Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Kolaps? Mobilů se prodává stále méně..

aktualizováno 
a to nejen v Česku, ale po celém světě; Český Telecom počítá, že lidé z jeho budek odešlou 400 000 textovek měsíčně; finská Nokia koupí americkou firmu Redback Networks za 35,8 milionu dolarů; Deutsche Telekom vydělal v prvním čtvrtletí více peněz než loni, ale méně, než se čekalo.

HELSINKY/LONDÝN - Světový prodej mobilních telefonů v prvním čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o 3,8 procenta na 93,76 milionu kusů. Příčinou je nízká spotřebitelská poptávka, kterou nepodnítily ani nové služby, ani nové typy telefonů. Nejvýraznější růst prodeje zaznamenal jihokorejský Samsung, informovala včera výzkumná společnost Gartner Dataquest.

Světovou jedničkou zůstává nadále finská Nokia, jejíž podíl na trhu činí 34,7 procenta. V meziročním srovnání se podíl Nokie nezměnil, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však klesl, protože hlavní konkurenti přišli na trh s populárnějšími modely. 

Velkým překvapením je Samsung Electronics, který se posunul na pozici třetího největšího výrobce mobilních telefonů a odsunul tak na čtvrté místo německý Siemens. Podíl firmy Samsung na trhu se zvýšil na 9,6 procenta z loňských 6,2 procenta, u Siemensu pak stoupl na 8,8 procenta z 6,8 procenta.

Americká Motorola si v prvním čtvrtletí udržela druhou příčku s růstem tržního podílu na 15,5  procenta ze 13,6 ve stejném období loni. Na páté pozici se poprvé jako kombinovaná společnost objevila firma Sony Ericsson s podílem 6,4 procenta. Sony Ericsson, která vznikla spojením japonské Sony a švédského Ericssonu, se netají ambiciózním cílem stát se největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

Na celosvětový prodej mělo hlavní vliv nasycení trhu v Evropě, zrušení dotací na nákup nových telefonů od mobilních operátorů a pokles světové ekonomiky. "Oslabení v západní Evropě a Latinské Americe mělo velký vliv," řekl k výsledkům analytik výzkumné firmy Ben Wood. Nejnovější údaje jsou tak v  příkrém kontrastu s průměrným růstem prodeje v letech 1996 až 2000, který činil 60 procent, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Český Telecom očekává, že lidé budou z telefonních budek posílat až 400 000 krátkých textových zpráv měsíčně. Počty SMS, jež odesílají lidé v sítích mobilních telefonů, se přitom pohybují v miliónech. Posílání SMS a e-mailů bude firma od června nabízet z 14 200 kartových a kombinovaných
telefonních automatů, uvedl na včerejší tiskové konferenci výkonný ředitel pro telefonní služby George Jankovic. "Služba by se měla vyplatit kolem 150 000 SMS za měsíc," uvedl ředitel firmy pro telefonní automaty Jan Ander. 

Zaváděcí cena poslání jedné SMS či mailu bude 90 haléřů. Od července se zvýší na dvojnásobek. U posílání SMS do zahraničí si Telecom bude účtovat 10,8 Kč za zprávu. Nové karty bude firma prodávat v hodnotách 150, 200 a 300 Kč. Podle zájmu klientů časem nabídne i vyšší hodnoty. Volání bude do konce roku firma počítat podle impulsů a od nového roku přejde na přehlednější časovou tarifikaci, kterou již požívá u telefonních stanic. 

Zavedení nových služeb umožní přechod na nový typ telefonních karet, vybavených tzv. eurochipem pod názvem Trick. Karty rovněž v blízké době umožní i platby z dalších automatů, například na prodej jízdenek či občerstvení. Služby budou v části budek rozšířeny i o možnost přístupu na WAP. Nyní používané karty bude možné k telefonování použít do konce roku. Do konce ledna příštího roku bude Telecom nepoužité karty vykupovat v podnikových prodejnách Telepoint.

HELSINKY - Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia koupí deset procent americké firmy Redback Networks za 35,8 milionu dolarů. Nokia si tak rozšíří své aktivity v širokopásmových službách. Finská firma včera také uvedla, že má opci na zvýšení podílu v Redbacku do 20 procent.

Širokopásmové připojení umožňuje rychlejší práci na internetu včetně poslechu rozhlasu a televize, což je při obvyklém připojení běžným modemem nekvalitní či zdlouhavé. Zprostředkovávají je technologie ADSL nebo kabelové modemy.

Včerejší zprávě předcházely minulý týden spekulace, že Nokia v Redbacku převezme objemný podíl. Redback vyrábí zařízení, která širokopásmový přenos zajišťují. Zpráva Nokie pomohla akciím americké firmy růst. Nokia a Redback budou v následujících měsících společně pracovat na vývoji technologií, dodala Nokia ve zprávě.

Širokopásmový přenos tvoří v Nokii menší část divize Networks. Akcie Nokie, které byly před zveřejněním zprávy nízko, se po zprávě pohnuly nepatrně. Proti úterý byly slabší o 5,2 procenta, prodávaly se za 16,34 eura. Akcie Redback Networks před začátkem obchodování v New Yorku díky zprávě výrazně rostly. V úterý uzavřely obchodování na 2,27 dolaru, napsala agentura Reuters.

FRANKFURT - Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom vytvořila v prvním čtvrtletí zisk z jádrových aktivit (EBITDA) 3,8 miliardy eur. Proti srovnatelnému období minulého roku je to vzestup jen o 4,4 procenta, tedy méně, než se na trhu čekalo.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že největší telekomunikační firma v Evropě vytvoří zisk EBITDA od 3,7 do 4,1 miliardy eur; průměrný odhad přitom byl 3,9 miliardy eur. Tržby za celou skupinu vzrostly o 15 procent na 12,8 miliardy eur, i když ještě v dubnu společnost odhadovala vyšší tržby.

Zisk EBITDA z provozování pevných linek klesl, zisk z mobilních služeb stagnoval. Čistá ztráta skupiny se tak prohloubila na 1,8 miliardy eur z 358 miliónů v prvním čtvrtletí loni. Důvodem jsou odpisy nákladů na akvizice a také ztráty americké odnože Voicestream.

Deutsche Telekom se nyní potýká s obrovskými dluhy, které se pohybují kolem 67,3 miliardy eur. Za poslední měsíc klesla cena akcií už asi o 20 procent, podobně na tom jsou ale i další velké telekomunikační společnosti v západní Evropě. Jejich dluhy jsou většinou odrazem předražených licencí na provozování mobilních služeb třetí generace.

Hrubý zisk divize pevných telefonních linek T-Com se snížil z 1,3 miliardy eur na pouhých 694 milionů. Právě tato divize přitom loni vytvořila více než 80 procent provozní hotovosti, takzvaného cash flow. "Čistá ztráta je o trochu větší, než se čekalo, a to je spíše negativní," řekl ke čtvrtletním výsledkům Ernst Konrad z firmy Activest.
    

 
Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...Najdete na iDNES.cz