TELeKONOM: Eurotel spustil spustil rychlý Wi-Fi internet...

... německá prokuratura vyšetřuje okolnosti, za nichž dostal odstoupivší šéf Deutsche Telekom Ron Sommer "zlatý padák" za 360 milionů korun; švédský telekomunikační regulátor zamítl žádost britského Vodafonu o prodloužení lhůty na spuštění sítě 3G; France Télécom popírá, že by chtěl prodat svůj podíl v krachujícím německém MobilComu.

PRAHA - Mobilní operátor Eurotel začal minulý týden ve své síti nabízet možnost vysokorychlostního bezdrátového přístupu na internet prostřednictvím technologie Wi-Fi (Wireless Fidelity). Přístup z přenosného počítače je v současnosti možný ve dvou hotelech v Praze a jednom v Českých Budějovicích a do konce roku by se podle mluvčího Jana Kučmáše měl počet lokalit rozšířit o dalších 20 míst.

Služba umožňuje připojení přenosného počítače na internet prostřednictvím bezdrátové lokální sítě teoretickou rychlostí až 11 megabitů za vteřinu oproti zhruba 56 kilobytům pro přenosy prostřednictvím mobilních telefonů. Pásmo 2,4 GHz je však sdílené a proto přenosová rychlost klesá úměrně s počtem uživatelů. "Reálná rychlost je mezi 128 a 512 kilobyty," uvedl Kučmáš. Připojení prostřednictvím Wi-Fi technologie umožňuje většina modernějších notebooků.

Firma se zatím rozhodla pro účtování prostřednictvím dobíjecích kupónů pro předplacené karty Go. Za 300korunový kupón může být uživatel jednorázově připojen až 12 hodin, za 500 Kč pak celý den a za 1000 Kč až 60 hodin. "Do budoucna zvažujeme všechny způsoby účtování," uvedl mluvčí.

Podle Kučmáše Wi-Fi nemůže nahradit připravovanou technologii UMTS zejména kvůli krátkému dosahu a s tím  spojenými vysokými náklady na pokrytí rozsáhlejšího území. Je však výhodná například pro pokrytí hotelů, dopravních uzlů nebo kongresových center.

Bezdrátový vysokorychlostní internet chystá i konkurenční RadioMobil v rámci mateřské skupiny T-Mobile. Firma však podle mluvčího Jiřího Hájka službu nabídne až ve chvíli, kdy bude moci nabídnout plnohodnotný roaming pro zahraniční zákazníky. Český Mobil zatím zvažuje možnosti, za jakých se spuštění sítě postavené na technologii Wi-Fi nebo podobných vyplatí jak zákazníkovi, tak operátorovi. Podle internetového deníku Mobil.cz službu komerčně nabídne koncem listopadu také společnost Vanco.net.

FRANKFURT - Největšího evropského provozovatele pevných telefonních linek, německou společnost Deutsche Telekom, začala šetřit tamní státní prokuratura. Ta chce zjistit, za jakých podmínek firma vyplatila odstupné dnes již bývalému řediteli Ronu Sommerovi.

"Potvrzujeme, že státní prokuratura v Bonnu vyšetřuje (šéfa dozorčí rady Hanse-Dietricha) Winkhause ohledně údajné výplaty odstupného v řádu několika milionů (eur)," prohlásil mluvčí firmy Ulrich Lissek. Ron Sommer se funkce výkonného ředitele Deutsche Telekom vzdal v červenci, kdy podlehl tlaku na odvolání. Ztratil důvěru nejen spolkové vlády, tedy největšího akcionáře firmy, ale i některých svých spolupracovníků. Nedařilo se mu totiž snížit zadluženost firmy a zastavit pád ceny jejích akcií.

Německý týdeník Der Spiegel v nejnovějším vydání píše, že Sommer získal odstupné 11,6 milionu eur. To je v přepočtu asi 360 milionů korun. Podle smlouvy měl Sommer zůstat ve funkci až do roku 2005. Prokuratura se zabývá i  schématem udělování opcí, které členům vedení umožňují nakupovat akcie.

Zdroje z řad právníků tvrdí, že je velmi nepravděpodobné, aby proti společnosti byla vznesena žaloba. "To k ničemu takovému nepovede," řekl agentuře Reuters zdroj blízký vyšetřování.

STOCKHOLM - Švédský telekomunikační úřad včera zamítl žádost britského mobilního giganta Vodafone o prodloužení termínu zahájení služeb mobilní sítě třetí generace (3G) na švédském trhu. Úřad neposoudil důvody britské firmy jako dostatečné.

Vodafone prostřednictvím své švédské dceřiné firmy Europolitan požádal Stockholm o odklad termínu plného pokrytí země službami 3G z konce roku 2003 na konec roku 2005. Švédský telekomunikační úřad udělil předloni k provozování vysokokapacitních sítí 3G čtyři licence.

Europolitan, který je třetím největším mobilním operátorem ve Švédsku, uvedl, že zavedení 3G se střetává s problémy se získáváním stavebních povolení k novým vysílačům. Švédský úřad již zamítl žádost francouzského operátora Orange o tříletý odklad spuštění plného provozu a nyní zvažuje podobný požadavek konsorcia Hi3G hongkongského Hutchison Whampoa a švédské skupiny Investor. Držitel čtvrté licence Tele2 díky spolupráci s největším domácím operátorem Telia o odklad nežádá. 

Mobilní operátoři, kteří za licence zaplatily desítky miliard eur, se při spuštění sítí 3G potýkají s problémy po celé Evropě. Především kvůli technickým potížím odkládají plánovaná spuštění provozu na pozdější dobu.

PAŘÍŽ - France Télécom nehodlá prodat podíl 28,5 procenta, který má v problémovém německém mobilním operátorovi MobilCom. Informovala o tom agenturu Reuters mluvčí francouzského telekomunikačního gigantu a popřela tak včerejší zprávu německého deníku Handelsblatt.

"Popíráme tuto zprávu. Nedali jsme bankám příkaz, aby prodaly náš podíl (v Mobilcomu)," prohlásila mluvčí. Německý list Handelsblatt s odvoláním na bankovní zdroje uvedl, že zadlužený francouzský operátor uvažuje o umístění akcií německé firmy na trh prostřednictvím společností Morgan Stanley a Deutsche Bank. Podle listu zatím není přesně stanoveno načasování transakce a prodej bude spojen s určitými, dosud blíže nespecifikovanými podmínkami. 

MobilCom a France Télécom se na konci minulého týdne dohodly, že Francouzi převezmou nebo odpustí německé firmě dluh sedm miliard eur a s tím dostanou 90 procent majetku rušených operací v budování mobilní sítě třetí generace. MobilCom tak podnikl klíčový krok ke své záchraně, protože díky dohodě má nyní otevřeny dveře k dohodnutým záchranným úvěrům od německých bank.

Podle současné ceny akcií má podíl France Télécom v MobilComu hodnotu 79,2 milionu eur, napsala agentura Reuters.