Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Internet bude za 47 haléřů za minutu...

aktualizováno 
... nařídil operátorům ČTÚ; ministr Schling neví nic o tom, že by vláda měla znovu projednat prodej Českého Telecomu; China Mobile do konce dubna získal přes 76 milionů klientů; řecký operátor CosmOTE vydělal za první čtvrtletí 49 milionů eur.

PRAHA - Český telekomunikační úřad změnil minimální ceny propojení telekomunikačních sítí pro telefonické připojení na internet. V době silného provozu si tak budou operátoři platit maximálně 47 haléřů za minutu a při slabém provozu 17 haléřů. Dosud měl Telecom operátorům platit 34 haléřů
ve špičce, 16 haléřů od 17:00 do 19:00 hodin a osm haléřů v noci. Vyplývá z cenového rozhodnutí na stránkách ČTÚ.

Operátor, přes kterého se zákazníci připojují k internetu, tedy ve většině případů Telecom, bude muset stanovené částky z plateb inkasovaných od uživatelů platit alternativním operátorům, v jejichž síti se nachází přípojný bod na internet. 

Podle marketingového ředitele GTS Davida Duroně firma rozhodnutí vítá, protože oproti dosavadnímu modelu počítá s reálnou dobou připojení. Vážená cena, ze které výpočet vychází, byla totiž dosud stanovována na bázi nekonečného hovoru. Problémem podle Duroně je, že Telecom odmítá rozhodnutí zařadit do propojovacích smluv. Telecom podle mluvčího Vladana Crhy rozhodnutí zkoumá a vyjádří se k němu zřejmě dnes.

PRAHA - Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling nemá žádné informace, že by se vláda měla ještě do voleb zabývat prodejem majority v Českém Telecomu. "Já takové indicie nemám. Chápu ovšem, že poradce J.P. Morgan chce získat svou prémii za úspěch," uvedl včera ministr na dotaz ČTK. Dodal, že za podmínek, které zájemci předložili v posledních nabídkách, by byl proti prodeji.

I když Schling neví, že by byl nový materiál k privatizaci Telecomu připravován, není vyloučeno, že ho ministerstvo financí předloží. "Domnívám se, že určitý krok tam vláda bude ještě muset učinit; že bude nějakým způsobem nutné spolupráci s poradcem ukončit," uvedl.

Vláda začátkem května prodej Telecomu přerušila, když ani jedna ze dvou nabídek neodpovídala jejím představám. Řídící výbor pro privatizaci přitom doporučil majoritní balík prodat konsorciu Deutsche Bank, Blackstone Group a TDC, které navrhovalo 11,06 eura za akcii, tedy asi 55 miliard za 51procentní podíl státu.

Vládě se nelíbila nízká cena a okrajová role strategického partnera, společnosti TDC. Druhé konsorcium Swisscomu, CVC Capital Partners a Spectrum Equity Partners nevyhovělo zadání vlády, když nezvýšilo svou nabídku. Ministr financí Jiří Rusnok v pondělí uvedl, že se bude snažit znovu projednat ve vládě, zda má  pokračovat v prodeji, nebo ho definitivně zastavit.

Mluvčí ministerstva financí Vladimíra Říhová ČTK sdělila, že resort nepřipravuje žádný nový materiál k privatizaci Telecomu. Podle ní jde o to, že privatizace v současné době není úplně zastavena a stále existuje meziresortní privatizační komise a privatizační poradce. "Privatizace může pokračovat, ale vzhledem k tomu, že výše uvedený stav nemůže trvat donekonečna, může nastat i situace, že vláda v usnesení privatizaci zruší, rozpustí komisi a ukončí práci s poradcem," vysvětlila.

Podle neoficiálních informací je konsorcium Deutsche Bank ochotno upravit nabídku i změnit roli TDC tak, aby se tato firma stala vlastníkem akcií Telecomu namísto finančních partnerů.

HONGKONG - Počet zákazníků největšího čínského mobilního operátora China Mobile vzrostl v měsíci
končícím 20. dubna o 1,81 milionu, tedy zhruba stejně jako v několika předchozích měsících. Oznámila to včera firma s tím, že celkový počet jejích klientů tak dosáhl 76,39 milionu.

Společnost, jež působí ve 13 čínských provinciích, minulý týden oznámila, že hodlá koupit dalších osm sítí od své mateřské firmy, která je v rukách státu, za 10,2 miliardy dolarů. Počet zákazníků by tímto krokem vzrostl na více než 100 milionů a společnost by se tak přiblížila prvnímu místu v počtu klientů na světě, které si prozatím drží britský gigant Vodafone Group.

Druhý největší čínský mobilní operátor China Unicom včera oznámil, že počet zákazníků u jeho sítí GSM v dubnu vzrostl o 909 000 osob, tedy zhruba tři procenta, na celkových 31,3 milionu. Počet zákazníků u sítí CDMA, jejichž provoz zahájila firma v lednu, stoupl o 23 procent na 702 000 klientů, napsala
agentura Reuters.

Počet uživatelů mobilních telefonů v Číně dosáhl na konci uplynulého roku 145 milionů a země tak potvrdila pozici největšího světového trhu těchto přístrojů. Navzdory tomu je nasycenost trhu nadále nízká a mobil v Číně nemá ani deset procent populace ve srovnání s více než 50 procenty v evropských
zemích včetně České republiky.

ATÉNY - Čistý zisk největšího řeckého mobilního operátora CosmOTE vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 33 procent na 49 milionů eur. Oznámila to včera firma a dodala, že v tomto období získala přes rostoucí konkurenci největší podíl nových zákazníků.

Zisk se tak dostal na horní hranici očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 42,5 až 49,2 milionu eur. Zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) stoupl o 32 procent na 114 milionů eur a tržby se zvýšily o 29 procent na 266 milionů eur.

Společnost získala ve sledovaném období 131 536 nových zákazníků a její tržní podíl na domácím trhu tak na konci března s více než třemi miliony klientů činil 37,3 procenta. Podle analytiků bude společnost přes vysokou nasycenost domácího trhu pokračovat v růstu, a to především díky svým
aktivitám v Albánii. Albánská divize AMC se na příjmech společnosti podílela 10,7 procenta a na EBITDA 16,6 procenta.

Tržby divize vzrostly ve sledovaném období meziročně o 64 procent na 28,3 milionu eur přes příchod druhého mobilního operátora Vodafone Albania na trh. Společnost měla na konci března v Albánii celkem 302 396 zákazníků, napsala agentura Reuters.


 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...Najdete na iDNES.cz