Společnost je v kritické situaci," dodal v prohlášení k výsledkům generální ředitel společnosti Thorsten Grenz s tím, že firma se snaží čelit problémům všemi možnými silami. 

MobilCom také potvrdil, že nevyužije získané licence na provozování mobilní sítě třetí generace a v příštím čtvrtletí odepíše část nákladů spojených se získáním licence. Firma koupila licenci v roce 2000 za 8,4 miliardy eur s podporou France Télécom. Francouzská telekomunikační společnost má v MobilComu podíl 28,5 procenta. Zakladatel a dřívější generální ředitel firmy Gerhard Schmid drží se svou manželkou téměř 50 procent
akcií.

MobilCom se potýká s platební neschopností a očekává podporu francouzského partnera. France Télécom nedávno podepsal s věřiteli MobilComu smlouvu o smlouvě budoucí, v níž se zaručil za 90 procent úvěrů MobilComu, což představuje kolem 4,7 miliardy eur. Podmínkou je však podpis dohody s dodavateli zařízení o financování nákupů a odchod bývalého šéfa a zakladatele firmy Schmida. Francouzský gigant nechce ztratit záchytný bod v Německu, který je největším telekomunikačním trhem v Evropě. Je však také pod velkým tlakem, aby snížil svůj vlastní dluh, který podle analytiků v letošním roce přesáhne 70 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...Najdete na iDNES.cz