Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Eurotel a Oskar nabízejí na čtvrt roku internet zdarma...

aktualizováno 
... satelitní společnost UPC začala klientům půjčovat samostatné přístupové karty pro příjem vysílání; polské telekomunikační společnosti ohlásily hospodářské výsledky: TPSA (největší firma svého druhu ve střední Evropě) snížila zisk, Elektrim (balancující na pokraji krachu) snížil ztrátu stejně jako třeté největší mobil operátor Centertel; Belgacom, belgický telekom, naopak podstatně zvýšil provozní zisk.
PRAHA - Mobilní sítě Eurotel a Oskar nabízejí svým zákazníkům po dobu tří měsíců přístup na internet zdarma. Všichni zákazníci Eurotelu, kteří si od pátku do 31. května 2002 aktivují program Data, nebudou první tři měsíce platit měsíční paušál, který jinak činí 195 korun. Navíc získají 100 volných minut a dva MB dat. Český Mobil, který provozuje síť Oskar, nabízí přístup na internet zdarma na tři měsíce v tarifu GPRS Standard již od února.

Eurotel po vyčerpání bonusu účtuje podle standardního ceníku programu Data, který nabízí přístup na internet za dvě Kč za minutu či tři haléře za 1 kB přenesených dat. Oskar, u kterého mohou zákazníci již od února využívat měsíčně jeden MB přenesených dat zdarma, po jeho vyčerpání účtuje za každý další přenesený kB jeden haléř proti běžným 30 haléřům pro přístup na wap a 2,6 haléře pro vstup na internet. Běžný paušál za tuto službu stojí 200 korun měsíčně. Oskar má další dva tarify, které jsou bez paušálu, a jeden kB přenesených dat v něm stojí 40 haléřů.

U Radiomobilu, který provozuje síť Paegas, mohou zákazníci využít buď tarif bez paušálu, kde za jeden kB přenesených dat platí 50 haléřů, nebo tarif se 199korunových paušálem, kde platí za přístup na wap 30 haléřů za jeden kB dat a pro přístup na internet tři haléře za jeden kB.

PRAHA - Společnost UPC ČR půjčuje od pátku klientům samostatné přístupové karty a odběr digitální satelitní služby UPC Direct. Klienti, kteří přijímají signál kabelové televize ze satelitu, tedy již podle mluvčího UPC Františka Maliny nemusejí pro příjem signálu povinně využívat dekodér půjčený od UPC a mohou využít vlastní přijímací zařízení.

Podle Maliny totiž roste počet majitelů satelitních přijímacích zařízení, kteří mají zájem o kabelové programy a chtějí je přijímat přes své technické vybavení. Zákazník bude mít kartu zapůjčenou po celou dobu, kdy bude předplatitelem služby UPC Direct. Po skončení smluvního vztahu formou výpovědi bude muset kartu vrátit.

V případě odběru samostatné karty musí zákazník prokázat nejméně dvěma doklady svou totožnost, zaplatit vratnou zálohu 2000 korun a aktivační poplatek 500 korun. Dále bude platit pravidelné poplatky, které se pohybují od 512 korun měsíčně podle objednané nabídky. Při propůjčení dekodéru UPC platí zákazníci navíc poplatek za montáž, který se v průměru pohybuje od 800 do 2000 korun.

VARŠAVA - Zisk největší telekomunikační společnosti ve východní Evropě TPSA v loňském roce klesl o 86 procent na 183 milionů zlotých (43 milionů amerických dolarů). Na propadu se nejvíce podílely vysoké výdaje na restrukturalizaci společnosti.

Výsledek je podstatně horší než odhady analytiků, kteří podle ankety agentury Reuters očekávali zisk 486 milionů zlotých. Tržby společnosti se však zvýšily o 9,1 procenta na 17,32 miliardy zlotých, což bylo téměř v souladu s odhady analytiků, kteří počítali s tržbami kolem 17,39 miliardy zlotých.

TPSA loni oznámila, že v posledním čtvrtletí kvůli uplatňování restrukturalizačního plánu zvýší rezervy o jednu miliardu zlotých, aby tak pokryla zvýšené náklady spojené s propouštěním a promlčenými pohledávkami. Z tohoto důvodu TPSA hospodařila v posledním čtvrtletí roku s čistou ztrátou 624 milionu a provozní ztrátou 356 milionu zlotých. Restrukturalizace má zlepšit provozní výkonnost klíčových aktivit v oblasti pevných telekomunikačních linek.

Kontrolní podíl 47,5 procenta v TPSA drží konsorcium vedené France Télécom. Ke konci tohoto roku by konsorcium mělo získat ve společnosti majoritní podíl, napsala agentura Reuters.

VARŠAVA - Polský telekomunikační a energetický konglomerát Elektrim snížil v loňském roce čistou ztrátu na 201 milionů zlotých (47,4 milionu dolarů) z předchozích 1,078 miliardy. Oznámila to v pátek firma a dodala, že její tržby klesly na 5,07 miliardy zlotých z 5,57 miliardy v roce 2000.

Provozní zisk činil ve sledovaném období 155,6 milionu zlotých ve srovnání s předchozí ztrátou 278,7 milionu. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila firma s čistým ziskem 294,48 milionu zlotých při tržbách 982,98 milionu, napsala agentura Reuters.

Společnost koncem minulého roku nesplatila emisi konvertibilních obligací v hodnotě téměř půl miliardy eur a této kdysi jedné z investičně nejpopulárnějších firem tak nyní hrozí největší bankrot v Polsku.

VARŠAVA - Třetí největší polský mobilní operátor Centertel, který je divizí společnosti TPSA, snížil v loňském roce ztrátu na 603 milionů zlotých (143 milionů dolarů) z 665 milionů v roce 2000. Oznámila to v pátek firma a dodala, že její zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) činil 112 milionů zlotých ve srovnání s předchozí ztrátou 232 milionů.

BRUSEL - Bývalý belgický telekomunikační monopol Belgacom zvýšil v loňském roce provozní zisk o 66 procent na 930 milionů eur z 561 milionů v předcházejícím roce. Oznámila to v pátek firma a dodala, že nárůst byl umožněn dobrými výsledky mobilní divize a nižšími platbami do zaměstnaneckého penzijního fondu.

Tržby společnosti stouply o 4,6 procenta na 5,4 miliardy eur a čistý zisk vzrostl o čtyři procenta na 499 milionů. Tržby mobilní divize se zvýšily o 22 procent na 1,9 miliardy eur díky růstu míry penetrace mobilních telefonů, která podle generálního ředitele firmy Johna Goossense v Belgii přesáhla 70 procent. V letošním roce porostou podle Goossense tržby společnosti přes prodej některých francouzských divizí stejným tempem jako loni, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

Najdete na iDNES.cz