TELeKONOM: Evropské telekomunikace? Nic moc...

... tvrdí nizozemský operátor KPN, sám zadlužený; J.P.Morgan chce po fiasku s Telecomem kupovat české kabelovky; kanadský majitel Oskara se dostal do černých čísel; Swisscomu klesl zisk na téměř třetinu.
AMSTERDAM - Krize zadluženého evropského telekomunikačního sektoru bude trvat ještě několik let. Řekl to o víkendu agentuře Reuters mluvčí nizozemského operátora KPN. "Krize bude trvat pár let. Až za několik let firmy vyřeší své dluhy," řekl Bram Oudshoorn, mluvčí notoricky zadkužené firmy. Pro inovace nyní operátoři nemají žádný prostor, protože se musí zbavovat vysokých dluhů, dodal.

Telefonní společnosti v Evropě "dramaticky zbídačila" bitva o licence na frekvence k provozování mobilních sítí nové generace UMTS, řekl výkonný šéf KPN Ad Scheepbouwer ve víkendovém vydání listu Algemeen Dagblad. Dodal, že vyčerpání zdrojů a vysoké zadlužení celého sektoru téměř paralyzovalo.

Co se týče možnosti konsolidace sektoru prostřednictvím fúzí, ta má podle KPN smysl pouze v mobilním sektoru a datových službách, nikoliv v pevných linkách. "Pokud spojíte fixní sítě, budou z jedné plus jedné jen dvě, nikoliv tři. V mobilním sektoru je však možnost úspor nákladů a zvýšení efektivnosti,"řekl mluvčí.

KPN je vedle švýcarské Swisscom člen konsorcia TelSource, partnera Českého Telecomu. TelSource má na českém operátorovi podíl asi 27 procent, chce jej však v rámci privatizace Telecomu prodat.

Součástí připravovaného plánu by měla být fúze obou českých provozovatelů. Vznikla by tak silná "dvojka" na českém trhu, která by konkurovala vedoucí UPC ČR. Viceprezident mediální divize společnosti J.P. Morgan Partners Brooke Harlow týdeníku také potvrdil, že jeho firma již dnes vlastní podíl ve společnosti TES Media.

V souvislosti s chystaným prodejem se objevují i názvy firem Credit Suisse First Boston (CSFB), ING Barrings a Andersen. Pokud by se však zmíněný plán opravdu uskutečnil, hlavním investorem bude právě J.P. Morgan. Ostatní společnosti vystupují spíše v roli konzultantů. CSFB je finančním poradcem nizozemské telekomunikační společnosti KPN, která ovládá Intercable CZ. Právě KPN už ve většině zemí svůj podíl v kabelových televizích prodala. ING Barrings je zase prostřednictvím své dceřiné společnosti spolumajitelem TES Media.

Odborníci soudí, že fúze mohou přispět ke konsolidaci odvětví, úsporám a zefektivnění provozu. Jen v oblasti účtování lze hodně ušetřit. Spojení by uvítala i konkurence, která ho posuzuje jako krok v větší efektivitě odvětví.

Podle informací ČTK má UPC okolo 380 000 zákazníků, Intercable přes 190 000 a TES Media více než 90 000 platících klientů.

MONTREAL - Kanadská telekomunikační společnost Telesystem International Wireless (TIW) se v prvním čtvrtletí dostala ze ztrát a skončila s kladným hospodářským výsledkem. Zasloužila se o to restrukturalizace dluhu spolu s růstem počtu uživatelů mobilních sítí ve střední a východní Evropě v čele s Českou republikou, kde TIW kontroluje firmu Český Mobil se značkou Oskar.

TIW skončila čtvrtletí s čistým ziskem 39,5 milionu USD ve srovnání se ztrátou 248,3 milionu USD ve stejném období loňského roku. Tržby firmy se zvýšily o téměř 40 procent na 146,8 milionu USD.

Dohoda s věřiteli o restrukturalizaci dluhu vynesla TIW jednorázový účetní zisk 47,7 miliónu USD. Firma musela řešit svou zadluženost poté, co její ambiciózní mezinárodní expanze narazila na krizi přesyceného globálního telekomunikačního trhu. Restrukturalizaci dluhu dokončila v prvním čtvrtletí a snížila tak svou zadluženost na úrovni mateřské firmy z téměř jedné miliardy dolarů na 288,5 milionu USD.

Hotovostní pozice TIW se v prvním čtvrtletí zvýšila o 22,5 milionu na 108 milionu USD. Firma však upozornila, že vzhledem k blízkosti termínu splacení bankovních dluhů překračují peněžní závazky firmy v horizontu příštích 12 měsíců stále ještě její hotovostní zdroje.

Problémem je zejména bankovní úvěr 75 milionů USD splatný v prosinci. Mluvčí TIW Mark Boutet však agentuře Reuters řekl, že firma bude schopna podmínky splácení této půjčky znovu projednat.

Celkový dluh TIW včetně dceřiných firem činil na konci čtvrtletí 916,5 milionu USD. Dluh Českého Mobilu z toho představoval 366 miliénů USD a zadluženost rumunského operátora MobilFon činila 262 milionů USD.

CURYCH - Provozní zisk dominantního švýcarského telekomunikačního operátora dolarů) z 1,205 miliardy ve stejném období loňského roku.

Čistý zisk klesl na 420 milionů franků z 4,48 miliardy ve srovnatelném loňském období, kdy firma vykázala mimořádné příjmy 3,88 miliardy franků. Tržby společnosti zůstaly beze změn na 3,517 miliardy franků.

Výsledky tak byly v souladu s očekáváním analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters odhadovali provozní zisk na 1,152 miliardy franků a čistý zisk na 430 milionů. Společnost rovněž potvrdila, že za celý letošní rok očekává provozní zisk na úrovni loňských 4,409 miliardy dolarů, zatímco u čistého zisku předpokládá pokles.

Společnost Swisscom je dostatkem hotovosti na evropském telekomunikačním trhu raritou, protože získala relativně levně domácí licenci na služby pro třetí generaci mobilních telefonů a nerozházela peníze na licence v zahraničí. V březnu firma vynaložila 4,3 miliardy franků na zpětný odkup 9,9 procenta vlastních akcií, napsala agentura Reuters.