Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Kdo vlastní italského operátora č. 1? Pirelli a Benetton!

aktualizováno 
Italský výrobce pneumatik a kabelů Pirelli získal spolu s rodinou Benettonů v pátek kontrolu nad společností Telecom Italia, dominantním operátorem pevných linek na Apeninském poloostrově. Tím také̈získal rozhodující podíl v tamním mobilním operátoru TIM.
V dramatickém pátečním souboji o kontrolu nad Telecomem Italia (a tím i o mobilního operátora TIM) uspěla společnost Pirelli, dosud známá spíš ze světa automobilismu, a rodina Benettonů. Jejich společná nabídka vyhodila ze sedla dosavadního předsedu představenstva italského telekomu Roberta Colaninna.

Pirelii a Benettonové nabídli akcionářům sedm miliard eur (asi 240 miliard Kč) holdingové společnosti Bell, která oba operátory vlastní. Součástí nabídky bylo odkoupení akcií společnosti Olivetti (od Bellu) za 4,17 eura za kus, což je čtyřikrát tolik, než kolik v současné době stojí na burze.

Akcionáři: Lepší vrabec v hrsti než nejistá budoucnost

Bell vlastní 23 procent společnosti Olivetti, která má pětapadesátiprocentní podíl v Telecom Italia. Ten zase vlastní 56 procent mobilního operátora TIM a 61 procent největšího italského internetového providera Seat Pagine Gialle.

Očekává se, že Pirelli a Benettonové dnes pro obě telekomunikační společnosti jmenují nové manažerské týmy. Tím končí éra kontroverzního dosavadního šéfa Roberta Colaninna, který před dvěma lety zorganizoval násilné převzetí této nejsilnější italské telekomunikační skupiny společností Olivetti. Colaninnův argument, že Telecom Italia bude za několik let - po opadnutí vlny majetkových přesunů v telekomunikacích - mít daleko větší cenu než dnes, akcionáři ignorovali a dali přednost hotovým penězům.

Pirelli bude vlastnit 60 procent nového holdingu, který bude mít v Olivetti sedmadvacetiprocentní podíl. Na Olivetti těžce dopadá zadlužení ve výši 14 miliard eur, které společnost potřebovala právě na převzetí Telecomu Italia v roce 1999. Colaninno se pokoušel o restruktralizaci skupiny, ale snížit zadlužení společnosti Olivetti se mu nepodařilo.

Colaninno je vyšetřován kvůli střetu zájmů

Pro Colaninna je ztráta pozice další špatnou zprávou během několika týdnů. Na začátku července byl totiž oficiálně informován o tom, že jej italské úřady vyšetřují kvůli podezření ze střetu zájmů. K tomu mělo dojít při prodeji internetového providera Seat Pagine Gialle firmě Tin.it, která je internetovým providerem Telecomu Italia. Colaninno (a ještě nejméně jeden další představitel společnosti) neinformoval představenstvo o skutečnosti, že sám je jedním z investorů ve společnosti Hopa, která Seat prodávala. Ačkoli on sám z transakce přímo neprofitoval, Hopa si na účet připsala 129 milionů eur. Podle italských zákonů měl Colaninno představenstvo Telecomu Italia o své zainteresovanosti ve společnosti Hopa informovat.

Když se před třemi týdny vyšetřování naplno rozběhlo, propadly se akcie Telecomu Italia o šest procent na cenu 14 eur; po pátečním oznámení o Colaninnově nedobrovolném odchodu zůstala jejich cena prakticky nezměněna.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...



Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz