TELeKONOM: Hlasové schránky jsou unfair...

...tvrdí Sdružení obrany spotřebitelů na adresu českých telekomunikačních operátorů; nizozemská společnost KPN letos odepíše téměř jedenáct miliard dolarů za svůj podíl v německém operátorovi E-Plus; britský Vodafone a německý T-Mobile představují mobilní peněženku; pracovníci české justice budou telefonovat s Paegasem.
PRAHA - Sdružení obrany spotřebitelů kritizuje způsob fungování hlasových schránek všech tuzemských operátorů. Ani jeden z operátorů totiž volající neupozorňuje, že nepřijatý hovor přebírá záznamník. Jak ve večerním zpravodajství včera upozornila Česká televize, chybějící oznámení zvyšuje ročně tržby operátorů o desítky milionů korun.

Podle zjištění České televize až 85 procent volajících pokládá telefon do dvou vteřin od náběhu hlasové schránky. Hovor se už přitom v tu chvíli zpoplatňuje jako uskutečněný.

Podle Sdružení obrany spotřebitelů se tak Český Telecom ani mobilní operátoři nechovají seriózně vůči volajícím, když uživateli účtují službu, kterou nevyžaduje, nebo v některých případech dokonce odmítá. Na výtky dosud podle České televize reagoval pouze jediný z kritizovaných poskytovatelů telekomunikačních služeb. Tím je Český Mobil, který zvažuje možnost krátkého oznámení před přepojení hovoru do hlasové schránky.

Dva ze čtyř operátorů zvýšili atraktivitu hlasových schránek tím, že nezpoplatňují jejich výběr, připomněla ČT. Ani RadioMobil ani Český Telecom přitom neuvažují, že by volající při nepřijatých hovorech upozornili na hlasové schránky svých klientů, dodala.

AMSTERDAM - Nizozemský operátor KPN Telekom letos odepíše z nehmotného majetku 12,4 miliardy eur (10,8 miliardy dolarů) za svůj podíl v německém mobilním operátoru E-Plus a vykáže kvůli tomu rekordní roční ztrátu. V roce 1999 přitom nizozemská firma dala za 77,5 procenta E-Plus 18,7 miliardy eur, připomněla firma vë své včerejší zprávě.

Akcie KPN včera tato informace srazila dolů o více než pět procent. Analytici však dodávají, že odpisy budou v dlouhodobém výhledu přínosem. KPN také oznámila, že od americké firmy BellSouth již koupila zbývajících 22,5 procenta německého operátora.

Společnost KPN kupovala podíl v německé firmě, aby si zajistila pozici na největším evropském trhu mobilních telefonních služeb. Zisk očekávala zejména z rostoucích příjmů za datové služby. Ale E-Plus očekávání nenaplnila kvůli silné konkurenci na německém telekomunikačním trhu.

KPN tak rozšířila rostoucí řadu firem, které ve vidině budoucích příjmů vstoupily na německý trh za boomu technologií a technologických firem před dvěma lety a nyní musejí nehmotný majetek odepsat. Jsou mezi nimi například francouzská Vivendi Universal nebo americká AOL Time Warner.

Nehmotný majetek, který KPN odepíše, představuje rozdíl mezi účetní hodnotou převzatých aktiv a cenou, za něž je firma koupila. Odpisem dává kupující najevo, že v dané chvíli považuje převzatá aktiva za méně hodnotná, než kolik za ně zaplatil, dodává agentura Reuters.

HANNOVER/LONDÝN - Soupeřící mobilní operátoři Vodafone Group Plc a T-Mobile se spojili, aby Britům a Němcům umožnili platit za zboží tlačítky mobilních telefonů. Firmy dnes svůj záměr představily na hannoverském veletrhu CeBIT.

Operátoři se snaží zvyšovat obrat tím, že přimějí majitele používat mobilní telefon i k jiným účelům než pouhému telefonování. Je jasné, že Vodafone a T-Mobil hodlají využít svého silného evropského potenciálu. Dohromady například kontrolují zhruba 80 procent německého trhu, největšího v Evropě. V Británii společně zaujímají polovinu trhu.

Novou službu hodlá dvojice operátorů uvést na britský a německý trh koncem roku. Firmy věří, že v budoucnu budou uživatelé mobilů své přístroje používat k placení častěji než hotovost či bankovní karty.

Vodafone a T-Mobile doufají, že ostatní operátoři se k nim v nabídce této služby přidají. Konkurenční operátoři E-Plus a Viag Interkom, německá trojka a čtyřka, iniciativě tleskali. Vítají zejména otevřenost a dostupnost chystané služby. Nyní jsou ve světě desítky rozdílných platebních mobilních systémů. Za některými stojí operátoři, za jinými banky či výrobci mobilů.

"Fungují. Ale nenabízejí patřičně velký trh," uvedl mluvčí Vodafonu. "Potřebujete něco, na co se může napojit každý," dodal. Firma je připravena zahájit s dalšími operátory jednání o přístupu do platebního systému.

Podobná služba již funguje ve Finsku, odkud je největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia. Země je v technologickém pokroku jednou z nejvyspělejších na světě. V Helsinkách již tisíce lidí platí prostřednictvím mobilů za zboží a služby. Je mezi nimi například autobusové jízdné. Přesto je systém stále v plenkách.

Vodafone má ve světě zhruba 100 miliónů uživatelů. T-Mobil je v Německu největším mobilním operátorem, jeho mateřskou firmou je Deutsche Telekom. Na akcie firem měla zpráva slabý vliv, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Mobilní operátor RadioMobil zvítězil ve výběrovém řízení na dodávku telefonů a zařízení pro ministerstvo spravedlnosti. Provozovatel sítě Paegas bude dodávat služby pro všechny justiční pracovníky, uvedl resort v tiskové zprávě.

Ministerstvo vypsalo tendr v loňském roce kvůli nutnosti sjednotit poskytovatele služeb mobilní komunikace v rámci všech organizačních složek justiční části resortu. Chce tím dosáhnout výhodnějších podmínek u těchto služeb. Dalším požadavkem ministerstva do budoucnosti byla i možnost sjednotit číselnou řadu mobilních telefonů s uvažovaným budoucím propojením pevných ústředen v rámci všech složek do jednotného systému.

RadioMobil oznámil na začátku března překročení hranice tří milionů klientů. Společnost ovládá Deutsche Telekom přes konsorcium CMobil, které ve firmě drží přes 60 procent akcií.