Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Francie zlevnila licence na UMTS...

aktualizováno 
... soud zamítl žalobu, kterou na Orange a Vodafone podali jejich britští konkurenti; dodavatel telekomunikačních technologií Fincom Group zvýšil obrat o 30 procent; AT&T a British Telecom zaplatí přes sedm miliard dolarů za likvidaci svého společného podniku Concert.

PAŘÍŽ - Francie výrazně zlepšila podmínky licencí k provozování služeb třetí  generace mobilních telefonů UMTS, když prodloužila dobu platnosti licencí na 20 let z původních patnácti a snížila pevné poplatky.

Držitelé licencí zaplatí v prvním roce pouze osminu z celkové částky 4,95 miliardy eur, tedy 619 milionů eur, místo původně plánované čtvrtiny. Další platby pak budou založeny na příjmech operátorů ze služeb UMTS. Podle původního plánu měla být druhá čtvrtina zaplacena ve druhém roce a zbývající polovina rozložena na dalších 13 let. V květnu vláda kvůli odstoupení některých zájemců udělila jen dvě ze čtyř nabízených licencí a druhé kolo soutěže o zbylé licence se má konat příští rok někdy po jarních prezidentských volbách.

Stávající majitelé licencí, France Télécom a Vivendi Universal, však ještě letos zaplatí poplatek v původní výši. Noví držitelé dvou zbývajících licencí v příštím roce zaplatí jen 619 milionů eur.

Francouzská vláda bude podporovat dohody o sdílení sítí mezi jednotlivými operátory. Francie se tak snaží vyjít vstříc zadluženým telekomunikačním firmám, které čelí vysokým nákladům na výstavbu sítí pro třetí generaci mobilních telefonů, napsala agentura Reuters.

LONDÝN - Odklad plateb za licence na provoz sízí UMTS, který britská vláda povolila mobilním operátorům Orange a Vodafone, byl v pořádku. Potvrdil to v úterý londýnský vrchní soud, který zamítl žalobu dvou konkurenčních operátorů, společností British Telecommunications a One2One. Ty proti rozhodnutí vlády protestovaly s odůvodněním, že Orange a Vodafone získávají na trhu nezaslouženou výhodu.

Downing Street své rozhodnutí povolit dvěma největším britským operátorům odklad plateb odůvodnila skutečností, že Vodafone v době udílení licencí Orange právě prodával. Protože pravidla britské aukce nepovolují jedné společnosti vlastnit více než jednu licenci, rozhodla se vláda platby odložit až na dobu, kdy Orange nebude součástí Vodafonu. BT a One2One argumentovaly tím, že jejich konkurenti tak mohli čerpat úroky z dotyčné částky o 16 týdnů déle. Podle propočtů BT a One2One tak jejich konkurenti fakticky ušetřili 85 milionů dolarů.

HRADEC KRÁLOVÉ - Společnost Fincom Group, která je známá jako dodavatel telekomunikačních technologií, zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby meziročně o více než 30 procent na 65,4 milionu korun. Společnosti se podařilo získat nové kontrakty v Maďarsku a Řecku.

Fincom Group se skládá ze tří samostatných akciových společností. Asi 85 procent tržeb vytváří společnost Fincom International, která se zabývá datovými komunikacemi a dodávkami modemů Microcom. Právě dodávky modemů jí za srpen až září vzrostly více než trojnásobně. Zbývajícími dvěma firmami skupiny jsou Fincom.Net a Fincom-Materna Communications, které provádějí projekty v oblasti
internetového obchodu a poskytují služby v oblasti mobilních datových komunikací.

LONDÝN/NEW YORK - Společnosti AT&T a British Telecommunications zaplatí za zrušení svého neúspěšného společného podniku Concert 7,3 miliardy dolarů. To je zhruba dvojnásobek původně odhadovaných nákladů. Obě společnosti zároveň dohromady zruší 2300 pracovních míst.

Americký operátor AT&T se rozhodl nastoupit novou globální strategii, která již s exisstencí Concertu nepočítá. BT naopak zaměří svoji činnost na plnění své úlohy regionálního operátora. Zatímco se očekává, že AT&T převezme některé aktivity Concertu, zejména v Asii, BT zamýšlí svou veškerou zahraniční činnost provozovat prostřednictvím své firmy Ignite.

"Telekomunikační svět se za rok změnil k nepoznání. Najednou jsme měli společnost, jejíž struktura neodpovídala novým potřebám trhu," řekl finanční ředitel BT Philip Hampton o důvodech, které amerického a britského operátora vedly k rozpuštění Concertu.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Apple vydělává na smartphonech víc než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...Najdete na iDNES.cz