Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Je libo změnit operátora a nechat si číslo?

aktualizováno 
... žádný problém (tedy prozatím v Austrálii); Nokia uzavřela s Hewlett-Packard svoji dosud největší outsourcingovou smlouvu; Oskar chce mluvit s ČTÚ o licenci na UMTS; britská královna Alžběta dodala svým proklamacím o moderní monarchiii na váze, když se naučila používat mobilní telefon, dosud v jejím okolí zapovězený.

SYDNEY - Australští operátoři včera úspěšně uvedli do provozu službu, která zákazníkům umožní změnit operátora, aniž by se změnilo jejich telefonní číslo. Jako první v praxi vyzkoušeli přenositelnost mobilního čísla (Mobile Number Portability, MNP) operátoři Optus a Telstra OnAir.

Podle vyjádření zástupců obou firem je příliš brzy na odhady komerční úspěšnosti této služby. "Všechno funguje dobře. Zákazník ze Zlatého pobřeží přešel od operátora Optus k Telstra OnAir, aniž by se jeho číslo změnilo," řekl mluvčí posledně jmenované společnosti Chris Newlan. "Nikdo ale neví, kolik zákazníků této služby skutečně využije."

Australský ministr telekomunikací Richard Alston je optimistou. Odhaduje, že možnosti změnit operátora při zachování stejného čísla využije dvacet procent australských mobilistů. Podle jeho úřadu by z nové služby měly nejvíce profitovat malé firmy. V České republice s jejím zavedením operátoři předběžně počítají během roku 2002.

PALO ALTO (Kalifornie, USA) - Výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard Co. se dohodl s největším světovým výrobcem mobilních telefonů Nokia Corp., že bude řídit některá z jeho provozních center. Tříletá dohoda má hodnotu 185 miliónů USD, informovalo včera vedení HP.

Podle dohody bude divize služeb HP provozovat a řídit centra podnikatelských infrastrukturních operací ve Finsku, USA, Číně a Singapuru. Dohoda je zatím největší outsourcingovou dohodou v oblasti informační technologie, kterou Nokia uzavřela.

Cílem HP je rozvinout infrastrukturní centra Nokie a minimalizovat opakující se fixní náklady. HP Services bude řídit vnitřní komunikační systém, jako je skupinový software Lotus Notes, a archivovat tiskoviny a sdílet služby pro 60 000 uživatelů Nokie na celém světě. HP dodal, že bude zodpovědný za podporu těchto služeb a 3000 serverů v sedmi provozních centrech na celém světě. Původních 260 zaměstnanců Nokie se stane zaměstnanci HP. Dohoda by měla snížit náklady Nokie během tříletého období o 25 procent, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Společnost Český Mobil očekává, že ji Český telekomunikační úřad přizve k jednáním o podmínkách udělení licencí na provozování sítě mobilních telefonů třetí generace
UMTS. Vláda totiž rozhodla, že úřad má pokračovat v těchto jednáních s Eurotelem a RadioMobilem, řekl Oskarův mluvčí Igor Přerovský. Nejmladší mobilní operátor se v srpnu odmítl zúčastnit prvního stupně výběrového řízení kvůli nepřijatelným finančním nárokům.

Společnost podle mluvčího při uzávěrce nabídek pro první stupeň tendru zaslala ČTÚ dopis, ve kterém uvádí, že je ochotna vzít v úvahu změny oficiálních podmínek výběrového řízení, které by odrážely výhodnější finanční podmínky. "I změna splátkového kalendáře tak představuje takovouto změnu podmínek," vysvětlil Přerovský. Český Mobil již dříve projevil zájem o účast v případné aukci zbylých licencí z prvního stupně.

Nabídky v prvním stupni tendru předložily pouze společnosti Eurotel a RadioMobil, které byly ochotny přijmout cenu 6,7 miliardy Kč, ale pouze za předpokladu rozložení splátek do 20
let, vyloučení další konkurence a odkladu data spuštění služeb na rok 2004. O těchto  podmínkách nyní operátoři jednají s ČTÚ. Ten má do listopadu udělit tři licence na provoz mobilních sítí UMTS. Vláda z jejich prodeje očekává výnos 20 miliard Kč.

LONDÝN - Britská královna Alžběta dostala nedávno svůj první mobilní telefon. Nehodlá ho však používat na veřejnosti. Napsal to včera nejčtenější britský deník The Sun. Buckinghamský palác se ke zprávě odmítl vyjádřit, protože nekomentuje soukromé dary mezi členy královské rodiny.

Telefon dal královně, které je 75 let, její syn princ Andrew, aby mohla být více ve styku s rodinou. Andrew, který se z nejužší královské rodiny nejvíce zabývá moderními technologiemi, ji také naučil s jejím novým Siemensem C35i zacházet. Kromě rodiny volá královna občas také svým kontaktům z dostihového sportu.

Bylo to pro ni napřed poněkud nové a chvíli jí trvalo, než to zvládla. Ale teď už je to pro ni druhá přirozenost, jako pro každého, řekl listu jeden královský služebník. Andrewovi prý chvíli trvalo, než matku přesvědčil, aby začala telefon používat. Královna podle listu loni zakázala služebnictvu, aby mělo v její blízkosti zapnuté telefony, protože ji rušilo neustálé vyzvánění.

 

 

 

 

 


       

 

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Najdete na iDNES.cz