Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Internetové fámy o padělatelích SIM karet...

aktualizováno 
...se v posledních dnech šíří po elektronické poště; textové zprávy fungují na českém venkově jako kulturní nástěnka; firma provozující největší evropskou síť optických kabelů krachuje; českému SkyNetu se na začátku roku 2002 nevedlo špatně, jeho zisky stouply...

PRAHA – Možná jste již sami ve své elektronické poště našli zprávu varující před podvodnou firmou, kopírující na dálku údaje ze SIM karty. Pokud jste si nebyli jistí, nebo jste dokonce úplně uvěřili, nemusíte se už obávat. Podle vyjádření odborníků i operátorů je toto varování naprostý nesmysl, který se bohužel šíří kvůli neinformovanosti uživatelů.


Ve zprávě, rozesílané elektronickou poštou, autor varuje před techniky ve skutečnosti neexistujících firem ESAT nebo ERICELL, kteří uživateli mobilu po telefonu oznámí, že by rádi vykonali kontrolu přístroje a požádají o vytočení nějakého čísla, například 9090. Tímto způsobem se má podvodník údajně připojit na SIM kartu osloveného uživatele a volat na jeho náklady. Varování rovněž upozorňuje na techniky, kteří vyzvídají výrobní čísla mobilů.


Redakce Mobil.cz vzkazuje: „Nikdo se nemůže tímto způsobem připojit na jakoukoliv SIM kartu. Její zneužití je bez toho, že ji uživatel dá z ruky, prakticky nemožné."


"Jde o naprostý technický nesmysl, ale bohužel to bloudí po e-mailech docela intenzivně," potvrzuje naše mínění i mluvčí Českého Mobilu Igor Přerovský. Podle Petra Stoklasy z tiskového oddělení RadioMobilu je varování svým obsahem nesmyslné, ale zpráva sama o sobě svým rozesíláním zatěžuje počítačovou síť. Jestli už na další podobné zprávy nechcete naletět, podívejte se občas na stránku http://www.hoax.cz, kde se pravidelně objevují nejčastěji posílané výmysly.


 


ŠEBETOV – Veřejná hlášení radnic o odvozech odpadů nebo výpadcích proudu, šířená pomocí SMS zpráv, se již rozšířila v mnoha obcích v České republice. Radnice v Šebetově na Blanensku však jde ještě dál a využívá textové zprávy jako kulturní vývěsku, když mobilní telefony lidí z okolních vesnic rozesílá pozvánky do obecního kina, na tancovačky, hody a oslavy. Oznámení o šebetovských  službách na svůj mobil dostává pravidelně stovka lidí ze šesti vesnic. "Je to naše nová služba," chlubí se starosta Zdeněk Čížek.


Obec s téměř 800 obyvatel začala využívat mobilní sítě k informování svých občanů před rokem. Mnozí lidé jsou přes den v práci. Hlášení v obecním rozhlase o svozu odpadu, ordinačních hodinách lékařů a zábavách tak mnohým unikala. Čížek proto začal zájemcům rozesílat tyto údaje zdarma na mobilní telefon. Nyní takto komunikuje přibližně s 300 občany Šebetova.


Venkovská kina, podobně jako šebetovské, se potýkají s nedostatkem návštěvníků. Zdejší obecní úřad proto rozšířil své informační služby i na přespolní. Při návštěvě kina dostává každý vstupenku, na níž je uvedeno mobilní číslo radnice. Pokud na něj zájemce pošle "textovku" s nápisem KINO, je automaticky zařazen do seznamu lidí, jimž se informace o akcích zasílají.


"Posíláme pozvánky na všechny zajímavé akce. Zájem je o tancovačky, dobré filmy a fotbálek," doplnil starosta. Rozesílání zpráv stojí radnici jen pár korun. Pořádné návštěvy v kině a dobrá parta na koncertě za to rozhodně stojí.


AMSTERODAM – Největší evropská síť optických kabelů patřící firmě KPNQwest je blízko pádu. Věřitelé této nizozemské společnosti požadují, aby firma přinutila své klienty k okamžité úhradě závazků. Tyto finanční prostředky od klientů mají být použity k zachování provozu datové sítě v Evropě. Ta má zůstat v provozu do konce června a pokud to bude možné, mohla by fungovat i v červenci, uvedla agentura Reuters.


Společnost KPNQwest minulý týden vyhlásila bankrot, protože zkrachovala jednání, která měla firmě na poslední chvíli zajistit prostředky na přežití. Společnost požádala o soudní ochranu před věřiteli a podle ní bude muset o soudní ochranu požádat i několik evropských filiálek. Výjimkou jsou divize Střední Evropa, Itálie a Portugalsko.


Pád firmy KPNQwest je typickou ukázkou špatného konce nově vzniklé telekomunikační firmy. Mnoho podobných se koncem devadesátých let snažilo využít rychle rostoucího trhu internetových služeb. Řada z nich v krátké době postavila obrovské sítě, chladnoucí zájem o využívání datových služeb ale vedl k propadu tržeb a zadlužení.


PRAHA – Česká telekomunikační společnost SkyNet si po finanční stránce oproti loňskému roku znatelně polepšila. V prvním čtvrtletí 2002 vykázala zisk před zdaněním 2,6 miliónu korun, což je pětkrát více než ve stejném období loňského roku. Hrubý provozní zisk vzrostl za stejné období o 12 procent na 5,017 miliónu korun. Obrat společnosti za 1. čtvrtletí vzrostl meziročně o 36 procent na 34,2 miliónu korun.

Firma podniká v oboru firemní komunikace a nabízí služby související s telekomunikacemi a přenosy dat. Je členem skupiny SlovaNet Group, kterou vlastní nizozemská SlovaNet B.V. Jejími hlavními akcionáři jsou fondy skupin Advent International, ECM, FondElec a Genesis Capital. Spravuje celorepublikovou síť s více než padesáti přípojnými body ve 38 městech České republiky. Začátkem května získala od Českého telekomunikačního úřadu licenci na poskytování telefonních služeb prostřednictvím veřejné pevné telekomunikační sítě.
							
						
Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...Najdete na iDNES.cz