Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Jak bude vypadat velké přečíslování...

aktualizováno 
... a jak se na ně připravit radí Český Telecom; nejdražší internet (v zemích visegrádské čtyřky) mají Slováci; ruský operátor Rostelekom zvýšil v prvním pololetí zisk o 53 procent na zhruba 50 milionů dolarů; šéfové zkrachovalé americké firmy WorldCom čekají na soud.
PRAHA - Český Telecom začal zákazníkům na svých internetových stránkách radit, jak připravit svá koncová zařízení na zářijové přečíslování. Uživatelé mají podle sdělení firmy na adrese http://www.telecom.cz/precislovani možnost získat informace o přenastavení více než 400 typů digitálních telefonů, faxů, modemů či ISDN.

Nutnost změnit nastavení, případně přeprogramovat, se týká například i pobočkových ústředen u podnikových zákazníků. Firmy by rovněž měly v předstihu myslet na aktualizaci čísel v databázích kontaktů a výměnu propagačních a informačních tiskovin, v nichž uvádějí stará telefonní čísla.

K přečíslování všech pevných i mobilních telefonů do jednotného devítimístného formátu dojde za 50 dní 22. září ráno. Změnu čísel nařídil Český telekomunikační úřad kvůli sladění čísel s EU a uvolnění číselných řad, které dosud blokoval Telecom, pro ostatní operátory. Díky přečíslování se sníží počet telefonních obvodů, v rámci kterých lze volat za levnější místní tarif, ze 159 na 14 oblastí.

BRATISLAVA - Slovensko má ze zemí visegrádské čtyřky nejvyšší ceny za připojení na internet. Za hodinu "surfování" v slabém provozu Slováci zaplatí 29,50 slovenských korun, zatímco v České republice hodina připojení vyjde na 22,50 koruny a v Maďarsku za necelou hodinu zaplatí 26 Sk. V Polsku jsou sice běžné tarify za internetové připojení vyšší, při využití zvýhodňujících balíků však cena klesne z 36 korun na 23,30 Sk. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo sdružení Internet pro všechny.

"Od loňského léta se cena internetu na Slovensku v slabém provozu zvýšila už o 66 procent, a to bez toho, aby se internetovým uživatelům rozšířila nabídka služeb jako v České republice a Maďarsku," upozornilo sdružení. V srpnu dokonce zaplatí Slováci za hodinu připojení v slabém provozu o 13,50 koruny více než v Česku. Důvodem jsou speciální prázdninové internetové balíky Českého Telecomu, které umožňují připojení za výhodnější ceny. V Maďarsku se při internetových hovorech v slabém provozu účtuje pouze prvních 46 minut připojení, zbytek je bezplatný.

Za vysoké ceny připojení sdružení viní monopolní slovenský telekom (ST). "Obáváme se, že postup slovenského telekomu bude mít vážný dopad na rozšíření internetu. Pro většinu běžných lidí se stane méně dostupným, což je v rozporu s dlouhodobými zájmy Slovenska a jeho členství v Evropské unii," uvedlo sdružení. Rozšíření internetu na Slovensku brání také postup telekomu při zavádění vysokorychlostního přístupu na internet prostřednictvím technologie ADSL. Na základě požadavku ostatních poskytovatelů internetu totiž protimonopolní úřad zastavil provoz ADSL, protože prý telekom zneužíval své monopolní postavení.

Levnější a lepší přístup na internet pro bytové zákazníky by měla přinést liberalizace telekomunikačního trhu na Slovensku, která má začít od příštího roku.

MOSKVA - Čistý zisk ruské telekomunikační společnosti Rostelekom vzrostl v prvním pololetí o 53 procent na 1,58 miliardy rublů (zhruba 50 milionů dolarů) z 1,03 miliardy ve stejném období loni. Oznámila to v pátek firma s tím, že její tržby stouply na 9,96 miliardy rublů z loňských 9,02 miliardy.

Zisk před zdaněním se zvýšil na 2,12 miliardy rublů z 1,87 miliardy a provozní zisk na 4,07 miliardy rublů z 2,37 miliardy ve srovnatelném loňském období. Výsledky společnosti byly sestaveny podle ruských účetních standardů, které se výrazně liší od norem používaných v západních zemích, napsala agentura Reuters.

Společnost zveřejňuje rovněž výsledky podle mezinárodních účetních standardů (IAS), tyto údaje jsou však obvykle k dispozici mnohem později. Podle analytiků umožňují výsledky podle IAS přesnější hodnocení finanční pozice firmy, zatímco údaje podle ruských norem pouze naznačují trendy.

V minulém roce se čistý zisk společnosti Rostelekom podle ruských účetních standardů téměř ztrojnásobil na 2,23 miliardy rublů z předloňských 810 miliónů a tržby stouply o 14 procent na 19,23 miliardy z 16,87 miliardy rublů v roce 2000.

NEW YORK - Vyšetřovatelé FBI koncem minulého týdne zadrželi dva bývalé činitele telekomunikační společnosti WorldCom, zapletené nejvíce do účetního podvodu, který firmu dovedl k vyhlášení bankrotu. Bývalý finanční ředitel Scott Sullivan a hlavní účetní David Myers byli obviněni z několika trestných činů včetně těch, které v platnost tento týden svým podpisem nového zákona uvedl prezident George Bush.

Sullivan a Myers jsou nyní zadržováni v úřadech FBI na dolním Manhattanu a ještě měli by co nejdříve předstoupit před místní federální soud. Obviněni byli ze spiknutí ke spáchání podvodu s cennými papíry, samotného tohoto podvodu, což je nový trestný čin, a pětinásobného podání nepravdivé informace Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

WorldCom na konci června oznámil, že bude muset přepracovat účetnictví za posledních pět čtvrtletí, protože běžné výdaje v sumě 3,85 miliardy dolarů jeho manažeři úmyslně zaúčtovali jako kapitálové investice. Místo vykázaného zisku tak společnost měla ve skutečnosti ztrátu. Tento měsíc se firma přihlásila do bankrotového režimu ochrany před věřiteli.

Sullivan byl v červnu novým vedením firmy obviněn z falšování účtů a propuštěn. Ještě před ním v dubnu pod tlakem investorů rezignoval generální ředitel Bernie Ebbers. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) již dříve obvinila firmu z podvodu a klamání investorů a ze zamaskování celkové ztráty 1,22 miliardy dolarů. FBI samotnou společnost z trestného činu neobvinila.

Pod vlivem skandálů s účty WorldComu a předtím s podobným případem u energetického koncernu Enron se Kongres dohodl na nové legislativě, kterou prezident Bush v úterý podepsal. Nový zákon mimo jiné zvyšuje tresty za účetní podvody na čtyřnásobek. Sullivan s Myersem tak mohou dostat trest pěti let za spiknutí a dalších deset let za podvody a falešné informace.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Najdete na iDNES.cz