Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Kolaps? Mobilů se prodává stále méně..

aktualizováno 
a to nejen v Česku, ale po celém světě; Český Telecom počítá, že lidé z jeho budek odešlou 400 000 textovek měsíčně; finská Nokia koupí americkou firmu Redback Networks za 35,8 milionu dolarů; Deutsche Telekom vydělal v prvním čtvrtletí více peněz než loni, ale méně, než se čekalo.

HELSINKY/LONDÝN - Světový prodej mobilních telefonů v prvním čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o 3,8 procenta na 93,76 milionu kusů. Příčinou je nízká spotřebitelská poptávka, kterou nepodnítily ani nové služby, ani nové typy telefonů. Nejvýraznější růst prodeje zaznamenal jihokorejský Samsung, informovala včera výzkumná společnost Gartner Dataquest.

Světovou jedničkou zůstává nadále finská Nokia, jejíž podíl na trhu činí 34,7 procenta. V meziročním srovnání se podíl Nokie nezměnil, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však klesl, protože hlavní konkurenti přišli na trh s populárnějšími modely. 

Velkým překvapením je Samsung Electronics, který se posunul na pozici třetího největšího výrobce mobilních telefonů a odsunul tak na čtvrté místo německý Siemens. Podíl firmy Samsung na trhu se zvýšil na 9,6 procenta z loňských 6,2 procenta, u Siemensu pak stoupl na 8,8 procenta z 6,8 procenta.

Americká Motorola si v prvním čtvrtletí udržela druhou příčku s růstem tržního podílu na 15,5  procenta ze 13,6 ve stejném období loni. Na páté pozici se poprvé jako kombinovaná společnost objevila firma Sony Ericsson s podílem 6,4 procenta. Sony Ericsson, která vznikla spojením japonské Sony a švédského Ericssonu, se netají ambiciózním cílem stát se největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

Na celosvětový prodej mělo hlavní vliv nasycení trhu v Evropě, zrušení dotací na nákup nových telefonů od mobilních operátorů a pokles světové ekonomiky. "Oslabení v západní Evropě a Latinské Americe mělo velký vliv," řekl k výsledkům analytik výzkumné firmy Ben Wood. Nejnovější údaje jsou tak v  příkrém kontrastu s průměrným růstem prodeje v letech 1996 až 2000, který činil 60 procent, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Český Telecom očekává, že lidé budou z telefonních budek posílat až 400 000 krátkých textových zpráv měsíčně. Počty SMS, jež odesílají lidé v sítích mobilních telefonů, se přitom pohybují v miliónech. Posílání SMS a e-mailů bude firma od června nabízet z 14 200 kartových a kombinovaných
telefonních automatů, uvedl na včerejší tiskové konferenci výkonný ředitel pro telefonní služby George Jankovic. "Služba by se měla vyplatit kolem 150 000 SMS za měsíc," uvedl ředitel firmy pro telefonní automaty Jan Ander. 

Zaváděcí cena poslání jedné SMS či mailu bude 90 haléřů. Od července se zvýší na dvojnásobek. U posílání SMS do zahraničí si Telecom bude účtovat 10,8 Kč za zprávu. Nové karty bude firma prodávat v hodnotách 150, 200 a 300 Kč. Podle zájmu klientů časem nabídne i vyšší hodnoty. Volání bude do konce roku firma počítat podle impulsů a od nového roku přejde na přehlednější časovou tarifikaci, kterou již požívá u telefonních stanic. 

Zavedení nových služeb umožní přechod na nový typ telefonních karet, vybavených tzv. eurochipem pod názvem Trick. Karty rovněž v blízké době umožní i platby z dalších automatů, například na prodej jízdenek či občerstvení. Služby budou v části budek rozšířeny i o možnost přístupu na WAP. Nyní používané karty bude možné k telefonování použít do konce roku. Do konce ledna příštího roku bude Telecom nepoužité karty vykupovat v podnikových prodejnách Telepoint.

HELSINKY - Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia koupí deset procent americké firmy Redback Networks za 35,8 milionu dolarů. Nokia si tak rozšíří své aktivity v širokopásmových službách. Finská firma včera také uvedla, že má opci na zvýšení podílu v Redbacku do 20 procent.

Širokopásmové připojení umožňuje rychlejší práci na internetu včetně poslechu rozhlasu a televize, což je při obvyklém připojení běžným modemem nekvalitní či zdlouhavé. Zprostředkovávají je technologie ADSL nebo kabelové modemy.

Včerejší zprávě předcházely minulý týden spekulace, že Nokia v Redbacku převezme objemný podíl. Redback vyrábí zařízení, která širokopásmový přenos zajišťují. Zpráva Nokie pomohla akciím americké firmy růst. Nokia a Redback budou v následujících měsících společně pracovat na vývoji technologií, dodala Nokia ve zprávě.

Širokopásmový přenos tvoří v Nokii menší část divize Networks. Akcie Nokie, které byly před zveřejněním zprávy nízko, se po zprávě pohnuly nepatrně. Proti úterý byly slabší o 5,2 procenta, prodávaly se za 16,34 eura. Akcie Redback Networks před začátkem obchodování v New Yorku díky zprávě výrazně rostly. V úterý uzavřely obchodování na 2,27 dolaru, napsala agentura Reuters.

FRANKFURT - Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom vytvořila v prvním čtvrtletí zisk z jádrových aktivit (EBITDA) 3,8 miliardy eur. Proti srovnatelnému období minulého roku je to vzestup jen o 4,4 procenta, tedy méně, než se na trhu čekalo.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že největší telekomunikační firma v Evropě vytvoří zisk EBITDA od 3,7 do 4,1 miliardy eur; průměrný odhad přitom byl 3,9 miliardy eur. Tržby za celou skupinu vzrostly o 15 procent na 12,8 miliardy eur, i když ještě v dubnu společnost odhadovala vyšší tržby.

Zisk EBITDA z provozování pevných linek klesl, zisk z mobilních služeb stagnoval. Čistá ztráta skupiny se tak prohloubila na 1,8 miliardy eur z 358 miliónů v prvním čtvrtletí loni. Důvodem jsou odpisy nákladů na akvizice a také ztráty americké odnože Voicestream.

Deutsche Telekom se nyní potýká s obrovskými dluhy, které se pohybují kolem 67,3 miliardy eur. Za poslední měsíc klesla cena akcií už asi o 20 procent, podobně na tom jsou ale i další velké telekomunikační společnosti v západní Evropě. Jejich dluhy jsou většinou odrazem předražených licencí na provozování mobilních služeb třetí generace.

Hrubý zisk divize pevných telefonních linek T-Com se snížil z 1,3 miliardy eur na pouhých 694 milionů. Právě tato divize přitom loni vytvořila více než 80 procent provozní hotovosti, takzvaného cash flow. "Čistá ztráta je o trochu větší, než se čekalo, a to je spíše negativní," řekl ke čtvrtletním výsledkům Ernst Konrad z firmy Activest.
    

 
Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Najdete na iDNES.cz