Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Kdo vlastní italského operátora č. 1? Pirelli a Benetton!

aktualizováno 
Italský výrobce pneumatik a kabelů Pirelli získal spolu s rodinou Benettonů v pátek kontrolu nad společností Telecom Italia, dominantním operátorem pevných linek na Apeninském poloostrově. Tím také̈získal rozhodující podíl v tamním mobilním operátoru TIM.
V dramatickém pátečním souboji o kontrolu nad Telecomem Italia (a tím i o mobilního operátora TIM) uspěla společnost Pirelli, dosud známá spíš ze světa automobilismu, a rodina Benettonů. Jejich společná nabídka vyhodila ze sedla dosavadního předsedu představenstva italského telekomu Roberta Colaninna.

Pirelii a Benettonové nabídli akcionářům sedm miliard eur (asi 240 miliard Kč) holdingové společnosti Bell, která oba operátory vlastní. Součástí nabídky bylo odkoupení akcií společnosti Olivetti (od Bellu) za 4,17 eura za kus, což je čtyřikrát tolik, než kolik v současné době stojí na burze.

Akcionáři: Lepší vrabec v hrsti než nejistá budoucnost

Bell vlastní 23 procent společnosti Olivetti, která má pětapadesátiprocentní podíl v Telecom Italia. Ten zase vlastní 56 procent mobilního operátora TIM a 61 procent největšího italského internetového providera Seat Pagine Gialle.

Očekává se, že Pirelli a Benettonové dnes pro obě telekomunikační společnosti jmenují nové manažerské týmy. Tím končí éra kontroverzního dosavadního šéfa Roberta Colaninna, který před dvěma lety zorganizoval násilné převzetí této nejsilnější italské telekomunikační skupiny společností Olivetti. Colaninnův argument, že Telecom Italia bude za několik let - po opadnutí vlny majetkových přesunů v telekomunikacích - mít daleko větší cenu než dnes, akcionáři ignorovali a dali přednost hotovým penězům.

Pirelli bude vlastnit 60 procent nového holdingu, který bude mít v Olivetti sedmadvacetiprocentní podíl. Na Olivetti těžce dopadá zadlužení ve výši 14 miliard eur, které společnost potřebovala právě na převzetí Telecomu Italia v roce 1999. Colaninno se pokoušel o restruktralizaci skupiny, ale snížit zadlužení společnosti Olivetti se mu nepodařilo.

Colaninno je vyšetřován kvůli střetu zájmů

Pro Colaninna je ztráta pozice další špatnou zprávou během několika týdnů. Na začátku července byl totiž oficiálně informován o tom, že jej italské úřady vyšetřují kvůli podezření ze střetu zájmů. K tomu mělo dojít při prodeji internetového providera Seat Pagine Gialle firmě Tin.it, která je internetovým providerem Telecomu Italia. Colaninno (a ještě nejméně jeden další představitel společnosti) neinformoval představenstvo o skutečnosti, že sám je jedním z investorů ve společnosti Hopa, která Seat prodávala. Ačkoli on sám z transakce přímo neprofitoval, Hopa si na účet připsala 129 milionů eur. Podle italských zákonů měl Colaninno představenstvo Telecomu Italia o své zainteresovanosti ve společnosti Hopa informovat.

Když se před třemi týdny vyšetřování naplno rozběhlo, propadly se akcie Telecomu Italia o šest procent na cenu 14 eur; po pátečním oznámení o Colaninnově nedobrovolném odchodu zůstala jejich cena prakticky nezměněna.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Najdete na iDNES.cz