Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Kousek od českých hranic přicházejí lidé o práci...

aktualizováno 
... když německý Siemens propouští z mnichovské telekomunikační divize 1300 zaměstnanců nad plán; Českému Telecomu zbývalo včera opravit 14 ústředen zničených povodněmi; Deutsche Telekom zvýšil hrubý zisk a snížil ztrátu; České radiokomunikace chtějí vykoupit bývalé zaměstnanecké akcie za 3135 Kč za kus.

FRANKFURT - Německý průmyslový gigant Siemens AG plánuje propustit ve ztrátové divizi telekomunikačních sítí dalších minimálně 1300 zaměstnanců. "To je současný požadavek, ale nemůžeme říct, jestli je to již konec," prohlásil mluvčí společnosti. Telekomunikační divizi ICN opustilo v poslední době již 16 500 zaměstnanců, což je téměř třetina pracovníků divize.

Člen představenstva odpovědný za personalistiku Peter Pribilla včera v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že propouštění se tentokrát bude týkat pouze provozu divize v Mnichově, kde je zaměstnáno 7000 osob. Firma nyní vyjednává se zástupci zaměstnanců o dalším postupu. 

Celá skupina propustila od loňského roku 32 000 zaměstnanců, tedy asi sedm procent celkové pracovní síly. Velká část pochází právě z telekomunikační divize, která se potýká s problémy na trhu, způsobenými oslabením ekonomiky a poklesem poptávky po
telekomunikačním zařízení, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Technikům Českého Telecomu zbývá na celém území České republiky podle mluvčího společnosti Vladana Crhy dokončit vysoušení, čištění a opravy 14 lokálních
telefonních ústředen. Od začátku tohoto týdne Telecom zprovoznil další čtyři telefonní ústředny, které byly mimo provoz v důsledku záplav. Jde o dvě ústředny v Praze a dvě na Mělnicku - v Liběchově a Obříství.

Počet telefonních stanic, které nefungují v důsledku záplav, Český Telecom postupně upřesňuje. Kromě škod na ústřednách, kvůli kterým je nyní bez telefonního spojení zhruba 42 tisíc stanic, totiž povodně v řadě lokalit narušily i místní přístupovou telefonní síť. V oblastech, kde ustoupila voda, firma zatím mapuje míru poškození.

Oproti víkendu, kdy byla situace nejkritičtější, už funguje polovina ústředen vyřazených záplavami. V provozu však zatím není sedm zařízení v Ústeckém kraji v obcích Dobřín, Dolní Zálezly, Hřensko, Křešice, Lovosice-Beseda, Terezín a Želetice, tři ve středních Čechách (Dolní Běřkovice, Jíloviště a Mlazice), tři v Praze (v Holešovicích a na Těšňově) a jedna ústředna v Jižních Čechách na Píseckém sídlišti Dukla. Její oprava však měla být
dokončena již během noci na včerejšek, sdělil Crha.

Vyřazené ústředny byly buď záplavami velmi poškozeny, nebo jsou v místech, kde voda teprve začala ustupovat. V některých případech je také pokračování oprav podmíněno souhlasným vyjádřením statika.

Kromě čištění a oprav zaplavených ústředen a sítí pracovníci Českého Telecomu využívají podle technických možností také náhradní řešení, která umožní komunikovat zákazníkům v oblastech, kde není možná okamžitá obnova zařízení. 

Povodně podle Crhy neohrozí plánovaný termín přečíslování veřejné telefonní sítě. Přečíslování se uskuteční za měsíc, v noci ze soboty 21. na neděli 22. září.

FRANKFURT - Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom vytvořila ve druhém čtvrtletí zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) 3,98 miliardy eur. To je zlepšení proti
stejnému období loňského roku, kdy zisk firmy činil 3,6 miliardy eur, podotýká agentura Reuters.

V růstu zisku se odráží hlavně zlepšení v mobilních divizích, které mají nižší ztráty než loni. Výsledek za druhé čtvrtletí je zhruba v souladu s odhady analytiků, kteří v průměru předpovídali zisk EBITDA 3,99 miliardy eur. Firma navíc snížila dluh na 64,2 z předchozích 67 miliard eur na konci prvního čtvrtletí.

Za první pololetí má ale Deutsche Telekom čistou ztrátu 3,89 miliardy eur proti ztrátě 349 milionů ve stejném loňském období, přičemž tržby se zvýšily o 14,6 procenta na 25,75 miliardy. Za celý rok by měl být růst tržeb mnohem vyšší, hlavně proto, že Telekom už pocítí výrazné zlepšení hospodaření ve svých mobilních odnožích.

Zisk EBITDA v prvním pololetí vzrostl o 7,2 procenta na 7,76 miliardy eur. Hrubý zisk v divizi pevných telefonních linek T-Com se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil na 949 milionů, zatímco ve stejném období loni činil 860 milionů eur. Zlepšení registruje i mobilní odnož T-Mobile, kde ztráta klesla na 660 z předchozích 952 milionů eur.

Deutsche Telekom ve zprávě o hospodaření za první pololetí roku uvedl, že trvá na plánu snížení zadlužení na 50 miliard eur do konce roku. Pokud ale má tento cíl splnit, bude muset někde vzít o čtyři až sedm miliard eur více, než původně předpokládal, podotkl finanční ředitel Karl-Gerhard Eick.

Pozorovatelé za jedno z řešení pokládají možnost prodeje buď části, anebo celého podílu v americké společnosti VoiceStream. V současné době se hodnota podílu pohybuje kolem deseti miliard eur a Telekom by rovněž mohl přibližně 1,5 miliardy eur ušetřit tím, že omezí investice a propustí další zaměstnance.

PRAHA - Společnost České radiokomunikace, druhá největší domácí telekomunikační firma po Českém Telecomu, vykoupí bývalé zaměstnanecké akcie firmy. Za každou akcii o
jmenovité hodnotě 1000 Kč oprávněným akcionářům nabízí 3135 korun. Vyplývá to z inzerátu zveřejněného ve včerejších Hospodářských novinách.

O změně druhu akcií ze zaměstnaneckých na kmenové rozhodla mimořádná valná hromada společnosti v závěru loňského roku. Kromě toho rozhodla také o převodu akcií s nominální hodnotou 1000 Kč na stokorunové a o změně akcií na jméno na akcie na majitele. Schválila také výplatu dodatečné hrubé dividendy za předchozí rok.

Veřejný návrh na koupi akcií je určen těm majitelům bývalých zaměstnaneckých akcií, kteří na této mimořádné valné hromadě nehlasovali pro změnu druhu akcií ze zaměstnaneckých na kmenové, nebo se valné hromady nezúčastnili. 

ČRa provozují síť televizních a rozhlasových vysílačů a páteřní telekomunikační síť.    Majoritním vlastníkem ČRa je od loňského podzimu  je 72 procenty konsorcium TDC a Deutsche Bank Bivideon. To koupilo 51 procent akcií firmy od státu.

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...Najdete na iDNES.cz