Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Internetové portály mohou vydělat na webových textovkách...

aktualizováno 
...poté, co si RadioMobil začne za posílání SMS účtovat peníze, tvrdí Hospodářské noviny; dnešek je posledním dnem starých telefonních karet Českého Telecomu; telekomunikace od Nového roku přecházejí pod ministerstvo informatiky; korejský internetový trh se konsoliduje.

PRAHA - Na rozhodnutí mobilního operátora RadioMobil, který od února zpoplatní posílání krátkých textových zpráv z internetu, mohou nejvíce vydělat webové portály. Otevírá se jim totiž prostor, aby klientům nabídly výhodnější sazby za SMS přes internet. Napsaly to včerejší Hospodářské noviny. 

Provozovatelé portálů budou od operátorů podle listu nakupovat SMS za velkoobchodní ceny a prodávat je levněji svým registrovaným klientům. "Politiku pro tato jednání máme již nastavenu. Nyní bude jen záležet na tom, jestli bude námi nabízená cena pro provozovatele internetových rozcestníků přijatelná," uvedl mluvčí společnosti RadioMobil Jiří Hájek.

Pokud se z internetu pošle tolik SMS co nyní, služba se podle ředitele portálu Centrum.cz Oldřicha Bajera vyplatí jak klientům, tak portálům. V současnosti všechny portály, které nabízejí odesílání SMS využívají stávající internetové stránky mobilních operátorů. Po zpoplatnění budou moci nabízet textové zprávy například v rámci věrnostních programů pro registrované klienty, připomíná deník.

PRAHA - Do konce platnosti starých telefonních karet zákazníků Českého Telecomu zbývají již jen dva dny, neboť koncem letošního roku skončí jejich platnost. "Zbývající neprovolané jednotky mohou zákazníci využít například na odstraňování následků srpnových povodní tím, že zavolají na zvláštní povodňovou linku 900 609 040," řekl včera mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha.

Telecom umožňuje vyměnit starou kartu za novou kartu Trick pouze v tom případě, pokud je zabalená v originálním obalu. Kartu je možné vyměnit na počkání v prodejnách Telepoint Partner nebo poštou. Novou kartu obdrží zákazník nejpozději do jednoho měsíce. Vyměňovat staré telefonní karty v původním obalu je možné až do konce března 2003.

PRAHA - Dosavadní úsek pošt a telekomunikací ministerstva dopravy a spojů (MDS) v lednu přejde pod nové ministerstvo informatiky. Nový resort, v jehož čele stojí ministr Vladimír Mlynář, zahrne i Úřad pro veřejné informační systémy a odbor elektronického podpisu Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Nové ministerstvo, kvůli kterému museli poslanci změnit kompetenční zákon, má do konce funkčního období vlády zajistit provoz zhruba čtvrtiny státní agendy v elektronické podobě. Ve stejné době by alespoň 50 procent obyvatelstva mělo bez problémů ovládat informační technologie (IT) na uživatelské úrovni.

SOUL - Trh internetových služeb v Jižní Koreji se konsoliduje. Druhý největší poskytovatel těchto služeb Hanaro Telecom převzal korejskou trojku Thrunet Co za bilion wonů, tedy 833 milionů dolarů. Pozice Hanaro se tak na korejském trhu přiblížila dominantní firmě KT Corp.

Hanaro převezme 72 procent společnosti Thrunet za 126 miliard wonů, cena představuje 34procentní prémii k tržní ceně z pátečního závěru obchodování s akciemi. Hanaro převezme i dluh firmy 874 miliard wonů, čímž celá hodnota transakce vzrůstá na uvedený bilion wonů.

Transakce představuje pro Hanaro zlom v konkurenčním boji s dominantní firmou KT, která je největším operátorem pevných linek a poskytovatelem internetových služeb v Koreji. Země je přitom ve světě na prvním místě v počtu širokopásmových připojení na osobu. 

Vysokorychlostních připojení na Internet je v zemi na deset milionů. Převzetím si Hanaro na tomto trhu zvýší podíl na 40 z 28 procent. KT má podíl 47 procent trhu. Konsolidaci sektoru je nakloněna jihokorejská vláda, fúze mezi malými firmami podporuje s tím, že by v oboru měli vzniknout tři silní hráči, napsala agentura Reuters.

 

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Najdete na iDNES.cz