Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: I Japonci kupují stále méně mobilů…

aktualizováno 
… loni to bylo „pouze“ 40,6 milionu; Siemens bere Čínu útokem, chce získat 15 podílu na trhu namísto dnešních 8,5 procenta; stále ztrátovější český alternativní telekomunikační operátor Aliatel si vytvořil novou manažerskou funkci ředitele „pro strategický rozvoj společnosti“.

TOKIO - Prodej mobilních telefonů v Japonsku se v loňském roce poprvé v historii snížil, a to o 2,4 procenta na 40,6 milionu kusů. Vyplývá to ze včerejší zprávy výzkumné společnosti Gartner Japan, která tak naznačila, že japonský trh s mobilními telefony se blíží nasycení.

První místo na japonském trhu v loňském roce obsadila s podílem 28,3 procenta společnost NEC a předstihla tak firmu Matsushita Communication Industrual, která vyrábí telefony značky Panasonic. Matsushita loni v Japonsku prodala 7,3 milionu mobilních telefonů a její tržní podíl tak činil 17,9 procenta.

Na dalších místech se umístily firmy Sanyo Electric, Mitsubishi Electric a Sharp. Prodej společností Sanyo Electric a Sharp byl výrazně podpořen mobilními telefony se zabudovaným fotografickým aparátem.

Právě tento typ telefonů by podle zprávy mohl v letošním roce motivovat spotřebitele k výměně starých přístrojů za nové. Poptávka po mobilních telefonech třetí generace by se pak měla začít zvyšovat ve druhém pololetí, napsala agentura Reuters.

ŠANGHAJ - Německá elektronická a strojírenská skupina Siemens hodlá do září příštího roku zvýšit svůj podíl na čínském trhu mobilních telefonů na 15 procent ze současných osmi až devíti procent. Oznámil to včera prezident společného podniku Siemens Shanghai Mobile Communications Peter Borger.

Siemens podle Borgera spoléhá na novou řadu mobilních telefonů určenou pro Asii, která by měla být uvedena na trh ještě v letošním roce. Tržní podíl společnosti Siemens na čínském trhu v minulém roce klesl kvůli zostřené konkurenci.

Počet uživatelů mobilních telefonů v Číně dosáhl na konci uplynulého roku 145 milionů a země tak potvrdila pozici největšího světového trhu těchto přístrojů. Navzdory tomu je nasycenost trhu nadále nízká a mobil v Číně nemá ani deset procent populace ve srovnání s více než 60 procenty v evropských zemích - včetně České republiky.

Čínský telekomunikační regulátor odhaduje, že během letošního roku stoupne počet uživatelů mobilních telefonů v zemi o 55 milionů na 200 milionů, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Ředitelem pro strategický rozvoj společnosti Aliatel se stal 33letý Petr Štajner. Ve firmě tuto pozici dosud nikdo nezastával. Štajner bude zodpovídat zejména za formulování firemní strategie, posuzování podnikatelských příležitostí a sledování klíčových výkonnostních ukazatelů společnosti, sdělila firma.

Štajner pracoval na vedoucích pozicích ve společnostech PVT, Eurotel, SPT Telecom - Nextel, Český Telecom a Aliatel. Zodpovídal například za plánování a rozvoj síťové infrastruktury, vývoj nových služeb, řízení prodeje či strategické plánování.

Společnost Aliatel v loňském roce prohloubila ztrátu na 495 milionů korun z předchozích 355 milionů. Tržby naopak vzrostly o 93 procent na 1,22 miliardy korun. Aliatel poskytuje datové, telefonní a internetové služby. Využívá páteřní optickou síť na vedení vysokého napětí. Firma je společným podnikem šesti elektrorozvodných firem, které vlastní 60 procent akcií, a německé RWE Telliance. Na konci roku 2001 měla 366 zaměstnanců oproti 262 pracovníkům v roce 2000.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Najdete na iDNES.cz