Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELEKONOM: GTS začala nabízet internet přes volbu operátora...

aktualizováno 
... nizozemská společnost KPN, akcionář Českého Telecomu, nebude proti úmyslu firmy vyplatit mimořádnou dividendu; italský energetický koncern Enel smí převzít pevného perátora Infostrada; ruskému operátorovi Rostělekom mírně stoupl čistý zisk.

PRAHA - Telekomunikační firma GTS začala nabízet telefonické připojení k internetu prostřednictvím služby volba operátora. Tento způsob účtování přináší průměrně třetinovou úsporu nákladů v porovnání s připojením přes dominantního operátora, uvedl marketingový ředitel David Duroň.

Minuta připojení ve špičce vyjde na 88 haléřů a mimo špičku na 48 haléřů. Konkurenční Český Telecom nabízí v nejpoužívanějším programu Standard prvních deset minut připojení ve špičce za 1,40 Kč za minutu a další minuty za 80 haléřů. Mimo špičku si firma účtuje 55, respektive 25 haléřů. Další konkurenti Telecomu zatím internet prostřednictvím volby operátora nenabídli.

"Připojení k internetu je ještě jednodušší než v případě telefonního volání, protože uživatel nemusí manuálně vytáčet předvolbu. Má ji totiž přednastavenou ve svém počítači," vysvětlil Duroň. Podle něj se zpřístupněním internetu volba operátora stává zajímavou pro nové uživatele z podnikatelské sféry. Firma začala službu volba operátora pod názvem GTS Volba Plus poskytovat firemním zákazníkům z řad menších firem, ke kterým nemá přivedenu vlastní síť.

Volba operátora umožňuje alternativním operátorům od poloviny roku přístup k zákazníkům Telecomu. Ti tak mohou po vytočení čtyřmístné předvolby využívat služby jiných firem. 

AMSTERDAM - Nizozemská telekomunikační společnost KPN by podpořila zvláštní dividendu z peněz Českého Telecomu, kdyby tento krok česká vláda navrhla. Řekl to včera agentuře Reuters mluvčí KPN. "Mohu bezpečně říci, že proti dividendě nebudeme," řekl mluvčí nizozemské společnosti Bram Oudshoorn. Myšlenka dividendy se objevila jako prostředek náhrady za neuskutečněné vládní příjmy z nezdařeného dokončení privatizace Telecomu.

Vládě se nepodařilo prodat svých 51 procent akcií Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. Podepsala se na tom zčásti neschopnost KPN a švýcarské Swisscom, které ve společném podniku TelSource drží třetinový balík akcií Teleocmu, dohodnout se na podmínkách prodeje.

Zdroje z české vlády po zrušení privatizace médiím řekly, že jednou z diskutovaných možností je jednorázová dividenda v sumě téměř 100 korun na akcii. To by znamenalo pro stát příjem asi 16 miliard korun. Pozorovatelé se obávali toho, že by TelSource tak vysokou dividendu nemusel podpořit, protože by mohla oslabit finanční pozici českého operátora. Tím by se dále zhoršily perspektivy prodeje, o nějž má KPN eminentní zájem.

ŘÍM - Italský energetický koncern Enel může převzít provozovatele pevných telefonních linek, společnost Infostrada. Svolení bez dodatečných podmínek včera Enel dostal od italského protimonopolního úřadu. Úřad tak zvrátil předchozí rozhodnutí, podle nějž měl Enel kvůli koupi Infostrady prodat část výroby elektrické energie.

Úřad změnu postoje ve zprávě vysvětlil změnou podmínek na trhu a jinou strategií samotného podniku síťových služeb. Enel je v Evropě největší energetickou akciovou společností, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze. Akcie Enel včera stouply o 0,27 procenta na 4,86 eura. Bývalý monopol z 68 procent patří italskému ministerstvu financí.

Protimonopolní úřad změnil své únorové rozhodnutí na základě nálezu nejvyššího odvolacího soudu Itálie. Ten v červnu dospěl k závěru, že by úřad měl omezit požadavek, aby společnost Enel kvůli koupi Infostrady prodala elektrárenská aktiva. V únoru úřad žádal, aby Enel prodala výrobní kapacitu 5500 megawattů elektrické energie. Nyní úřad dospěl k závěru, že převzetím Infostrady společnost Enel nezíská dominantní postavení na trhu elektřiny. Enel musí navíc prodat výrobní kapacitu 15 000 megawattů, aby vyhověl požadavkům Evropské unie pro deregulaci odvětví, připomněla agentura Reuters.

MOSKVA - Ruská telekomunikační společnost Rostělecom zaznamenala za devět měsíců tohoto roku mírný růst čistého zisku o 3,2 procenta na 94,9 milionu dolarů. Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů IEA, uvádí se ve včerejším prohlášení společnosti.

Očištěný zisk společnosti, která poskytuje telekomunikační spojení na dlouhé vzdálenosti, stoupl na 268,6 milionu dolarů z 212,1 milionu USD ve stejném období loni. Konsolidované příjmy se zvýšily na 622,8 milionu z 601,6 milionu USD v období leden až září 2001.

Objem přenosů na dlouhé vzdálenosti se proti předchozímu roku zvýšil o 13,4 procenta. Objem přenosů do zahraničí vzrostl meziročně o 11,2 procenta, ze zahraničí do Ruska pak o 7,5 procenta, dodala společnost.

Provozní výdaje firmy meziročně klesly o 5,1 procenta na 521,5 milionu USD. Za poklesem provozních výdajů stály hlavně menší platby operátorům a snížení některých daní, ovšem nikoliv daně z příjmu, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz