Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Jde do tuhého - Japonci zlevňují i-mode...

aktualizováno 
... Eurotelu klesly tržby kvůli novým propojovacím poplatkům; americký Qwest prodá divizi telefonních seznamů za více než sedm miliard dolarů; slovenský parlament oddálil liberalizaci telekomunikací, operátoři jsou nespokojení; nizozemská KPN prodělala v prvním pololetí 9,3 miliard eur kvůli odpisům aktiv.

TOKIO - Japonská společnost NTT DoCoMo zlevní službu i-mode pro ty zákazníky, kteří ji často využívají. Služba i-mode přibližně odpovídá službě WAP, kterou nabízejí operátoři v evropských zemích, to znamená, že jejím prostřednictvím je možné se připojit k internetu.

Prostřednictvím služby i-mode si zákazníci do svých mobilních telefonů přenášejí data a pozorovatelé se většinou shodují, že právě tento segment trhu už je zralý k růstu. Od září proto NTT DoCoMo sníží cenu služby až o třetinu pro ty zákazníky, kteří teď platí aspoň 30 000 jenů každý měsíc. To je asi 255 dolarů (zhruba 8000 korun).

Společnost NTT DoCoMo zavedla službu i-mode v únoru 1999 a plánované snížení její ceny je první, k němuž firma přistoupila. Služba přitom měla v Japonsku úspěch od samého začátku, hlavně proto, že umožňuje přijímat i odesílat emailové zprávy. Služba je
nyní přístupná i některým zákazníkům v dalších asijských zemích a v Evropě.

V Japonsku službu i-mode využívá kolem 34 milionů lidí, kteří za ni neplatí paušálně, ale za přenesený objem dat. Zlevnění pro DoCoMo nebude znamenat žádnou újmu, protože tržby firmy se tím v tomto fiskálním roce sníží jen asi o pět miliard jenů. Celkem se mají tržby pohybovat kolem 5,4 bilionu jenů, to je asi 45 miliard dolarů, podotýká agentura Reuters.

PRAHA - Pokles tržeb a zisku Eurotelu v prvním pololetí ovlivnilo především snížení propojovacích poplatků a vysoké pokrytí trhu, které s sebou nese zpomalení
přílivu nových zákazníků. Celkové tržby firmy klesly o pět procent na 13,862 miliardy korun a čistý zisk v pololetí klesl také o pět procent na 3,164 miliardy korun.

Podle finančního ředitele firmy Roba Bowkera by v případě eliminace vlivu snížení propojovacích poplatků rostly tržby Eurotelu za služby o deset procent, přitom skutečně za pololetí klesly o procento na 12,979 miliardy korun.

Celkové tržby, které kromě tržeb za služby zahrnují také tržby za prodej telefonů a aktivační poplatky, by při eliminaci snížení propojovacích poplatků rostly o tři procenta. Samotné tržby za prodej telefonů a aktivační služby totiž klesly o 45 procent na 883 milionů korun.

Čistý zisk firmy by po eliminaci vlivu snížení propojovacích cen vzrostl o čtyři procenta. Také EBITDA, tedy provozní zisk před odpisy, amortizací, finančními položkami a  zdaněním, by v případě srovnatelných propojovacích cen jako v loňském roce rostl o čtyři procenta. Po snížení propojovacích poplatků však meziročně klesl o dvě procenta na 6,896 miliardy korun. Za celý letošní rok přitom čeká Eurotel růst zisku v řádu jednotek
procent. Propojovací poplatky jsou v současnosti v ČR třetí nejvyšší v Evropě.

Na trhu nových zákazníků se firma podílela v prvním pololetí 39 procenty, což znamenalo asi 400 tisíc nových klientů. Pozitivní je podle Bowkera fakt, že roste počet smluvních klientů, i když většina nárůstu je v oblasti předplacených karet.

Konkurenční RadioMobil, který provozuje síť T-Mobile, zatím pololetní výsledky nezveřejnil. Nejmladší tuzemský mobilní operátor Český Mobil, který provozuje síť Oskar, zvýšil v prvním pololetí tržby o 78,6 procenta na 96,2 milionů USD, tedy asi 3,313 miliardy korun. Firma vykázala ve 2. čtvrtletí provozní zisk EBITDA 3,9 milionu USD, tedy asi 129,8 milionu Kč, proti ztrátě 11 milionů USD loni.

DENVER - Americká telekomunikační společnost Qwest Communications International prodá své aktivity v oblasti vydávání a distribuce telefonních seznamů soukromým investičním fondům za 7,05 miliardy USD. Qwest tak získá tolik potřebné finance, které mu pomohou překonat finanční problémy, píše se ve včerejším prohlášení společnosti.

Novými majiteli divize QwestDex, která distribuuje 45 milionů seznamů ve 14 státech USA, se stanou fondy The Carlyle Group a Welsh, Carson, Anderson & Stowe. Prodej proběhne ve dvou fázích. V první fázi, která má být ukončena v posledním kvartálu
letošního roku, koupí fondy za 2,75 miliardy USD operace QwestDex v sedmi státech. Aktivity ve zbývajících oblastech koupí společnosti za 4,3 miliardy USD během druhé fáze, která má být dokončena v příštím roce.

Qwest hodlá použít finance získané prodejem divize seznamů na snížení dluhu, který činí 26,5 miliardy USD, a financování provozu. Qwest hospodařil ve druhém čtvrtletí letošního roku se ztrátou 1,1 miliardy USD. Současně však firma oznámila, že v letech 1999 a 2001 zaúčtovala špatně tržby a další položky za 1,16 miliardy dolarů.

Qwest také jedná se svými věřitelskými bankami, aby si dohodla nové podmínky pro úvěry. Nový úvěr by měl činit 3,39 miliardy USD, což by spolu se ziskem z prodeje QwestDex poskytlo firmě dostatečnou finanční flexibilitu, napsala agentura Reuters.

BRATISLAVA - Rozhodnutí slovenského parlamentu, který v noci na včerejšek odmítl novelu telekomunikačního zákona upravující liberalizaci trhu, zklamalo operátory. Ačkoli liberalizace není ohrožena, monopolní Slovenské telekomunikácie (ST) nebudou muset uvolnit od začátku příštího roku koncová vedení, což znemožní konkurenci vstup na trh.

"Nepřijetí novely zákona bude mít dopad na rozvoj telekomunikačního trhu. Zůstane zachován dominantní status Slovenských telekomunikácií. Telekom bude ještě jeden rok znemožňovat vstup konkurence na trh," řekl předseda Asociace telekomunikačních operátorů (ATO) Vladimír Ondrovič.

Novela zákona, kterou parlament projednal již podruhé poté, co ji s připomínkami vrátil prezident, měla rovněž posílit pravomoci telekomunikačního úřadu nebo zvýšit pokuty za
zneužívání dominantního postavení.

Zahraniční společnosti podle Ondroviče nebudou investovat na Slovensku do telekomunikací a zřejmě dojde k dalšímu zdražování služeb. "Reálně nevidím, že by nějaký operátor během příštího roku začal poskytovat služby," dodal. Proti nepřijetí zákona protestovalo také mimovládní sdružení Internet pro všechny. "Nepřijetí této mimořádně důležité právní normy znemožní uskutečnění poslední fáze liberalizace
telekomunikačního trhu a dává další prostor na zneužívání monopolního postavení na telekomunikačním trhu. Slovensko tak v oblasti telekomunikací a informačních technologií udělalo další krok zpět,"
uvedlo sdružení.

S rozhodnutí zákonodárců naopak vyjádřil spokojenost telekom, podle kterého liberalizace není ohrožena, protože ji garantuje zákon z roku 2000. "Uvolnění místních vedení přímo nesouvisí s liberalizací trhu a není nevyhnutelně podmínkou liberalizace," sdělil telekom v tiskovém prohlášení.

Podnik se prý na liberalizaci trhu intenzívně připravuje a plně podporuje jeho otevření. Nepřijetí novely zákona by podle společnosti nemělo mít vliv ani na ceny internetu.

AMSTERDAM - Nizozemská telekomunikační společnost KPN vykázala ve druhém čtvrtletí čistou ztrátu 9,3 miliardy eur kvůli odpisům některých aktiv. Oznámila to včera  firma, ale dodala, že v letošním roce očekává minimálně 14procentní nárůst provozního zisku, zatímco dříve počítala s jeho zvýšením o 12 procent.

Ve druhém čtvrtletí vzrostl provozní zisk meziročně o 18 procent na 1,094 miliardy eur díky pokračující restrukturalizaci a lepším výsledkům německé mobilní divize. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali provozní zisk 995 milionů eur.

Čistá ztráta bez zahrnutí mimořádných položek činila 79 milionů eur. Společnost dále  uvedla, že odepsala zhruba devět miliard eur u zahraničních aktiv týkajících se mobilní
komunikace. Firma očekává, že její čisté zadlužení se bude na konci letošního roku pohybovat kolem 13,9 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Společnost KPN nyní prodává některá aktiva a snižuje počet zaměstnanců, aby se mohla lépe vypořádat se splácením vysokého dluhu, který vznikl kvůli vlně akvizic a koupí nákladných licencí na provozování mobilní sítě třetí generace. Začátkem měsíce firma
oznámila, že prodala druhou největší kabelovou společnost v ČR Intercable konsorciu Betbari Holding vedeném JP Morgan. 

KPN je vedle švýcarské společnosti Swisscom členem konsorcia TelSource, které je partnerem Českého Telecomu. TelSource má v českém operátorovi podíl zhruba 27 procent, chce jej však v rámci privatizace Telecomu prodat. Kromě podílu v TelSource vlastní KPN dalších zhruba 6,5 procenta akcií Telecomu.

Autor:Nejčtenější

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...Najdete na iDNES.cz