Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Falešné karty připraví Telecom ročně o 200 milionů...

aktualizováno 
... švédská firma Tele2 (v ČR poskytuje připojení na internet) loni utržila o polovinu více než v roce 2000; americký Nextel v posledním loňském čtvrtletí prohloubil ztrátu; další americká firma, Ciena, měla rekordní ztrátu 56 milionů dolarů; britský Energis se propadl na londýnské burze poté, co vyšlo najevo, že není schopen splácet dluhy.
PRAHA - Zákazníci, kteří volají pomocí falešných telefonních karet, způsobí ročně Českému Telecomu ztráty za 200 milionů korun. Ve svém večerním zpravodajství to včera uvedla Česká televize. Existenci falešných telefonních karet připustil Telecom již před osmi lety, problém s jejich používáním však přetrvává.

K dalšímu prohlubování této ztráty přispívá podle ČT také služba, kterou Telecom nabízí pod názvem Indoor. Tuto službu nabízí od loňského června a je založena na principu podílnictví. Telecom s ní oslovuje především provozovatele často navštěvovaných objektů.

"Faktem je, že nabízíme jinou službu. A to je služba Indoor, kde se nějakým způsobem podílíme na obchodní bázi s těmi majiteli o, řekl bych, ten podíl na zisku," řekl ČT Jan Ander z Telecomu. "Pikantní je to, že pokud si někdo takový hospodský telefonní automat pronajme a uzavře s Telecomem smlouvu, tak se může stát, že mu Telecom bude za volání pomocí falešné telefonní karty ještě platit," řekl televizi neznámý hacker.

Podle představitelů Telecomu by měla připravovaná technická opatření znemožnit telefonování s falešnými kartami již od letošního května. Telecom by měl podle požadavků Českého telekomunikačního úřadu provozovat nejméně 30 tisíc veřejných telefonních stanic.

STOCKHOLM - Švédský telekomunikační operátor Tele2, který od roku 1999 působí i v ČR, zvýšil v minulém roce své provozní tržby o 54 procent na 25,085 miliardy švédských korun, což je přibližně 86,92 miliardy Kč. V loňském roce společnost také získala 3,4 milionu nových zákazníků a nyní jich tak má více než 15 milionů. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti.

Zisk společnosti po zdanění loni dosáhl 392 milionů švédských korun. Tele2 se tak vymanila ze ztráty, která v roce 2000 činila 3,62 miliardy SEK. Zisk EBITDA dosáhl v minulém roce 1,7 miliardy švédských korun, zatímco v roce 2000 firma měla ztrátu EBITDA 371 milionů SEK.

Souhrnné investice v České republice se zatím podle finančního ředitele české dceřiné společnosti Zdeňka Vavřína pohybují řádově v desítkách milionů korun. Od října 2000 nabízí Tele2 v České republice bezdrátové připojení na internet. V současné době se mohou připojit zájemci v Praze, Brně, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích a Hradci Králové. V těchto městech Tele2 provozuje 14 stanic, na které je napojeno zhruba 1600 zákazníků.

Firma Tele2, která se dříve jmenovala Netcom, vznikla v roce 1993 a nyní působí ve 22 zemích.

RESTON (USA) - Americké telekomunikační firmě Nextel Communication Inc. loni v posledním čtvrtletí vzrostla ve Spojených státech ztráta kvůli vyšším nákladům. Tržby společnosti se však zvýšily díky většímu počtu zákazníků. Firma Nextel to včera uvedla s tím, že konsolidované výsledky zveřejní po vyjasnění některých účetních operací.

Čistá ztráta Nextelu z aktivit ve Spojených státech stoupla ve čtvrtletí na 188 milionů z 96 milionů dolarů rok ve stejném období předloni. Tržby firma zvýšila na 1,88 miliardy z 1,53 miliardy dolarů. Konsolidované výsledky přinese Nextel po konzultaci s americkou komisí pro cenné papíry. Firma bude muset zaúčtovat rozsáhlé náklady očekávané v problémové mezinárodní divizi NII Holdings Inc. Ta nyní jedná s věřiteli o restrukturalizaci dluhů a možná bude nucena požádat o ochranu před věřiteli. Kvůli restrukturalizaci čeká NII ztrátu ve výši jedné až dvou miliard dolarů.

V posledním loňském čtvrtletí se počet zákazníků Nextelu zvýšil o více než 500 tisíc na 8,7 miliónu uživatelů. Nextel tak byl jednou z mála firem, jejichž výsledky v tomto směru překonaly očekávání analytiků. Podle nich se totiž růst počtu nových klientů zpomaluje. Firma přitom očekává, že počet jejích zákazníků se letos zvýší o další dva miliony, napsala agentura Reuters.

LINTHICUM (USA) - Americká společnost Ciena, výrobce zařízení z optických vláken, vykázala za první čtvrtletí tohoto finančního roku, které skončilo v lednu, rekordní provozní ztrátu 56,7 milionu dolarů ve srovnání se ziskem 54,57 milionu ve stejném období předchozího roku. Oznámila to včera firma s tím, že ztrátu způsobilo všeobecné snížení výdajů v oblasti telekomunikací.

Čistá ztráta činila v prvním čtvrtletí 70,6 milionu dolarů ve srovnání se ziskem 53,25 milionu ve stejném období předchozího roku. Tržby se snížily o více než 50 procent na 162,2 milionu dolarů z 352 milionů. Firma rovněž upozornila na to, že její výsledky za druhé čtvrtletí nedosáhnou očekávání kvůli dalšímu poklesu zakázek. Akcie společnosti na začátku včerejšího obchodování na trhu Nasdaq oslabily o 6,9 procenta na 8,1 dolaru.

Výrobci zařízení z optických vláken procházejí složitým obdobím, protože telekomunikační společnosti začaly v rámci úsporných opatření omezovat výdaje. Firmy si totiž mnohdy nevědí rady s tím, jak se vypořádat s nevyužitými kapacitami sítí z optických vláken, napsala agentura Reuters.

LONDÝN - Akcie britské telekomunikační skupiny Energis včera klesly o téměř 70 procent, když potápějící firma přiznala, že bankéři mohou její úvěr zmrazit. Společnost zároveň oznámila, že propustí v Británii 400 lidí, tedy desetinu celkového počtu. Ročně tak chce ušetřit 25 milionů liber (36 milionů dolarů). Prodá také ztrátové aktivity v kontinentální Evropě.

Akcie Energis v jednu chvíli spadly o 69,8 procenta na čtyři pence (šest centů). Ani ne před dvěma lety, kdy byly telekomunikace na vrcholu, přitom stály 793,5 pence. Energis nabízí služby v telekomunikacích a elektronickém obchodování.

Bývalé emisi blue-chips včerejší propad srazil hodnotu níže, než mají někteří z jejích nejmenších rivalů. Po poklesu akcií činí tržní hodnota firmy 80 milionů liber. V době telekomunikačního boomu přitom měla hodnotu téměř 14 miliard liber. Včera změnilo majitele emise 360 milionů akcií, zhruba desetinásobek běžného objemu.

Obligace Energis klesly na polovinu, tedy na 15 procent nominální hodnoty po zprávě, že firma uvažuje o restrukturalizaci emise. Její bývalá mateřská firma a dřívější největší akcionář National Grid podle dealerů finanční podporu neposkytne.

Minulý měsíc Energis překvapila investory varováním před špatným výsledkem hospodaření. Dnes navíc firma, která dluží 1,2 miliardy liber, upozornila na to, že se jí nemusí podařit splnit finanční podmínky úvěru 725 milionu liber. Energis se přiznala, že nedodržela úvěrové podmínky a bude se snažit o dosažení nové dohody se syndikátem bank. Podle bankéřů vyplývají problémy společnosti ze ztrátových evropských poboček, které skupina převzala v posledních třech letech a které se na jejích tržbách podílejí čtvrtinou, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...Najdete na iDNES.cz