TELeKONOM: Exšéfa Sonery zatkla policie...

... kvůli podezření, že nechal odposlouchávat své podřízené; privatizace Českého Telecomu nejspíše zkrachuje, tvrdí server Euro Online; Eurotel začal nabízet video.

HELSINKY - Bývalého šéfa finského dominantního operátora Sonery zatkla včera policie v rámci vyšetřování aféry s odposloucháváním hovorů zaměstnanců firmy a několika novinářů.

Zatčení Kaje-Erika Relandera, který ze Sonery odešel v loňském roce, potvrdil mluvčí firmy Jyrki Karasvirta a finské sdělovací prostředky.

Policejní vyšetřování nabralo obrátky poté, co list Helsingin Sanomat napsal, že Sonera sledovala telefonní hovory svých zaměstnanců ve snaze zjistit, kdo z nich vynesl na veřejnost informace o sporech uvnitř firmy.

Relander byl v inkriminované době výkonným ředitelem Sonery. Kromě něho byli zatčeni ještě dva špičkoví manažeři a dva pracovníci bezpečnostního oddělení firmy.

PRAHA - Brzké okončení privatizace Telecomu se nyní jeví méně pravděpodobné než kdykoli předtím. Uvedl to internetový server EURO Online, podle jehož informací se totiž ve stanoveném termínu do včerejšího poledne nepodařilo vyřešit klíčový problém s odkupem 27 procent akcií od konsorcia TelSource. "Většina na privatizaci zainteresovaných osob se teď kloní k názoru, že prodej telekomunikační firmy konsorciu Deutsche Bank/TDC nejspíše zkrachuje," napsalo Euro.

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly vydá konečný verdikt zřejmě až v pondělí 2. prosince. Naděje na vládní "ano" je však nynípodle Eura mizivá přesto, že se již podařilo vyřešit druhý složitý problém. Tím je nalezení společné řeči s americkými spoluvlastníky Eurotelu (dceřiná firma Telecomu), kteří na základě starých smluv měli právo prodej Telekomu zablokovat.

Společnost TelSource, o jejíž akcie má kupec také zájem, nehodlá podle Eura přistoupit na nižší cenu za svůj balík. Nizozemsko-švýcarské uskupení chce minimálně tolik, kolik má dostat za své akcie stát. Deutsche Bank je ochotna zaplatit za státních 51 procent 1,820 miliardy eur, ale podstatnou část ceny váže na zlatou akcii, kterou drží Fond národního majetku.

Minoritním akcionářům, kteří kontrolním podílem a zlatou akcií nedisponují, stejné obchodní podmínky poskytnout nehodlá. TelSource se však může odvolat na loni uzavřenou smlouvu o společném prodeji. Ta jej opravňuje vložit část svých akcií do privatizace za stejných podmínek a stejnou cenu jako FNM, připomíná Euro. Ze svého stanoviska kupec ustoupí pouze tehdy, pokud stát sleví z ceny na svůj podíl, uzavřelo.

PRAHA - Mobilní operátor Eurotel začal včera nabízet stahování krátkých video sekvencí na mobilní telefon. Uživatelé si tak na displeji mobilního telefonu mohou podle výkonného ředitele firmy Garrissona Macriho prohlížet například domácí a zahraniční zprávy, animované seriály, ukázky z filmů nebo erotiku. Stahování videa však v současnosti  umožňuje pouze telefon Nokia 7650, který stojí téměř 10 000 Kč.

Konkurenční RadioMobil, jehož síť posílání videa rovněž umožňuje, začal v polovině listopadu nabízet možnost posílání videosekvencí natočených jedním telefonem na druhý přístroj. Nabídku vlastního obsahu firma teprve chystá. Český Mobil multimediální zprávy nabídne až v příštím roce.

Eurotel při posílání sekvencí spolupracuje s Českou televizí, Reuters, U-Turn, AS Film, ATS Praha, Warner Bros, iComVision, Falcon a Techno Publishing.

Za jednu vyžádanou video zprávu zákazník zaplatí od 12,90 Kč do 39,90 Kč podle jejího charakteru. Nejlevnější jsou zprávy a počasí, naopak nejdražší erotika. Posílání ukázek z filmů je zdarma. Vedle ceny zprávy zákazník platí zhruba dvě Kč za minutu stahování dat prostřednictvím technologie GPRS. Data se do telefonu nahrávají průběžně při přehrávání videa a zákazník proto nemusí čekat na nahrání celé sekvence. Stáhnutí přehrávacího programu firma poskytuje zdarma.

Eurotel podle mluvčího Jana Kučmáše v příštím roce proti letošku výrazně zvýší investice do technologie GPRS. Důvodem je očekávané rozšíření multimediálních služeb, které na této technologii fungují. Eurotel měl koncem 3. čtvrtletí 3,68 milionu zákazníků. Firmu vlastní z 51 procent Český Telecom a zbytek konsorcium Atlantic West.