Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Eurotel a Oskar nabízejí na čtvrt roku internet zdarma...

aktualizováno 
... satelitní společnost UPC začala klientům půjčovat samostatné přístupové karty pro příjem vysílání; polské telekomunikační společnosti ohlásily hospodářské výsledky: TPSA (největší firma svého druhu ve střední Evropě) snížila zisk, Elektrim (balancující na pokraji krachu) snížil ztrátu stejně jako třeté největší mobil operátor Centertel; Belgacom, belgický telekom, naopak podstatně zvýšil provozní zisk.
PRAHA - Mobilní sítě Eurotel a Oskar nabízejí svým zákazníkům po dobu tří měsíců přístup na internet zdarma. Všichni zákazníci Eurotelu, kteří si od pátku do 31. května 2002 aktivují program Data, nebudou první tři měsíce platit měsíční paušál, který jinak činí 195 korun. Navíc získají 100 volných minut a dva MB dat. Český Mobil, který provozuje síť Oskar, nabízí přístup na internet zdarma na tři měsíce v tarifu GPRS Standard již od února.

Eurotel po vyčerpání bonusu účtuje podle standardního ceníku programu Data, který nabízí přístup na internet za dvě Kč za minutu či tři haléře za 1 kB přenesených dat. Oskar, u kterého mohou zákazníci již od února využívat měsíčně jeden MB přenesených dat zdarma, po jeho vyčerpání účtuje za každý další přenesený kB jeden haléř proti běžným 30 haléřům pro přístup na wap a 2,6 haléře pro vstup na internet. Běžný paušál za tuto službu stojí 200 korun měsíčně. Oskar má další dva tarify, které jsou bez paušálu, a jeden kB přenesených dat v něm stojí 40 haléřů.

U Radiomobilu, který provozuje síť Paegas, mohou zákazníci využít buď tarif bez paušálu, kde za jeden kB přenesených dat platí 50 haléřů, nebo tarif se 199korunových paušálem, kde platí za přístup na wap 30 haléřů za jeden kB dat a pro přístup na internet tři haléře za jeden kB.

PRAHA - Společnost UPC ČR půjčuje od pátku klientům samostatné přístupové karty a odběr digitální satelitní služby UPC Direct. Klienti, kteří přijímají signál kabelové televize ze satelitu, tedy již podle mluvčího UPC Františka Maliny nemusejí pro příjem signálu povinně využívat dekodér půjčený od UPC a mohou využít vlastní přijímací zařízení.

Podle Maliny totiž roste počet majitelů satelitních přijímacích zařízení, kteří mají zájem o kabelové programy a chtějí je přijímat přes své technické vybavení. Zákazník bude mít kartu zapůjčenou po celou dobu, kdy bude předplatitelem služby UPC Direct. Po skončení smluvního vztahu formou výpovědi bude muset kartu vrátit.

V případě odběru samostatné karty musí zákazník prokázat nejméně dvěma doklady svou totožnost, zaplatit vratnou zálohu 2000 korun a aktivační poplatek 500 korun. Dále bude platit pravidelné poplatky, které se pohybují od 512 korun měsíčně podle objednané nabídky. Při propůjčení dekodéru UPC platí zákazníci navíc poplatek za montáž, který se v průměru pohybuje od 800 do 2000 korun.

VARŠAVA - Zisk největší telekomunikační společnosti ve východní Evropě TPSA v loňském roce klesl o 86 procent na 183 milionů zlotých (43 milionů amerických dolarů). Na propadu se nejvíce podílely vysoké výdaje na restrukturalizaci společnosti.

Výsledek je podstatně horší než odhady analytiků, kteří podle ankety agentury Reuters očekávali zisk 486 milionů zlotých. Tržby společnosti se však zvýšily o 9,1 procenta na 17,32 miliardy zlotých, což bylo téměř v souladu s odhady analytiků, kteří počítali s tržbami kolem 17,39 miliardy zlotých.

TPSA loni oznámila, že v posledním čtvrtletí kvůli uplatňování restrukturalizačního plánu zvýší rezervy o jednu miliardu zlotých, aby tak pokryla zvýšené náklady spojené s propouštěním a promlčenými pohledávkami. Z tohoto důvodu TPSA hospodařila v posledním čtvrtletí roku s čistou ztrátou 624 milionu a provozní ztrátou 356 milionu zlotých. Restrukturalizace má zlepšit provozní výkonnost klíčových aktivit v oblasti pevných telekomunikačních linek.

Kontrolní podíl 47,5 procenta v TPSA drží konsorcium vedené France Télécom. Ke konci tohoto roku by konsorcium mělo získat ve společnosti majoritní podíl, napsala agentura Reuters.

VARŠAVA - Polský telekomunikační a energetický konglomerát Elektrim snížil v loňském roce čistou ztrátu na 201 milionů zlotých (47,4 milionu dolarů) z předchozích 1,078 miliardy. Oznámila to v pátek firma a dodala, že její tržby klesly na 5,07 miliardy zlotých z 5,57 miliardy v roce 2000.

Provozní zisk činil ve sledovaném období 155,6 milionu zlotých ve srovnání s předchozí ztrátou 278,7 milionu. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila firma s čistým ziskem 294,48 milionu zlotých při tržbách 982,98 milionu, napsala agentura Reuters.

Společnost koncem minulého roku nesplatila emisi konvertibilních obligací v hodnotě téměř půl miliardy eur a této kdysi jedné z investičně nejpopulárnějších firem tak nyní hrozí největší bankrot v Polsku.

VARŠAVA - Třetí největší polský mobilní operátor Centertel, který je divizí společnosti TPSA, snížil v loňském roce ztrátu na 603 milionů zlotých (143 milionů dolarů) z 665 milionů v roce 2000. Oznámila to v pátek firma a dodala, že její zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) činil 112 milionů zlotých ve srovnání s předchozí ztrátou 232 milionů.

BRUSEL - Bývalý belgický telekomunikační monopol Belgacom zvýšil v loňském roce provozní zisk o 66 procent na 930 milionů eur z 561 milionů v předcházejícím roce. Oznámila to v pátek firma a dodala, že nárůst byl umožněn dobrými výsledky mobilní divize a nižšími platbami do zaměstnaneckého penzijního fondu.

Tržby společnosti stouply o 4,6 procenta na 5,4 miliardy eur a čistý zisk vzrostl o čtyři procenta na 499 milionů. Tržby mobilní divize se zvýšily o 22 procent na 1,9 miliardy eur díky růstu míry penetrace mobilních telefonů, která podle generálního ředitele firmy Johna Goossense v Belgii přesáhla 70 procent. V letošním roce porostou podle Goossense tržby společnosti přes prodej některých francouzských divizí stejným tempem jako loni, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.Najdete na iDNES.cz